«РДА — під ніж»
Про це заявив під час «кущової» наради із представниками місцевого самоврядування голова Полтавської облдержадміністрації Валерій Головко.
У четвер в будівлі Кобеляцької районної ради відбувся захід під назвою «Міжрайонний семінар». На нього прибули міські, селищні та сільські голови із трьох районів: Кобеляцького, Новосанжарського і Козельщинського. Перед ними виступили народний депутат України по виборчому округу №149 Андрій Река та голова Полтавської облдержадміністрації Валерій Головко. Мова йшла про майбутню адміністративно-територіальну реформу, зокрема, про Закон України «Про добровільне об’єднання громад». Відкриваючи семінар, Валерій Головко зазначив, що спеціально «викликав» із Києва Андрія Реку, аби той презентував громадськості новий законодавчий акт.
Андрій Олександрович, вийшовши до трибуни, одразу закликав усіх присутніх налаштуватися на конструктивну роботу. Розпочав нардеп із згадки про свій візит до Чутового. Там він почув, що старост, які мають замінити сільських голів, збираються призначати, а не вибирати. За словами Реки, після цього вони із Валерієм Головком разом поїхали до Києва і добилися того, аби згадані посади були виборчими.
Під час свого виступу Андрій Река не забував у звичному для нього стилі жартувати, зазначивши: «Тільки-но я поїхав до Верховної Ради, як там почали битися». На що керівник ОДА зауважив: «Андрію Олександровичу, не розслабляйте аудиторію».
Після цього Река зачитав текст нового закону, паралельно його коментуючи. Він повідомив, що нові громади можуть бути міськими, селищними або сільськими. Їх головний населений пункт має географічно знаходитись якнайближче до центру нової громади. До складу нового об’єднання можуть входити сільради лише із однієї області. Ініціатор створення громади повинен направити свої пропозиції сусідам. Ті будуть їх 30 днів обговорювати. Після цього протягом тридцяти днів проходять збори, триває обговорення, створені робочі групи готують відповідні документи і подають їх в облдержадміністрації. Звідти пропозиції направляються в Кабінет Міністрів. Усе це повинно відбутися до 15 липня. Фінансування реформи має взяти на себе Європейський Банк Реконструкції та Розвитку. Він виділяє Україні 3,3 мільярда євро. Це — не кредит, а безповоротна допомога. Таку ж суму, тобто, близько 100 мільярдів гривень, має надати і Кабінет Міністрів. Реформа повинна завершитись до чергових місцевих виборів, на яких оберуть очільників нових громад та старост.
Далі присутні почали задавати питання. Їх було кілька десятків. Запитували представники всіх районів. Відповідали Река і Головко. Вони, зокрема, повідомили, що таких адміністративно-територіальних одиниць як Кобеляцький, Новосанжарський та Решетилівський райони після реформи не залишиться. Узагалі, у Полтавській області функціонувати лише 4 райони. Орієнтовно їх центрами стануть Полтава, Кременчук, Миргород та Лубни. Запланована кількість громад — 56. У Кобеляцькому районі мають функціонувати чотири. У Новосанжарському — дві, із центрами у Нових Санжарах і у Перещепиному або Нехворощі. У деяких невеличких районах, узагалі, буде по одній громаді.
Ось тут запитань у присутніх з’явилось дуже багато. А дехто із сільських голів публічно висловили свою незгоду із запланованим новим адміністративно-територіальним поділом. Один говорив: «А як я примушу свою громаду об’єднуватись із бідняками? У нас все є, все працює, ми все зберегли: і школу, і клуб, і лікарню, і пожежну частину, і бізнес. А хтось — усе розбазарив. І тепер ми будемо змушені «тягти» чужі проблеми і борги?». Інший зауважив: «А яке ж це добровільне об’єднання, коли в Кабміні вже кількість громад і їх центри визначили? Це — явний примус». Бутенківський сільський голова Микола Скрильник теж не погодився із новим поділом територій. Він сказав: «А чому наша бутенківська громада не може запропонувати об’єднання сусідам із Дрижиної Греблі і Марківки? У нас буде самодостатня і досить потужна адміністративно-територіальна одиниця. А нас фактично примушують об’єднуватись із Кобеляками чи Біликами. А може ми не хочемо». Ще один посадовець додав: «А ось уявімо, що до 15 липня 70 відсотків громад подали свої пропозиції, а тридцять — ні. Люди або не встигли, або не згодні з таким об’єднанням. По яких законах житиме така громада?» Надія Синяговська з Озір, у свою чергу, сказала: «А ви знаєте, що з нашого села практично неможливо дістатись ні до Кременчука, ні до Кобеляк. Доріг майже немає, автобусне сполучення відсутнє. Паспорт поміняти людина не доїде. Як ми все оце пояснюватимемо жителям, як у очі їм будемо дивитись?» Міський голова Кобеляк Олександр Ісип був дещо стриманіший. Він зауважив: «У принципі, ми готові діяти. Але законодавці і представники виконавчої влади повинні показати громадам їх вигоду. Поки що цього немає».
Валерій Головко і Андрій Река погодились із тим, що не можуть дати вичерпні відповіді на всі запитання. Головко пообіцяв у найближчі дні розіслати «на місця» відповідну методичну літературу.
Після семінару сільські голови ділились враженнями. Одні говорили, що готові до реформи. Інші висловлювали категоричну незгоду. Усі були солідарні в одному: достатньої кількості інформації вони не отримали.
Дійсно, і Андрій Река, і Валерій Головко не «побалували» присутніх вичерпними й конкретними відповідями. Щоправда, це не стосується питання про долю райдержадміністрацій. Щодо них — Головко сказав: «РДА — під ніж». Звичайно ж, не передбачає реформа і наявність такого органу як Кобеляцька районна рада.
…Наступного дня до редакції зателефонував депутат Полтавської обласної ради Анатолій Шкарбан. І запропонував розпочати публічну дискусію щодо цієї реформи.
P.S. Станом на середу 11 березня пояснюючі документи «на місця» не надійшли.