Чи можна врятувати рослини від морозу?
Весною 2017 року в Україну, зокрема і в її центральну частину, повернулося таке несприятливе для садів і городів явище як заморозки. Протягом кількох попередніх років такого у нас не було. Садівники та городники дещо розслабились і вже навіть не задумувалися над тим, як можна врятувати рослини від весняних заморозків чи навіть морозів.
Між тим, існують і давні, і сучасні методи та засоби для подолання й навіть попередження негативних явищ, викликаних різким зниженням температури. І якщо, як стверджують деякі вчені, весняні заморозки стануть для України в наступні роки нормою, то городники і садівники повинні до них підготуватися заздалегідь.
Дехто вже встиг помітити, що за останній рік погодні умови в нашій місцевості дещо змінилися. Зимові морози вже тривають більше місяця, а не два тижні, як перед цим. А влітку перепадає більше опадів. Осінь настає раніше. Ось і цьогорічна весна різко контрастує із тим, що доводилося спостерігати в попередні п’ять років. Створюється враження, що погода змінюється і стає схожою на ту, яка була у семидесяті-восьмидесяті роки минулого століття. Якщо ця тенденція буде продовжуватися, то в Україну знову повернуться стабільні весняні заморозки. Отже, і професіоналам, і аматорам доведеться готуватися до того, як боротися з ними або хоча б мінімізувати шкідливий вплив низьких весняних температур на рослини.
Наші діди і прадіди боролися з весняними заморозками одним, перевіреним і дієвим, але досить марудним способом. Вони розкладали поряд із садками та городами купи сіна, тирси, соломи і підпалювали їх у часи нічних та ранкових заморозків. Під дією вогню та диму температура повітря навколо поля чи городу була вищою за нуль градусів. Це — дієво, але потребує багато часу і зусиль. Існує й метод дощування, коли в період заморозку рослини постійно поливають. Температура води, як відомо, в такі моменти завжди вища за температуру повітря і мороз не чіпає рослини. Але досить важко уявити, що в якомусь маленькому господарстві будуть встановлювати спеціальні дощувальні установки і поливати садок цілу ніч.
Між тим, сучасна наука не зупиняється. І вже придумані спеціальні препарати, що допомагають боротися з негативним впливом весняних заморозків. Нижче ми розповімо про них. І хоча ранкові морози нібито вже минули і не повернуться, але це не означає, що цим досвідом не потрібно користатися. По-перше, буде ще й весна 2018‑го і подальших років. По-друге, ці препарати мають антистресову дію і їх застосування може допомогти рослинам, що постраждали від морозу, швидше оклигати і не дати загинути.
Які бувають кріопротектори
Кріопротектори — це спеціальні препарати, що захищають рослини від раптового і різкого похолодання та інших стресових ситуацій.
Хоча в промисловому і фермерському садівництві кріопротектори вже показали себе з позитивного боку, використання їх в приватних садах ще не поширене. Люди просто не знають про їх існування.
За впливом на рослини кріопротектори діляться на два типи.
Проникаючі. Потрапляють всередину клітини рослин і перешкоджають утворенню кристалів льоду. Найчастіше згадується гліцерин і диметилсульфоксид.
Непроникаючі. Залишаюся на поверхні листя і корі рослин. Принцип захисної дії точно не з’ясований. Можливо, таким чином пригнічується ріст кристалів і препарати запобігають різкому зниженню температури на кордоні рослина — повітря. До непроникаючих кріопротекторів відносять складні цукри — олігосахариди (найбільш часто використовує сахарозу і трегалозу) і високомолекулярні сполуки (найчастіше фіколл, альбумін, полівінілпіролідон).
Препарати для захисту рослин від заморозків
Сечовин-К (Бізар-Агро, Україна). Комплексний стимулятор, добриво. Діючі речовини — мікро- і макроелементи, кріопротектор (формула засекречена), бурштинова кислота, органіка, триходермин. Призначений для обробки насіння овочів та квітів. Захищає сходи від заморозків. Забезпечує нормальний розвиток рослин при зниженні температури на 4–6°C. Ефективність за даними виробника — середня.
Мівал-Агро (Агрос, Росія), український аналог Рівал. Стимулятор, адаптоген, термопротектор. Діюча речовина — 1‑хлорметілсілатран. Проводять обприскування при загрозі заморозків за 3-4 дні і по зеленому конусу. Застосовують на однорічних і багаторічних культурах. Підвищує витривалість до заморозків, прискорює відновлення дерев після зимового підмерзання. За даними незалежних випробувань, ефективність висока. У Кобеляках в продажу немає. Ціни в інтернет-магазинах коливаються в районі 4 гривень за упаковку. Таку кількість препарату розчиняють у 10 літрах води.
Марс-E (Тридент Агро, Україна). Плівкоутворюючий біостимулятор росту рослин з кріопротекторною дією. Діючі речовини — гумінові кислоти, продукти метаболізму грибів. Застосовують восени і навесні за 2–3 тижні до можливого настання заморозків на зернових і овочевих культурах, винограді. Знижує температуру замерзання клітинного соку і води в протоплазмі клітин. За даними виробника, ефективність висока, за відгуками споживачі — середня або низька. Вартість на місцевому ринку — 50 гривень на 10 літрів.
Антистрес (Тридент Агро, Україна). Плівкоутворюючий адаптоген з кріопротекторними можливостями. Діючі речовини — гумінові кислоти, Марс — EL, гліцерин, диметилсульфоксид, мікроелементи. Застосовують восени (за 2–3 тижні до заморозків) і навесні в фазі розпуску листя на зернових, овочевих культурах і винограді. Підвищує стійкість до заморозків (за даними виробника, підвищення стресостійкості рослин на 25-30%). Відгуки споживачів — не однозначно позитивні. На місцевому ринку відсутній.
Cropaid (Cropaid International Limited, США). Здатний проникати кріопротектор. Діючі речовини — бактерії Thiobacillus: Т. thioxidans, Т. Ferroxidans та інші. Обприскувати однорічні та багаторічні культури потрібно не пізніше, ніж за 6 годин до можливого настання заморозків. Захисна дія зберігається 7 днів. Підвищує стійкість до заморозків. За даними виробника і випробувань, ефективність висока. На місцевому ринку відсутній.
Thiofer (BIMAS Agri, Туреччина). Український аналог — Біонур. Проникаючий кріопротектор. Біологічний препарат на основі живих бактерій і 60 мінералів (аналог Cropaid). Застосовують за 2–3 дня до прогнозованих заморозків, в крайньому випадку за 4–5 годин, на однорічних і багаторічних культурах. Рослина підтримує власну температуру на 7°C вище температури навколишнього середовища. За різними даними, ефективність висока. У інтернет-магазинах продають по 100 гривень за 250 грам.
Епін-екстра (Нест М, Росія). Адаптоген. Застосовують на всіх культурах за 2–3 дня до заморозків, потім кожні 7–10 днів до нормалізації температури. Підвищує витривалість і стійкість до заморозків. За даними виробника, ефективність висока; за даними користувачів — середня. Ціна в інтернет-магазинах — 9–10 гривень за 1 мілілітр, на ринку ціна анологічна. Таку кількість препарату розчиняють у 10 літрах води.
Додати коментар