Зараз настає один із критичних періодів у процесі вирощування яблук. Вони в 2025 році, на відміну від абрикосів, персиків, вишень і черешень, ще дають надію на урожай. Але якщо проґавити момент, то плоди осиплються із дерев ще далеко до збору.
2025 рік через сильні квітневі заморозки буде неврожайним на абрикоси, персики, черешні і вишні. Та й сливи ранніх сортів теж дуже постраждали через квітневий холод.
А ось яблуневий цвіт у своїй переважній більшості вижив. І на деревах зав’язалися плоди. Але це ще не означає, що урожай яблук чи груш гарантований. Адже плодами цих фруктових дерев люблять ласувати не лише люди, які їх вирощують. І буває так, що садівники встигають лише полюбуватися зав’яззю яблук, а потім плоди масово осипаються на землю. А ті, що залишаються на деревах, дуже пошкоджуються гусінню плодожерки і не зберігаються.
Акація цвіте, метелики летять
Як не дивно, але після лютого квітневого морозу вижила біла акація. Нехай із невеликим запізненням, але ці дерева розквітли. Це, з одного боку, приємний факт. Адже акація є одним із найкращих медоносів.
З іншого боку, початок цвітіння акації сигналізує про те, що із яйцекладок починає виходити гусінь яблуневої плодожерки, а паралельно продовжується літ метеликів.
У цей період дуже важливо провести обробку дерев як інсектицидами від шкідників, так і фунгіцидами від хвороб, у основному від парші. Дбайливі садівники вже мали б помітити, що листя на яблунях почало біліти і скручуватися. Це — прояви хвороби.
Отже, як можна провести боротьбу із плодожеркою.
Садівники, які не хочуть використовувати хімічні засоби захисту рослин, обмежують чисельність метеликів застосуванням феромонних пасток і харчових пасток — приманок, наповнених солодкою рідиною (квас, компот, сік тощо) з додаванням дріжджів. Їх розвішують усередині крони дерев із західної сторони так, щоб торцеві частини були звернені в напрямку основних вітрів на висоті ¾ крони. Пастки-приманки розміщують біля дерев.
Простішим методом є пестицидний захист. Обробіток інсектицидами проводять при відродженні гусениць. Для обробітку в приватному секторі від гусені яблуневої плодожерки застосовують інсектициди: Альтекс, КЕ — 2–3 мл/6–10 літрів води, Ампліго, ФК — 4 мл/10 л води, Антигусінь, КС — 4 мл/10 л води, Бомбардир, в. г. — 0,7 г/10 л води, Карате Зеон, мк.с — 4 мл/10 л води, Матч, к. е. — 8 мл/5 л води, Прованто Максі, ВГ — 0,7 г/10 л води, Проклейм, РГ — 3 г/10 л води, Рімон КЕ — 6 мл/10 л води, Рубус Протект, ВГ — 0,7 г/10 л води, Тор, КС — 4 мл/10 л.
Окрім того, не забудьте додати в бак оприскувача ще й фунгіцид від парші та борошнистої роси. Це може бути Топаз 9 мл на 10 літрів води, Кумулюс чи Тіовіт Джет — 40–80 грам або Скор — 2–3 мл.
Вишнева муха теж не дрімає
Також зараз виявляє активність такий шкідник, як вишнева муха. Він пошкоджує як черешні, так і вишні. Але черешневі дерева обробляти хімічними пестицидами вже пізно. А ось для обробки вишень ще є кілька днів. Чому кілька? Та тому, що термін очікування до збору врожаю в більшості інсектицидів становить 14–20 днів. За цей період вони розкладаються і вже не можуть зашкодити людям.
Отже, від вишневої мухи можна обробити дерева препаратом Актеллік — 12 мілілітрів на 10 літрів води (термін очікування 20 днів) або Актара 1,4 грами на 8 літрів води (термін очікування — 14 днів).
Автор: Ігор Філоненко
Додати коментар