Білицькі школярі питимуть очищену воду
Результатом реалізації міжнародного проекту SIDA «Рівний доступ населення до якісної питної води і санітарії в Україні» стало забезпечення відповідних можливостей у Білицькій ЗОШ I–II ступенів № 2.
10 жовтня у приміщенні школи встановлено систему очищення природної води для питних потреб ТМ «Екософт». Нагадаємо, що в селищі Білики, у мікрорайоні «Поділ», було проведено ряд досліджень питної води криниць та свердловин із приватних будинків, а також в школі №2. За відсутності централізованого водопостачання та наявності переважно дренажних вигрібних ям і болотистих угідь, якість питної води в мікрорайоні характеризується перевищенням таких показників як залізо, марганець, нітрати, сухий залишок, загальна жорсткість, перманганатна окислюваність. Показник «азот амонійний» у відібраних зразках 2014-го, 2015-го та 2016 року не перевищує гранично допустимої концентрації, що свідчить про відсутність забруднення води відходами тваринництва. Слід зазначити, що після встановлення факту перевищення концентрацій вмісту заліза та марганцю в зразках води зі школи (вересень 2015 року), експертами проекту були надані рекомендації щодо можливостей виходу з цієї ситуації. Закупівля та встановлення обладнання для очищення води за рахунок грантових коштів країн-донорів потребувало значної мотиваційної роботи, однак звернення до керівництва ТОВ «Сільські традиції» про забезпечення учнів школи бутильованою водою вирішило питання про доступ до безпечної питної води у 2016/17 навчальному році.
Для підведення підсумків роботи проекту 13 жовтня в приміщенні Білицької селищної ради проведено розширене засідання у форматі круглого столу. На нього були запрошені громадські активісти та волонтери, координатор проекту Юлія Бережна, начальник науково‑дослідного випробувального центру харчової продукції ДП «Полтавастандартметрологія» Надія Ремізова, начальник відділу освіти Кобеляцької РДА Наталія Коваль, директор ЗОШ I–II ступенів №2 Іван Данько, лікар-педіатр Білицької АЗПСМ Олена Сабліна, технолог ПП «Планета Н2О» Юлія Левченко, заступник директора ТОВ «Сільські традиції» Роман Калатур, директор місцевого комунального підприємства Сергій Китайгора та селищний голова Юрій Латиш. Щоправда, селищний голова мав, напевно, украй невідкладні справи, тому проігнорував участь у цьому заході.
Проаналізувавши загальноукраїнську тенденцію до скорочення запасів питної води та забруднення поверхневих вод внаслідок господарської діяльності, координатор проекту Юлія Бережна зупинилась на можливостях вивчення ситуації з доступом до питної води та локальним її вирішенням. Розробка місцевого ПЗБВ (план забезпечення безпеки води) дозволяє локально вплинути на ситуацію та контролювати якість питної води. Технолог Юлія Левченко зауважила, що доцільно використовувати водопідготовку для окремих споживачів, розділяючи воду на питну й технічну. Лікар-педіатр Сабліна наголосила на впливі питної води на захворюваність дітей та зауважила, що вирішення проблеми доступу до якісної питної води в окремо взятій школі повинно стати нормою для всього селища. Роман Калатур засвідчив готовність підприємства обслуговувати установку для очищення води. Він також повідомив, що підприємство готове будувати водогін на Подолі (згідно публічного договору з Білицькою селищною радою) за умови, якщо селищний голова візьме декларацію на початок будівництва. Другий варіант, який забезпечить будівництво водогону на Подолі, — це укладення договору сервітуту між Білицькою селищною радою та ТОВ «Сільські традиції» (у цьому випадку декларацію на початок будівництва буде брати підприємство).
Додати коментар