Сума невикористаної субсидії повертається до бюджету

Сума невикористаної субсидії повертається до бюджету

30 серпня набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України № 534 від 23.08.2016 року, якою затверджено Порядок розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату послуги з централізованого опалення (тепло), послуг з газо-, електропостачання для індивідуального опалення. У Постанові йдеться про те, що «невикористана сума субсидії для відшкодування витрат на оплату послуги з централізованого опалення (теплопостачання) повертається виробником/виконавцем такої послуги до бюджету в повному обсязі на підставі акту розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій; — частина невикористаної суми субсидії для відшкодування витрат на оплату послуг з газо, — електропостачання для індивідуального опалення, що еквівалентна вартості (станом на 1 травня нового і неопалювального сезону) 100 кубічних метрів природного газу або вартості 150 кіловат електричної енергії (в разі використання природного газу/електричної енергії для індивідуального опалення), зараховується виконавцем/виробником, як оплата з газо-, електропостачання, у тому числі обов’язкової частки платежу домогосподарства на наступні розрахункові періоди, а залишок невикористаної суми повертається виробником/виконавцем таких послуг до бюджету на підставі акту розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій». Розрахунок та повернення здійснюється у порядку, встановленому КМУ.

На численні звернення жителів району щодо переплати із субсидій, які утворилися за опалювальний період 2015–2016 років, роз’яснення надає начальник управління праці та соціального захисту населення Царичанської райдержадміністрації Ганна Омелян. Ганна Анатоліївна звертає увагу жителів району на те, що Порядок застосовується лише до послуги газопостачання та електропостачання (оскільки в селах немає централізованого опалення) і тільки того, що використовується для індивідуального опалення.

— Суть урядового рішення полягає в тому, що вся переплата з субсидій для відшкодування витрат на оплату послуг з газопостачання, яка перевищує вартість (станом на 1 травня 2016 року) 100 кубічних метрів природного газу, буде повернута до бюджету та списана з особового рахунку одержувачів. Пояснимо на прикладі: — Якщо в сім’ї, яка користувалася субсидією в опалювальний період 2015–2016 років, станом на 01.05. 2016 року у квитанції за газ вказана переплата, скажімо, 1500 гривень, то 100 кубічних метрів природного газу ціною станом на 01.05. 2016 року (6, 879 х100)=687,90 гривень) залишається на рахунку одержувача, а 812,10 гривень (1500–687,90=812,10 гривень) зарахованої, але невикористаної субсидії буде повернуто в Державний бюджет. Розрахунок невикористаної суми субсидії буде здійснювати підприємство‑надавач послуг (газова та електропостачальна служби). За результатами розрахунку надавачі послуг складають акти звіряння і подають їх в управління соцзахисту населення та фінуправління. Як нам повідомили підприємства газової служби і електромережі у районі, зараз саме здійснюються перерахунки по особових рахунках користувачів. Результати будуть відомі у кінці вересня. Тоді абоненти можуть провести звірку своїх рахунків.

 

Субсидію не доведеться повертати

Багато громадян переконані в тому, що субсидію рано чи пізно треба державі повертати. Але у Положенні про порядок призначення і надання населенню субсидії, затвердженому Постановою КМУ від 21.10.1995 року № 848, у пункті першому записане наступне: «Субсидія є безповоротною, і її отримання не пов’язане і не тягне за собою зміни форми власності житла». Отож, субсидію повертати нікому не доведеться.

Щоб оформити субсидію, потрібно заповнити заяву та декларацію. Є три варіанти оформллення субсидії: безпосередньо в управлінні соціального захисту, поштою і через інтернет. Простіше і зручніше все ж таки оформити субсидію в районному управлінні соцзахисту. На жаль, громадяни часто припускаються помилок при заповненні бланків, а в управлінні вам підкажуть, як їх виправити. Дехто вважає, що за помилки при заповненні декларацій можна отримати штраф. Це зовсім не так. Жодних штрафів за помилки у законодавстві не передбачається. Але важливо не приховувати інформацію про свої доходи.

Деякі люди помилково вважають, що вказувати кількість зареєстрованих при заповненні документів не обов’язково, бо у квартирі є лічильники. Але субсидія нараховується на норму споживання для однієї людини. І якщо у домогосподарстві фактично проживає 5 чоловік, а зареєстрована тільки одна людина, то субсидія буде призначена на одну особу, а за користування понад норму доведеться платити у повному обсязі.

Заборгованість з оплати за житлово‑комунальні послуги не є підставою для відмови в отримання субсидії.

 

Субсидію можуть отримати і безробітні

Раніше при нарахуванні субсидії дохід тих осіб, які проживають у сім’ї, але не працюють, враховувався у розмірі прожиткового мінімуму. На сьогодні, якщо безробітні працездатні громадяни або сім’ї, до складу яких входять такі особи, не мають доходів для розрахунку субсидії, то їм буде враховано умовний дохід в розмірі двох прожиткових мінімумів (з 1 травня 2016 року — 2900 гривень). І субсидія у такому разі буде призначена.

Право на оформлення субсидії отримали й особи, які орендують житло, але при наявності договору про оренду цього житла. При цьому враховується та кількість проживаючих, яка вказана в договорі. Також при цьому не вимагається відкривати особисті рахунки на виплату послуг на орендодавців житла.

Постановою також передбачена можливість призначати субсидію неповнолітнім студентам денної форми навчання, які зареєстровані і проживають у гуртожитках.

І тим, у кого є депозити в банках, теж можна оформити субсидію. Депозити в банках не враховуються як доходи і не входять у перелік критеріїв, на підставі яких може бути відмовлено в наданні субсидії.

 

Пільговикам — або пільги, або субсидія

Нагадаємо, що раніше можна було одночасно користуватися пільгами і отримувати від держави допомогу на сплату комунальних послуг. Згідно зі змінами, внесеними до Порядку призначення житлових субсидій, з 1 травня 2016 року при одержанні субсидії пільги не надаються.

Інформація про тих, кому нарахована субсидія, передається підприємством-виробником комунальних послуг для внесення до Єдиного державного реєстру пільговиків. При цьому, якщо в графі «субсидія» у споживачів зазначено 0,00 гривень, у названий період вони продовжують користуватися пільгами.

Пільговикам слід врахувати, що вони мають право самостійно вибирати, чим будуть користуватися: пільгами чи субсидіями. Важливо, що пільговики нічого не втратять. Пільги і субсидії виплачуються з одного бюджету — державного. Можна також необмежену кількість разів змінювати своє рішення (скажімо, на початку і в кінці опалювального сезону або при зміні сімейних обставин) і вибирати той варіант, який вигідніше. Однак, усі свої рішення слід підкріплювати відповідною заявою, яка подається до територіального Управління соціального захисту населення.

І ще: пам’ятайте, що пільги на оплату житлово‑комунальних послуг надаються в залежності від середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Він не повинен перевищувати 1930 гривень (величина доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу з 1 січня 2016 року).

Оскільки незабаром розпочнеться новий опалювальний сезон 2016–2017 років, у наступних публікаціях ми будемо систематично інформувати читачів щодо всіх змін Порядку надання житлових субсидій.


Автор: Олена Маренич
22 вересня 2016, 08:55 | Полтавщина | Фінанси

Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.