Бризкаєте — подивіться на термометр

Досить часто початківці садівники чи городники в процесі своєї діяльності мають проблеми із застосуванням тих чи інших хімічних засобів захисту рослин. При цьому загальноприйнятим правилом є нарікати на недобросовісних виробників або продавців. Мовляв, підсунули неефективну підробку.

Але часто люди самі винні в тому, що пестицид, котрий вони застосували, не дав очікуваного ефекту.

У більшості випадків причиною є недотримання температурного режиму при використанні ЗСР. Зараз, у період настання літньої спеки, типовою є наступна картина.

Вечір. Люди приходять із роботи. На годиннику — 17?та чи 18?та години. На термометрі — плюс 30. А на картоплі вже вилупився і завзято її жере колорадський жук. Або — на капусті лютує білокрила. І дбайливий ґазда або ґаздиня хапаються за голову, а потім за оприскувач і біжать на грядку, щоб швиденько «покропити» свою городині. А наступного дня бачать, що жук, як і раніше, жере картоплю.

Звичайно, виробники пишуть на упаковках чи в інструкціях застереження з приводу того, при якій температурі повітря потрібно застосовувати той чи інший препарат. Але хто ж його читає.

І тому типовою є картина. Літо чи пізня весна. Обробка саду чи городу. 17?та година вечора або 9?та ранку. На градуснику — 30 із плюсом. Але люди завзято «кроплять» свою картопельку, суничку чи лохинку. Звичайно ж, належного результату не буде. Адже при такій високій температурі повітря ЗСР або не спрацює зовсім, або буде малоефективним.

Взагалі, оптимальною температурою, при якій максимально ефективно діють як інсектициди (від комашок), так і фунгіциди (від болячок) є діапазон між 15 і 20 градусами тепла.

А деякі препарати, такі, скажімо, як Фалькон, при недотриманні температурного режиму можуть навіть зашкодити. По-простому — «спалити» рослину.

Фалькон — це прекрасний препарат. В Україні він зареєстрований на винограді та зернових. Але його регулярно застосовують і на суниці садовій. Особливо — після закінчення плодоношення, коли вже відросте зрізане в липні листі. При застосуванні Фалькону в кінці серпня — на початку вересня можна вже фактично не турбуватися щодо «болячок». Три діючі речовини зроблять свою справу — і грибків не буде довго.

Але, якщо застосувати Фалькон при температурі вище + 20 і при низькій вологості, то можна добряче зашкодити рослині.

Інсектициди: спека зменшує тривалість дії

Виявляється, що фосфорорганічні препарати (Діазинон, к. е.; Дурсбан, к. е.; Бі-58 Новий, к. е.) зберігають високу токсичність і за високих температур.
Дещо інші результати одержали за отруєння комах інсектицидами піретроїдної групи (Децис, к. е.; Карате Зеон, мк. с; Фастак, к. е.). Максимальну токсичність вони проявили за температури +20–25 °C, а при підвищенні до +28–30 °C спостерігається тенденція до зниження токсичності препаратів.

Збільшення токсичності з підвищенням температури властиве інсектицидам класу неонікотиноїди. Особливо це спостерігається при отруєнні личинок колорадського жука препаратами Актара, в. г. та Конфідор, в. р.к., де за підвищення температури з +10 до +30 °C смертність комах зросла в 5 та 3 рази відповідно.

Температура повітря по-різному впливає і на швидкість токсичної дії інсектицидів різних класів хімічних сполук. За температури +10 °C загибель комах, отруєних фосфорорганічними інсектицидами, настає через 19–22 год., неонікотиноїдами (Конфідор, Танрек, Моспілан, Ветеран, Разит, Каліпсо, Біскайя, Актара) — 24, а піретроїдами (Разит, Ламдекс, Карате, Антигусінь, Фастак, Децис, Борей) — вже через 3–4 год. За температури +30 °C комахи починають гинути майже одразу після отруєння, але за той самий проміжок часу у варіантах з піретроїдами загальна їх смертність у 1,4–1,8 раза нижча.
Дослідженнями дії диметоату, к. е. і дельтаметрину, к. е. встановлено пряму залежність між швидкістю розкладу діючої речовини препаратів у рослинах озимої пшениці і температурою. За високих температур (+28–31 °C) тривалість захисної дії препаратів скорочується з 16 і 7 до 11 і 4 діб відповідно.

Використані дані (Журнал Агроном «Вплив температури на ефективність хімічного захисту»)

При яких умовах ЗСР найефективніші?

Компанія Growex рекомендує, що оптимальна температура повітря під час внесення інсектицидів повинна знаходитись в межах від +15 °C до +25 °C. Проте, як і у випадку з гербіцидами, кожна діюча речовина має свою оптимальну температуру для використання, а саме:

  • хлорпірифос — +15°…+25 °C; (Найвідоміші препарати Твікс, Фараон, Нурел Д, Пірінекс, Дурсбан, Залп);
  • циперметрин — не вище +20 °C; (Нурел Д, Залп, Твікс, Фосорган Дуо, Арріво, Разит);
  • діметоат — понад +15 °C; (Бі-58, Данадим, Кінфос, Дуглас, Фостран);
  • дельтаметрин — не вище +20 °C; (Деціс, Протеус);
  • тіаклоприд — +15°…+25 °C; (Протеус, Каліпсо, Біскайя, Велес, Марінеро, Вирій).

Оптимальна температура повітря під час обробки посівів культурних рослин фунгіцидами повинна становити від +12 °C до +20 °C. За діючими речовинами цей показник дещо варіюється та становить:

  • для азоксистробіну — +11°…+23 °C; (Квадріс, Бродвей, Кустодія, Амістар Голд, Амістар Екстра, Амістар Тріо);
  • для боскаліду — +10°…+24 °C; (Сігнум. Белліс, Колліс, Піктор);
  • для епоксиконазолу — понад +12 °C; (Спіріт, Рекс Дуо, Абакус, Аякс);
  • для метконазолу — понад +12 °C; (Альтерно);
  • для тебуконазолу і дифеконазолу — понад +12 °C; (Кустодія, Фалькон, Скор, Діфо, Брандер, Акадія, Самшит, Джек Пот, Скоразол, Спліт).

Граничною температурою повітря, за якої внесення фунгіцидів матиме ефективність, є:

  • +10 °C — для стробілуринів; (Квадріс, Амістари, Абакус, Фалькон);
  • +10°…+12 °C — для триазолів; (Кустодія, Фалькон, Скор, Діфо, Брандер, Акадія, Самшит, Джек Пот, Скоразол, Спліт, Топаз, Фалькон, Ямато).

Можливо ледве не єдиним винятком ЗСР, котрий покращує свою дію при високій температурі повітря, є біоінсектицид Актофіт. При + 30 він, на відміну від інших препаратів, діє швидше та ефективніше.


Автор: Ігор Філоненко
Поділитися:
6 червня | Категорія: Сад/огород

Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.