Відносини у сім’ї
Лілія Дмитренко, м. Комсомольськ, журналіст:
Я маю 25 років стажу в дошкільному вихованні. Ніколи не забуду одну з дитячих ігор, яку спостерігала в дитячому садку. Гралися дівчинка і хлопчик. Дівчинка: «Ти будеш — тато, а я — мама. Лягай на диван, а я пішла на базар». Хлопчик запитує: «Я що — захворів?» «Ні, ти — тато, ти прийшов з роботи. Тобі потрібно лежати, а я теж прийшла з роботи і швиденько збігаю в магазин». Далі сюжет так і розгортався: «мама» пішла до магазину, «тато» — лежить; «мама» прийшла з магазину, «тато» — лежить; «мама» їсти приготувала, «тато» — лежить (на жаль, подібні «картини» часто спостерігаються в багатьох сім’ях). Потім — відбулося таке, через що ця гра запам’яталася мені на все життя. Дівчинка, що грала «маму», кличе «тата» їсти, а потім говорить йому: «Бери каструльку і одягай мені на голову». Хлопчик — «тато» дуже здивований: «Навіщо?» Дівчинка пояснює йому: «Я зварила макарони, а ти ж їх не любиш! Тому ти повинен одягти каструльку мені на голову!»… Гадаю, цього достатньо для того, щоб зрозуміти життєві установки, які отримала дівчинка у своїй сім’ї…
Лист від мами (надійшов на сайт «ЕХО з регіону»)
Добрий день! Я розлучена, виховую дитину. У додатковій відпустці відмовляють, тому що потрібна, як вони кажуть, довідка зі школи про те, що батько не опікується дитиною. Але такої довідки не існує, школа не спроможна видавати подібні документи. Я додала довідку про прописку батька дитини у другому місті, він знову одружений, заяву сусідів про те, що вони його ніколи не бачили, довідку із ЖЕУ про те, що ми проживаємо з сином удвох, що ще потрібно зробити? Крім того я не отримувала додаткову відпустку жодного разу, а працюю на підприємстві вже 7 років. Збираюсь через місяць звільнятися. Як мені краще зробити, щоб таки отримати те, що належить.
Олена Лист коментує провідний спеціаліст Кобеляцького районного управління юстиції Анна Дзюба:
«Відповідно до статті 19 Закону України «Про відпустки», жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину-інваліда, або яка усиновила дитину, одинокій матері, батьку, який виховує дитину без матері (у тому числі й у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла дитину під опіку, надається щорічно додаткова оплачувана відпустка.
У зв’язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань соціального захисту багатодітних сімей» від 19.05.2009, порядок визначення тривалості додаткової оплачуваної відпустки дещо змінився:
до 01.01.2010 року матерям вказана відпустка обчислювалася в 7 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (стаття 73 Кодексу законів про працю України). За наявності кількох підстав для надання вищезазначеної відпустки — загальна тривалість не повинна була перевищувати14 календарних днів;
з 01.01.2010 року вказана відпустка надається тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (стаття 73 Кодексу законів про працю України). За наявності кількох підстав для надання вищезазначеної відпустки — загальна тривалість її не повинна перевищувати17 календарних днів.
Для того, щоб отримати таку відпустку, необхідно подати наступні документи: копію свідоцтва про народження дитини, довідку про склад сім’ї, копію свідоцтва про розірвання шлюбу та рішення органу опіки та піклування про те, що батько не бере участі у вихованні дитини.
Відмічаємо, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України стосовно відпусток» від 22.10.2004 № 2128‑ІV одиноким матерям надано право отримувати додаткову відпустку починаючи з 18.11.2004.
Одинокою матір’ю слід вважати: жінку, яка не перебуває у шлюбі і у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено у встановленому порядку за вказівкою матері; вдову; жінку, яка виховує дитину без батька (в тому числі і розлучену жінку, яка виховує дитину без батька, незважаючи на факт отримання аліментів, і жінку, яка вийшла заміж, але її дитина новим чоловіком не усиновлена).
Щодо тривалості невикористаних соціальних додаткових відпусток працівникам, які мають дітей слід зазначити, що за минулі роки, тобто до введення в дію з 1 січня 2010 року Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань соціального захисту багатодітних сімей», має визначатися відповідно до норм законодавства, які були чинними на той час. Тобто, якщо одинока мати у 2010 році бере соціальну відпустку за 2009 рік, то вона має бути надана їй тривалістю 7 календарних днів. До того, ж мати має право на таку відпустку до досягнення дитиною повноліття (18‑ти років), вона також не втрачає права на неї в році досягнення дитиною граничного віку для її надання.
Оскільки зазначена відпустка є соціальною відпусткою і не належить до виду щорічних, то вона може надаватися у будь-який час протягом календарного року, незалежно від відпрацьованого часу і дати народження дитини — до чи після.
У разі, коли працівник, який має право на соціальну відпустку, з якихось причин не скористався цим правом у році досягнення дитиною певного віку або ж за кілька попередніх років, він має право використати цю відпустку, і в разі звільнення, незалежно від підстав, йому має бути виплачена компенсація за всі невикористані дні відпусток, як передбачено статтею 24 Закону України «Про відпустки».
Що непокоїть маму?
Олена (сину 2,3 роки): «У мене дитина після дитячого садка стала трішки неспокійна та нервова. Тільки прогулянками на вулиці і спасаємось, але часу завжди не вистачає.»
Вікторія (доньці 7,5 місяців): «Мене турбує те, що затримують щеплення для дитини у лікарні. Говорять, немає фінансування, тому треба почекати.»
Олеся (донці 2 роки): «Дістали комарі. Неможливо ввечері на вулицю вийти з дитиною. Місце укусу напухає. Навіть під оком один раз у дитини напухло. Почала бризкати спреєм для дітей перед виходом на прогулянку. Допомагає. Але якщо вже десь напухне — спасаюсь гелем «Псило-бальзам».
Додати коментар