«Нам у Кобеляках ще другого Чорнобиля не вистачає!», або Гроші не смердять
Під час сесії Кобеляцької міськради депутати дізналися, що один із підприємців планує встановити в місті установку з утилізації відходів. У тому числі і тих, що вважаються небезпечними.
Першим про це заявив житель Кобеляк Микола Теренін. Під час обговорення одного з питань порядку денного депутати заговорили про проблему утилізації міського сміття. Адже після закриття так званого ганжівського звалища комунальники звозять і складують відходи на околиці Кобеляк, на тимчасовому майданчику для їх зберігання. А це аж ніяк не вирішує проблему. Адже майданчик швидко заповнюється, а люди, чиї будинки розташовані поряд, страждають від неприємного запаху.
Микола Теренін вийшов перед депутатами і заявив, що невдовзі проблема утилізації міського сміття буде вирішена. За його словами, готується документація для початку роботи станції з сортування сміття. Вона буде розташована по вулиці Червоноармійській на території одного із колишніх підприємств. Зараз воно належить приватному підприємцю Миколі Бондаренку.
У кінці сесійного засідання слова попросила депутат міськради Валентина Семиног. Вона, як відомо, протягом багатьох років очолює районну санітарно-епідеміологічну службу. Валентина Іванівна повідомила депутатів, що підприємство, котре збираються відкрити в Кобеляках, може становити значну небезпеку для довкілля і людей. Адже воно є не звичайною сортувальною станцією, де просто перебирають і пакують відходи. На таких підприємствах сміття спалюють. А в Кобеляках планують палити і небезпечні відходи. Приміром, пестициди, тобто, хімічні засоби захисту рослин. Валентина Семиног, як депутат, досить емоційно звернулася до присутніх:
— Шановні колеги! Нам у Кобеляках ще другого Чорнобиля не вистачає.
А як посадовець, зачитала звернення наступного змісту: «У кобеляцькій районній газеті «Колос» від 4 липня 2015 року опублікована заява про наміри ТОВ «Центр по переробці та утилізації відходів» встановити утилізатор термічний УТ 3000Д для знешкодження твердих побутових відходів, в тому числі і небезпечних, за адресою: вулиця Червоноармійська,1.
Фахівцями Кобеляцького міжрайонного управління ГУ ДСЕС у Полтавській області і Кобеляцького МВПЛД ДСЕСУ обговорювалась ця заява. Було встановлено, що такий об’єкт є екологічно небезпечним, впливає на навколишнє природне середовище, у тому числі і на атмосферне повітря, ґрунт, відкриті водоймища та ґрунтові води, викидами шкідливих речовин 1-4 класу небезпеки.
Розрахунок санітарно-захисної зони проведений відповідно до додатку №4 «Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів» №173 від 19.06.1996 року. Об’єкт відноситься до другого класу небезпеки при нормативній санітарно-захисній зоні 500 метрів (для сміттєспалювальних та сміттєпереробних заводів). У намірах при розрахунку санітарно-захисної зони не враховані викиди забруднюючих речовин від утилізації пестицидів та агрохімікатів, ртуто- та свинецьвмісних відходів, відходів від синтетичних виробів і матеріалів. Не вказані способи захоронення після утилізації, так як на території Кобеляцької міської ради відсутній полігон для твердих побутових відходів. У намірах не обумовлено про кількість стічних вод, спосіб їх знешкодження від сажі та хімічних речовин 1-2 класу безпеки після випуску з очисних споруд.
При відборі ділянки для установки утилізатора та розробки санітарно-захисної зони до житлових будинків не враховані вимоги, що вказані в пунктах 5.4; 5.6; 5.7; 5.9 ДСП «Державні санітарні правила планування та забудови населених пунктів» №173 від 19. 06. 1996 року.
На підставі вищевикладеного, враховуючи те, що об’єкт є екологічно небезпечним та буде розташований на території населеного пункту, де проводитиметься утилізація без попереднього сортування побутових відходів, недостатньо вивчений вплив на навколишнє природне середовище роботи утилізатора термічного, відсутній відомчий лабораторний контроль за станом атмосферного повітря, ґрунту, води, наявні неодноразові скарги мешканців прилеглих вулиць щодо експлуатації вже діючого майданчика для складування побутових відходів, санітарно-епідеміологічна служба району категорично проти розташування утилізатора термічного УТ 3000Д для знешкодження твердих побутових відходів, пестицидів та різних видів відходів, у тому числі і небезпечних, на території міста Кобеляки».
Уже після закінчення сесії редакція звернулась за коментарем до посадовців міської ради. Секретар міськради Сергій Галушко підтвердив, що наприкінці червня в установу надійшла заява про наміри встановити в Кобеляках термічний утилізатор. ЇЇ приніс підприємець Микола Бондаренко. Саме ж обладнання належить підприємству «Центр по переробці та утилізації відходів». Ця фірма зареєстрована в селі Бирюки Рокитнянського району Київської області. Отримавши заяву, посадовець зажадав, щоб вона була оприлюднена у ЗМІ. Адже цього вимагає діюче законодавство. Що й було зроблено 4 липня. Після цього протягом місяця громадяни можуть висловитися з приводу встановлення утилізатора. А вже по завершенню обговорення міська влада і депутати будуть приймати рішення.
Щодо самого термічного утилізатора УТ 3000Д, то він, згідно з технічними характеристиками, є досить потужним устаткуванням. За добу він може спалити близько 10 тонн відходів. На сайті підприємства «Еко Нова», котре виробляє утилізатори, написано: «Утилізаційний комплекс високотермічного спалювання є високотехнологічним устаткуванням для екологічно безпечного знищення твердих побутових, промислових (у тому числі забруднених нафтою, осадами стічних вод), медичних, біоорганічних, фармакологічних, харчових відходів». Згідно з інформацією виробника, утилізатор забезпечує стовідсоткове знезараження відходів. Водночас, їх маса зменшується до 10 відсотків. Тобто, залишається сміття після сміття. А його теж потрібно десь утилізувати.
Приватний підприємець Микола Бондаренко в розмові з кореспондентом «ЕХО» розповів:
— На мене вийшли бізнесмени. І запропонували встановити в Кобеляках відповідне устаткування. Утилізатор належить їм. Мій внесок — територія та приміщення. Якщо задум вдасться втілити в життя, то спочатку установимо утилізатор, потім відкриємо станцію з сортування відходів, а потім рекультивуємо міське звалище на Червоноармійській. Щодо небезпеки для довкілля… Мені важко дискутувати із фахівцями, але думаю, що ніякої загрози для довкілля і людей утилізатор не становить.
Висловився з цього приводу і міський голова Олександр Ісип:
— Якщо для цього об’єкта справді потрібна п’ятсотметрова захисна зона, то встановити його в Кобеляках ніхто не дозволить.