Контейнери, німці чи з відром до машини?
На неформальній сходці жителі міського мікрорайону Ковжежа пропонували свої варіанти вирішення проблеми із засміченістю кобеляцьких вулиць.
Сходка відбулася у дворі одного з багатоквартирних будинків по вулиці Київській. Там за столиком зібрались кілька місцевих мешканців. У основному це були люди пенсійного віку. Ледве не єдиним виключенням стала Наталія Білоусько. До речі, ця молода жінка була однією з найактивніших на сходці, висловлювала пропозиції, ставила запитання до міської влади. Вона та Надія Лебідь зустріли автора цих рядків на розі вулиць Московської і Київської. Саме там «красується» велике стихійне сміттєзвалище, яке, власне, і стало основною причиною проведення сходки.
У ході розмови, яка продовжувалась майже годину, люди висловлювали свої пропозиції та пред’являли претензії міській владі. У основному мова йшла про організацію вивезення сміття, офіційною мовою — твердих побутових відходів.
Почали із стихійного звалища, яке муляє людям очі і, м’яко кажучи, не покращує санітарного стану та благоустрою на Московській і Київській. Люди визнали, що воно є постійною проблемою. Кілька років поспіль його ліквідовували силами працівників «Міської сервісної служби» та завдяки спонсорській допомозі тодішнього міського депутата Василя Карнауха. Але через деякий час після ліквідації звалище знову з’являлося. З цього приводу думки людей розділились. Одні стверджували, що сміття на ріг Московської і Київської приносять жителі прилеглих кварталів, котрі мешкають у приватних будинках. Інші зізнавались: «Ну, буває, й ми гілочку чи дві викинемо. А потім пів-Кобеляк сюди несуть».
Наталія Білоусько запропонувала просити міську владу терміново вивезти сміття, а потім посадити в цій місцині дерева та кущі. На її думку, тоді люди перестануть смітити в окультуреному місці. Більшість присутніх цю пропозицію не підтримали. Люди казали: «Нехай комунгосп вивозить. Ми за щось платимо». Причому вони вважають, що сплачуючи за вивезення відходів із контейнерів, вони одночасно платять і за утилізацію гілок, гною та іншого непотребу.
Оригінальну пропозицію висловив пенсіонер Дмитро Веселовський:
— Я за те, щоб повернути стару систему вивозки мусору. Нехай двічі в тиждень по Кобеляках їздить машина і люди відрами і мішками виносять відходи. А контейнери та машини до них нехай продадуть.
З цим погодились не всі:
— А скільки в нас людей з відрами виходили? Троє чи четверо на весь дом!
— Ісип, він може чоловік і хотів щось добре з контейнерами придумати. Так це ж не для наших людей. Вони ж не вміють ними пользуватись. Гній туди кидають і кирпичі биті.
Інший чоловік зауважив:
— А знаєте, чого раньше в мусоровозку гній і гілки не кидали? Бо там був дядько-грузчик, який не розрішав це робити. Або бутилку чи гроші давай, або вивозь сам. Ось так було.
Дехто пропонував взагалі радикальні способи вирішення проблеми.
— Нада німців з автоматами або чеченців з нагайками пригласить, щоб порядок навели. Ті навчать мусор в контейнери вкидати, — говорили люди.
А ще вони висловили бажання зустрітися з місцевим депутатом Валентиною Семиног і дізнатися, скільки міська рада заплатила за контейнери та скільки грошей витрачає на благоустрій.
Усі ці пропозиції та запитання були наступного дня передані у міську раду. Відповіді, за відсутністю Олександра Ісипа, який перебуває у відпустці, надавав секретар міськради Сергій Галушко. Щоправда, ми домовились, що витрати на благоустрій оприлюднимо в одному із наступних номерів «ЕХО», поговоривши ще й з директором «Міської сервісної служби» Володимиром Слісаренком.
Сергій Галушко наголосив на тому, що систему утилізації побутових відходів міняти міська влада не буде ні в якому разі. Адже вважає її сучасною і найбільш обґрунтованою. Галушко сказав:
— Відходи ми будемо збирати контейнерним способом. Повернення до подвірного об’їзду є недоцільним. Зрештою, це незручно для самих людей. Так, проблеми зі збором сміття є. Вони, в основному, викликані низькою санітарною культурою людей. Але є й «плюси», і їх більше.
До плюсів чиновник, перш за все, відніс зручності для жителів Кобеляк. Люди вже давно не піднімаються у п’ять чи шість ранку, щоб вийти з мішком до сміттєвоза.
По-друге, на його думку, поліпшується стан лісосмуг і лісів навколо Кобеляк. Сміття несуть до контейнерів, а не у насадження та на береги річок.
Щодо твердження про постійний бруд і антисанітарію та території майданчиків, на яких стоять контейнери, чиновник не погодився і зауважив:
— Брудно не скрізь. Немає антисанітарії на майданчику біля типографії, біля суду, на П’ятивуглах. Чому? Бо люди хоча б трішки самі за чистотою слідкують. Натомість ми прибрали два майданчики там, де жили несвідомі громадяни, котрі влаштовували звалища.
Оприлюднив Сергій Галушко і витрати на організацію контейнерного способу утилізації відходів. Щоправда, уточнив:
— Із міського бюджету на придбання контейнерів ми не витратили жодної гривні. Гроші надходили з обласного і один раз з районного бюджетів.
Отже, дві машини на базі «ЗІЛ-130» обійшлися платникам податків відповідно у 99960 та 195000 гривень. На 160 контейнерів витратили понад півмільйона гривень. Вони переважно польського виробництва, є й німецькі. Від використання пластикових контейнерів кобеляцька влада вирішили відмовитись. Причина — їх палять недбалі користувачі.
Наостанок Сергій Галушко дав пояснення і щодо плати за вивезення гілок та листя. Він сказав:
— Це — окрема послуга, яка окремо оплачується. Абонплату люди вносять виключно за вивезення побутових відходів із контейнерів. Гілля, листя, гній — це інші відходи. Їх комунгосп теж вивезе. Але за окрему плату.