Набрав чинності Закон України «Про благодійну діяльність та благодійні організації»
3 лютого 2013 року набрав чинності Закон України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» від 5.07.2012 № 5073-VI, який запровадив нові підходи до створення та реєстрації благодійних організацій.
Цей Закон визначає загальні засади благодійної діяльності в Україні, забезпечує правове регулювання відносин у суспільстві, спрямованих на розвиток благодійної діяльності, утвердження гуманізму й милосердя, забезпечує сприятливі умови для утворення та діяльності благодійних організацій.
Згідно норм указаного Закону, суб’єктами благодійної діяльності є благодійні організації, які утворені та діють відповідно до цього Закону, а також інші благодійники та бенефіціари.
Бенефіціар — набувач благодійної допомоги (фізична особа, неприбуткова організація або територіальна громада), що одержує допомогу від одного чи кількох благодійників для досягнення цілей, визначених цим Законом.
Бенефіціарами благодійних організацій можуть бути також будь-які юридичні особи, що одержують допомогу для досягнення цілей, визначених цим Законом.
Благодійна організація — юридична особа приватного права, установчі документи якої визначають благодійну діяльність в одній чи кількох сферах, визначених цим Законом, як основну мету її діяльності;
Закон визначає цілі, сфери та види благодійної діяльності.
Введено нові поняття:
Благодійна пожертва — безоплатна передача благодійником коштів, іншого майна, майнових прав у власність бенефіціарів для досягнення певних, наперед обумовлених цілей благодійної діяльності, відповідно до цього Закону.
Благодійний грант — цільова допомога в формі валютних цінностей, яка має бути використана бенефіціаром протягом строку, визначеного благодійником.
Публічний збір благодійних пожертв — добровільний збір цільової допомоги в формі коштів або майна серед невизначеного кола осіб, зокрема, з використанням засобів електронного зв’язку або телекомунікації, для досягнення цілей, визначених цим Законом.
Меценатська діяльність — підготовка чи підтримка благодійних заходів, пов’язаних із створенням, відтворенням чи використанням у встановленому законодавством порядку творів та інших об’єктів права інтелектуальної власності, зокрема, благодійних гастрольних заходів, за умови забезпечення вільного доступу до таких заходів.
Визначені види благодійних організацій:
Благодійна організація може бути створена як благодійне товариство, благодійна установа чи благодійний фонд з урахуванням особливостей, визначених цим Законом та іншими законами України.
Державна реєстрація благодійних організацій здійснюється державними реєстраторами за місцезнаходженням благодійних організацій відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», а не органами юстиції.
Благодійні організації, які були зареєстровані органами юстиції, перереєстрації не потребують.
Додати коментар