Увечері 5‑го липня над селищем пронеслася буря. І доки вона тривала, новосанжарцям довелося пережити кілька по-справжньому страшних годин.
Хоча починалося все, як звичайна літня гроза. Спочатку на краю неба з’явилася чорна хмара. Яка почала дуже швидко збільшуватися і закривати усе небо. І вже за кілька хвилин на землю впали перші краплі дощу. А ще за якусь хвилину хмара, яка гуркотіла громом і освітлювала усе величезними блискавками, повністю накрила Нові Санжари. І почалося! Дощ ставав все сильнішим і сильнішим. Аж доки не перетворився на суцільну стіну води, яка падала із неба. Точніше, не падала. Шаленим вітром її несло понад землею із величезною швидкістю. Все це супроводжувалося оглушливими ударами грому. Здавалося, у селищі розташований дивізіон важкої артилерії, який синхронно проводить залп за залпом. Хвилин за десять після початку грози зникло світло. Потім засвітилося знову. Щоб за хвилину згаснути вже надовго. Але від того у будинку не стало темно — сліпучі блискавки одна за одною освітлювали все довкола, не згірше вуличних ліхтарів. У цьому неживому світлі лишалося тільки спостерігати, як скажений буревій крутить із боку в бік крону молодого горіха. І гадати — вирве, не вирве. Лив дощ близько години. Потім почав ущухати, але зовсім не припинився принаймні до дванадцятої ночі. О котрій більшість новосанжарців, напевно, вже спали. Щоб зранку прокинутись і побачити наслідки нічного буревію.
Ранок зустрів новосанжарців сонечком і тишею. А ще — відсутністю електроенергії. Яка пояснювалася просто, досить було лише вийти на вулицю. У різних кінцях селища можна було побачити великі дерева, які буревій повалив на землю. Падаючи, деякі з них обривали проводи та валили опори ліній електропередач. Щоб хоч приблизно уявити собі масштаби усієї завданої Новим Санжарам шкоди, ми зателефонували до селищного голови Андрія Реки. Новосанжарський мер із раннього ранку вже перебував на передньому фронті боротьби із наслідками стихії. А тому був готовий поділитися оперативною інформацією.
— За моїми даними буря почалася близько 22.00. І всього за 36 хвилин у нас випало 64 мм опадів, — повідомив Андрій Олександрович, — По селищу зламало і вирвало із корінням кілька десятків дерев. Пообривало проводи у багатьох місцях. Але найголовніше те, що стався обрив на високовольтній лінії, що веде до селища. Так що зараз всі Нові Санжари без світла.
Також Андрій Река повідомив, що із самого ранку на вулиці селища вирушили 5 бригад, які займалися розпилкою та прибиранням дерев. Ще одна бригада працювала на зливах, які позабивало нанесеним піском та камінням.
— До речі, раніше, які в цьому році бурі не були, а Нові Санжари і п’ять хвилин не лишалися без світла, — похвалився новосанжарський мер, — Тому що ми заздалегідь поприбирали всі аварійні дерева. Але в цю ніч попадали ті, що не повинні були впасти…
Разом із селищним головою ми проїхалися вулицями Нових Санжар, рухаючись слідами нічного буревію. Ось лежить величезне дерево, яке простяглося на виході з Площі Перемоги неподалік магазину «Океан». Ще одне впало навпроти кафе «Водограй» і, за словами очевидців, трохи пошкодило таксі, що стояло неподалік. Рухаємося далі. Поблизу служби зайнятості деревина впала на металевий кіоск і пошкодила дах. А неподалік автоколони величезна липа, впавши, заподіяла чималої шкоди приватному помешканню. Деревина впала, розбивши кілька плит забору і лягла на дах будинку. Крім цього, при падінні вона знесла електроопору, яка своїм верхнім краєм зависла на фронтоні будинку. На місці події ми зустріли стривожених чоловіків — власника подвір’я, в якому росла липа і його сусіда, на будинок якого і лягла деревина. Вони чекали на приїзд крану. Тут же перебував і заступник голови РДА Володимир Борт.
— Загалом від бурі постраждали найбільше Нові Санжари, — повідомив Володимир Андрійович, — Ще перепало Старим Санжарам і Кунцевому. А протилежний край, вважай оминуло. Зараз можна сказати, що у нас знеструмлене лише селище, а район із світлом. (Авт. — у самих Нових Санжарах світло з’явилося вже ближчу до вечора 6‑го липня).
Але найбільшого лиха стихія натворила у сусідній із Новими Санжарами Лелюхівці. Там вночі на одному подвір’ї впала величезна липа. Деревина всією своєю вагою лягла на припаркований коло воріт автомобіль «Деу-Ланос», який належав одному із новосанжарських правоохоронців.
— Я вже зв’язувався із представниками страхової компанії. Вони повідомили, що виплати у цьому випадку я не отримаю. Адже автомобіль був застрахований лише на випадок аварії, — повідомив засмучений власник автівки.
На цьому перелік сумних наслідків розгулу стихії далеко не закінчується. Зокрема, треба згадати центральний пляж у Нових Санжарах, який негода за одну ніч перетворила на розритий піщаний кар’єр. Вода вимила пісок пляжу на глибину до двох метрів і унесла його в річку. Неоднозначно сприйняли новосанжарці і падіння середньої з трьох ялинок, які росли під самими вікнами новосанжарського адміністративного будинку. Дехто вже навіть поспішив пов’язати це із швидкими змінами у кадровому апараті РДА. Оригінальна аналогія, що й казати! Деякі ж новосанжарці взагалі були задоволені тим, що змогли пережити страшний напад стихії.
— Я вже і плакала, і молилася, — розповіла одна із співрозмовниць журналіста, — Думала, оце і прийшов кінець світу! Таке страшне, що здається, такого ніколи не було!
Хоча за словами тих-таки новосанжарців, подібний ураган для селища далеко не є унікальним. Наприклад, за словами голови райради ФСТ «Колос» Віктора Рибалка, ще сильніша буря пройшла Новими Санжарами у серпні 2000‑го року. І тоді було зламано десятки, якщо не сотні дерев. А у 2004‑му рівень опадів був чи не втричі більшим, ніж цього разу.
Так що, шановні, є підстави вважати, що ніякий це не кінець світу. Просто природа в черговий раз нагадала нам, хто є хто на планеті під назвою Земля. І які ми все ж таки смішні із своїми претензіями на звання «володарів світу». «Володарів», які чомусь відчувають себе дуже безпорадно, провівши неповну добу без електрики…
Додати коментар