Про розмір майбутньої пенсії треба турбуватись уже сьогодні
Зазвичай про пенсію починають задумуватися лише на старість. Але робити це треба не за рік чи п’ять до неї, а вже сьогодні.
Незважаючи на те, що адміністрування єдиного внеску загальнообов’язкового державного соціального страхування покладено на Державну фіскальну службу, одним із основних завдань Пенсійного фонду України на сьогодні залишається формування та ведення реєстру застрахованих осіб та їх ідентифікація.
Кожна працююча особа має персональну облікову картку в Державному реєстрі застрахованих осіб. Так як у 2000 році було впроваджено систему персоніфікованого обліку відомостей, у якій накопичуються дані про заробітну плату, сплачені внески, страховий стаж по всій Україні, а з 2004 року зараховується страховий стаж, то має дуже суттєве значення, який був розмір заробітку. Бо якщо менше мінімальної заробітної плати, відповідно сплачувались і внески в розмірі менше мінімального,то і стаж зараховується пропорційно сплаченим внескам. Тобто, якщо менше мінімального розміру сплата, то і зарахування стажу менше місяця. Чинним законодавством встановлено пряму залежність розміру пенсії, практично реалізується страховий принцип «пенсія залежна від сплачених внесків». Отже, на розмір пенсії за віком впливають три головні показники: стаж, розмір вашої зарплати та розмір середньої зарплати в Україні.
Усі ці відомості містяться в Державному реєстрі застрахованих осіб і щомісяця поповнюються актуальними даними за рахунок щомісячної звітності та забезпечують можливість нарахувати пенсію, допомогу з тимчасової втрати працездатності, допомогу по безробіттю, призначити субсидію, отримати ваучер для підтримки конкурентоспроможності осіб на ринку праці та інші соціальні виплати, гарантованих Конституцією України. За рахунок Державного реєстру реалізовано принцип саморегулювання відносин між роботодавцем та робітником, який сприяє посиленню контролю за інформацією, що надходить зі звітів роботодавців та, зрештою, забезпечує високий рівень відповідальності та платіжної дисципліни страхувальників.
Отже, функціонування Державного реєстру застрахованих осіб забезпечує захист прав і свобод застрахованих осіб у сфері пенсійного страхування, оскільки кожен громадянин може особисто ознайомитись з відомостями, що відображені у його персональній обліковій картці, звернувшись до територіального управління Пенсійного фонду України або зареєструвавшись на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України за адресою: portal.pfu.gov.ua.
Своєчасний контроль за особистими даними загальнообов’язкового державного соціального страхування — це відсутність клопоту та проблем під час призначення (перерахунку) пенсій та інших соціальних виплат.