Бізнесу полегшують життя
Курс на спрощення підприємницької діяльності в Україні приносить перші результати. Значно зросли відрахування до казни від фізосіб-підприємців, які працюють за спрощеною системою оподаткування.
Якщо за сім перших місяців 2012 року бюджет одержав 1,9 млрд. гривень, то у 2013-му за аналогічний період ця цифра зросла більш ніж на 1 млрд. гривень, до 3,1 млрд.
Ліквідація багатьох адміністративних перешкод, удосконалення електронних сервісів стало каталізатором бізнес-діяльності, у тому числі на Полтавщині. Перевагами спрощеної системи оподаткування, за даними Міндоходів, у 2013 році скористувалися 1,4 млн. платників податків, що на 100 тис. більше, ніж за цей же період минулого року.
Безумовно, проблем в існуючій системі регулювання підприємницької діяльності є ще чимало. Та про факти, що їх вдається усунути, причому швидкими темпами, свідчать дослідження закордонних аналітиків. Зокрема, Україна стала найбільш прогресуючою країною в щорічному рейтингу Світового банку, фахівці якого вивчають сприятливість бізнес-клімату економік світу.
За рік наша держава зробила ривок на 28 позицій і зараз перебуває на 112-му місці рейтингу легкості ведення підприємницької діяльності Doing Business. За легкістю надання кредитів Україна посідає цілком пристойне 13-е місце. Фахівці Всесвітнього банку відзначили наявність реформ у восьми з десяти напрямків.
У цілому ж, результати рейтингу Doing Business підтвердили, що лояльний підхід доводить свою ефективність стосовно зміцнення малого і середнього бізнесу.
«Ми знизили ставки податку на прибуток підприємств, запровадили єдиний соціальний внесок, зменшили загальну кількість податків та зборів, спростили процедуру адміністрування податків, створили сервісні центри податкової служби», — сказав Президент України Віктор Янукович на зустрічі, що відбулася в Києві, із вітчизняними та іноземними інвесторами. «Громадяни України не бояться відкривати власну справу і займатися економічною діяльністю», — зазначив глава держави.
Президент уже підписав розроблений Міндоходів закон про скасування свідоцтв платників ПДВ. Замінити їх мають випискою з відкритого реєстру. Усі платники матимуть вільний і безкоштовний доступ до нього. Буде скасовано і обов’язок повідомляти контролюючі органи про зміну своїх даних. Необхідні відомості державні установи зможуть самостійно дістати в реєстрі підприємців.
У Міндоходів поставили перед собою завдання — до 1 січня 2015 року запровадити сучасні технології в митній сфері. Відомство, за словами його голови Олександра Клименка, планує автоматизувати усі процедури митного контролю, максимально спростивши його і скоротивши тимчасові витрати. Ряд нових сервісів і пристроїв уже використовується на Київській і Одеській митницях та в Іллічівському порту.
«Огляд автомобіля за допомогою скануючого пристрою тепер забирає не більше 10 хвилин. Ми відходимо від ручного огляду, який триває півтори-дві години. Це дозволяє збільшити нашу пропускну здатність», — заявив Олександр Клименко. Ці та інші заходи скорочують можливість людського впливу і допомагають подолати корупційні ризики.
Так, це лише перші серйозні кроки для вдосконалення вітчизняної економіки, детінізації бізнесу, приведення податкового законодавства до євростандартів. Комусь вони можуть не сподобатися, та лише системні реформи допоможуть бізнесові, у тому числі полтавському, реалізувати себе сьогодні і бути впевненим у майбутній стабільності країни.