Державний інспектор запевняє, що його побив Андрій Река
Працівник державної інспекції сільського господарства стверджує, що 9‑го квітня у селищній раді на нього з кулаками накинувся селищний голова. Сам новосанжарський мер цей факт спростовує. І запевняє: чоловіка не бив, лише накричав на нього за незаконну перевірку.
Державний інспектор сільського господарства у Полтавській області Віталій Цісик розповідає, що наприкінці березня — початку квітня разом із працівниками прокуратури Новосанжарського району взяв участь у перевірці селищної ради в частині дотримання вимог земельного законодавства. Чоловік демонструє журналістові «ЕХО» інформаційну довідку, у якій перелічені рішення сесії селищної ради (по десяти земельних ділянках), які нібито були прийняті із порушенням Земельного та Цивільного Кодексів України. Також показує акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства, датований 7 квітня. У акті зазначається, що державний інспектор Віталій Цісик у присутності землевпорядника селищної ради Ірини Самойленко перевірив дотримання земельного законодавства при виділенні земельної ділянки ФОП Кузнецовій. Ділянка розміщена у Нових Санжарах, у парку Воїнів‑інтернаціоналістів (на протилежному боці від центрального пляжу). У результаті перевірки інспектор виявив ряд порушень, про які й написав у акті. 9‑го квітня він приніс його до селищної ради, аби Андрій Река міг ознайомитись із актом, поставити на ньому свій підпис та отримати копію.
— До цього я два дні не міг зустрітися з селищним головою. Як мені пояснили, він був зайнятий у справах, тому не міг мене прийняти. На третій день я виходив із своєї роботи і побачив, що його «Нива» стоїть біля селищної ради. Одразу повернувся, взяв акт і поніс до селищного голови, аби він поставив під ним свій підпис, — розповідає Віталій Цісик.
Далі, за словами чоловіка, все відбувалося як у гостросюжетному фільмі. Він пройшов до кабінету селищного голови, де дійсно застав Андрія Реку. Проте той зовсім не був радий бачити державного інспектора.
— Він сказав: «А-а-а! Так це ти мене вже два дні тероризуєш!» Після цього схопив мене, вкинув до свого кабінету і закрив двері! Я отримав від нього кілька ляпасів по обличчю, потім обернувся, він кілька разів вдарив мене кулаками по спині. При цьому кричав: «Ти продався за 200 доларів! Кажи, що тебе прокурор прислав, щоб мене посадити!» Так він мене тягав по кабінету близько півгодини. У цей час з нами не було нікого, окрім маленького онука селищного голови, який весь час перебував у кабінеті. Река почав вимагати, щоб я подзвонив до свого полтавського начальства. При цьому кричав: «Я тобі покажу, хто такий Река!» Потім забрав у мене телефон, подзвонив до мого керівництва і почав кричати у трубку: «Я тут спіймав хабарника, який купився за 200 доларів! Я його затримав, у нього мічені гроші!»
За словами Віталія Цісика, усе це тривало близько години. Потім селищний голова трохи заспокоївся, запросив до кабінету свого заступника Валентина Івашину і навіть запропонував Цісикові попити чаю. Потім наказав дочекатися полтавського керівництва і кудись поїхав.
— Я сидів у кабінеті Реки, зі мною був Івашина. Я попросився вийти покурити і у цей час якраз приїхало моє начальство. Вони почали розпитувати про те, що сталося. Але не встиг я усе розповісти до кінця, як під’їхав Река. Він разом із моїми керівниками зайшов до кабінету. Коли я хотів піти туди також, він закрив перед моїм носом двері. Що вони там говорили — я не знаю, але чути було крик і матюки.
Віталій Цісик після «спілкування» із селищним головою вирішив звернутися із заявою до райвідділу міліції. А також пройти обстеження у районній лікарні. Видимих пошкоджень на обличчі та тілі чоловіка не було. Проте, за його запевненнями, після побиття у нього крутилася голова і періодично нудило. Наступного дня чоловік пішов на лікарняний і отримав у ЦРЛ консультативне заключення із діагнозом «Забій шийного відділення хребта».
— Лікарі також порадили зробити знімок черепа. Пояснили, що нудота може бути викликана струсом головного мозку. Мені прикро, я з 1991‑го року працюю у земельній сфері, ніхто ніколи мені не сказав поганого слова. А тут побили за виконання службового доручення. Я вже був би згоден, аби Река мене просто поматюкав. Але бити за що?!
Дивується діям селищного голови і прокурор Новосанжарського району Артем Бугаєць.
— Селищний голова знав, що на вимогу прокуратури проводиться перевірка. Ми направляли їм відповідну Постанову про перевірку і вони її не оскаржили. Так само Андрій Река знав, що державний інспектор залучав до перевірки землевпорядника селищної ради, разом із якою обстежував земельні ділянки. Але коли був складений акт і його потрібно було підписати, землевпорядник пішла на лікарняний. А селищний голова відреагував взагалі неадекватно. Якщо дійсно виявлені порушення земельного законодавства, то селищна рада повинна докласти зусиль, щоб їх усунути. А не заявляти про те, що хтось зумисно «копає» під селищного голову, — зауважив головний прокурор району.
Він же запевнив, що розпочата перевірка селищної ради буде доведена до кінця. Хоча керівництво державної інспекції сільського господарства у Полтавській області після спілкування з Андрієм Рекою поводить себе досить дивно. Віталій Цісик пояснює, що його начальники телефонують йому щодня і пропонують помиритися із селищним головою та забрати заяву з міліції. А коли прокурор поцікавився, чому вони не захищають свого підлеглого, начальник інспекції нібито пояснив, що йому нічого не відомо про факт побиття.
— Мені прикро, що моє начальство захищає Реку, а не мене. Проте я готовий іти до кінця. Якщо треба буде, я з роботи розрахуюся, якщо на мене будуть продовжувати тиснути, — запевняє Віталій Цісик.
Із селищним головою Андрієм Рекою нам удалося поспілкуватися лише вранці 15‑го квітня. Він практично усе розказане Віталієм Цісиком заперечує. Визнає лише, що на інспектора кричав і стукав рукою по столу.
— Я цього чоловіка не знаю, перший раз бачив. Він прийшов, у кабінеті був мій онук та Івашина. Як би я міг його бити? — щиро дивується Андрій Река. — Так, можливо десь підвищив голос, закричав. І по столу стукнув пару раз. Я йому кажу: «Як ви можете вступати у зговор! Прокурора того Пшонка призначив і він посилає перевірки на підприємців, щоб збивати з них гроші. Спитайте у любого!» І цього чоловіка послали, щоб нарити шось на селищну раду. Я поговорив із його керівництвом, вони зрозуміли цю ситуацію і вже відкликали ту перевірку!
Якщо вірити селищному голові, то державна інспекція дійсно зупинить перевірку. Якщо вірити прокуророві, то продовжить. Деякі факти, зібрані Віталієм Цісиком, дійсно могли б зацікавити громадськість. Наприклад, перевіряючи вже згадану ділянку ФОП Кузнєцової, інспектор встановив, що рішенням сесії їй виділяли 164 квадратних метри. А фактично підприємець використовує орієнтовно 1132 квадратних метри. До того ж ділянка знаходиться на землях лісогосподарського призначення і у прибережній захисній зоні. Крім того інспектор виявив дві земельні ділянки, з огорожею, контейнером та навісом, на території Центрального пляжу. У акті зазначено, що власники цих земельних ділянок… невідомі. Хоча навряд чи селищна рада може не знати, кому належать кіоски, до яких щоліта ходять скуплятися сотні новосанжарців та гостей селища, які відпочивають на пляжі.
Зрештою, якщо Віталій Цісик (зараз перебуває на лікарняному) не звільниться з роботи, у нас буде нагода більш детально ознайомити читачів із результатами цієї перевірки. Адже якщо селищна рада дійсно закривала очі на такі ось «самозахоплення», то прокуратура цілком може вбачити у цьому ознаки корупції. Але то вже — тема іншого матеріалу. Що ж до факту побиття селищним головою інспектора Віталія Цісика — підтвердити або спростувати його можуть лише правоохоронці та суд. Ми лише хочемо нагадати, що Андрія Олександровича не вперше звинувачують у рукоприкладстві. У 2009‑му ми писали про те, що селищний мер у військовому санаторії трохи поштовхав журналіста районної газети Петра Жаботинського. Той навіть планував подавати на Реку до суду, але потім передумав.