Фітофтороз є одним із найнебезпечніших захворювань картоплі. У середньому обсяг втрат від розвитку хвороби сягає 10-30%, хоча в роки епіфітотій може сягати 50-70 %.
Більшість українців навіть не знають, що така хвороба, як фітофтороз, здатна наробити лиха набагато більше, аніж всім відомий колорадський жук.
Майже 200 років тому спалах фітофторозу призвів до найбільшого в Ірландії голоду. Тоді внаслідок викликаного хворобою неврожаю картоплі й наступного голоду загинули майже 1,5 мільйона ірландців. Ця подія назавжди увійшла в історію людства, як ірландський картопляний голод.
З того часу людство навчилося боротися із фітофторозом. Але назавжди він не зник.
І от зараз українці докладають максимум зусиль для того, щоб убезпечити свою картоплю від колорадського жука. Але конче необхідно, обробляючи грядки від жука, одночасно провести боротьбу і з фітофторозом. Тим більше, що зараз склалися сприятливі умови для спалаху цієї небезпечної хвороби. Тому в оприскувач, заправлений інсектицидом від жука, можна просто додати фунгіцид від фітофторозу. І все буде добре.
Перші ознаки хвороби проявляються на листках і стеблах верхнього ярусу. Це дуже підвищує шкодочинність фітофторозу, оскільки ураження фізіологічно активних молодих тканин знижує продуктивність рослин сильніше, ніж ураження фізіологічно ослаблених тканин нижнього ярусу.
При ураженні на краях листків з’являються окремі бурі плями з характерним свинцевим відблиском. Вони швидко збільшуються в розмірах і поширюються по всьому кущу та на інші рослини.
За сприятливих умов поширення хвороба йде дуже інтенсивно. 7-10 днів достатньо, щоб бадилля картоплі загинуло на всій площі. Зранку чи за вологої погоди з нижньої сторони листків, на межі хворої і здорової тканини, з’являється білий наліт спороношення гриба. За стеблової форми хвороби, на стеблах і черешках утворюються смуги коричневих відмерлих тканин, які часто повністю охоплюють верхню частину стебла.
На бульбах фітофтороз проявляється у вигляді дещо вдавлених, твердих, чітко окреслених бурих плям. На розрізі добре видно уражені тканини, які поширюються вглиб бульб. До таких тканин легко проникають інші мікроскопічні гриби та бактерії, які підсилюють гниття картоплі.
Причини виникнення фітофторозу картоплі
Встановлено: епіфітотії хвороби виникають в роки, коли мінімальна температура повітря не опускається нижче +6-80 С, а максимальна не підвищується +250 С (за відносної вологості повітря 75% і більше). Крім погодних умов, на ступінь розвитку фітофторозу впливає мікроклімат насаджень картоплі, який змінюється з розвитком бадилля. На початку вегетації рослини є ще маленькими, краще вентилюються і прогріваються сонцем, а тому менше уражаються фітофторою.
Заходи боротьби з фітофторозом
- Одним із важливих шляхів боротьби з фітофторозом є використання стійких сортів. Ураженість картоплі зменшує і її передпосадкове прогрівання. Озеленювання насіннєвої картоплі на розсіяному світлі сприяє утворенню в бульбах глікоалкалоїдів, які підвищують опорність рослини різним захворюванням.
- Важливими агротехнічними заходами є дотримання сівозміни та підгортання картоплі.
- Разом із тим, хімічний метод залишається найбільш ефективним для захисту картоплі від фітофторозу. Можна застосувати такі фунгіциди: Танос, Акробат МЦ, Інфініто, Ридоміл Голд, Консенто, Антракол та інші.
Важливо:
- упродовж сезону бажано не використовувати один препарат двічі;
- при плануванні обробок рослин фунгіцидами слід зважати на погодні умови. Якщо період вегетації дуже спекотний і посушливий, необхідності у застосуванні фунгіцидів немає, бо фітофтороз за таких умов не розвивається. З пониженням температури і підвищенням відносної вологості повітря, при значному коливанні добових температур або за дощової погоди складаються сприятливі умови для розвитку цієї хвороби.
Ростіть картоплю правильно, уберігайте від хвороб — і голод вам не загрожуватиме.
Автор: Підготував Ігор Філоненко
Додати коментар