На «Доступні ліки» витратять 424 тисячі
Із 1‑го квітня в Україні загалом та у Нових Санжарах зокрема стартувала державна програма «Доступні ліки». Відповідно до цієї програми пацієнти можуть безкоштовно або із невеликою доплатою придбати препарати від серцево‑судинних захворювань, бронхіальної астми та діабету ІІ типу. У районі програма стартувала не без проблем та затримок. Далі — у нашому матеріалі.
Гроші на «Доступні ліки» направили на комунальні аптеки
За програмою «Доступні ліки» на Новосанжарський район виділили на відшкодування вартості препаратів 424 тисячі 800 гривень. Цю суму мали розподілити між аптеками, які побажали долучитись до Програми.
— До 1‑го числа ми збирали документи, щоб укласти угоди з аптекарськими закладами, — розповідає головний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги Олег Яковенко. — Попередньо бажали взяти участь аптеки № 49, «Едельвейс» та «СВ». Проте повний пакет документів вчасно надали лише представники аптеки № 49. Із ними ми уклали угоду, за якою перерахуємо їм 200 тисяч гривень.
Отримати ліки за виписаним у лікаря рецептом за програмою «Доступні ліки» можна не лише у аптеці № 49, яка розташовується у Нових Санжарах, але й у шести її сільських філіалах. Таким чином мешканцям району не довелося б їхати до райцентру, щоб отримати ліки. Проте тут може виникнути інша проблема. Виписати рецепт може лише сімейний лікар. А не в усіх амбулаторіях сімейної медицини у Новосанжарському район є сімейні лікарі. Якщо точніше, то із тринадцяти амбулаторій у семи лікарів немає. Головний лікар центру ПМСД запевняє, що амбулаторії, у яких немає лікарів, намагаються «перекрити» медиками з сусідніх закладів.
— Наприклад, лікар із Нехворощі їде і приймає хворих та виписує рецепти у Маячці, або лікар із Санжар їде до Стовбиної Долини, — пояснює Олег Яковенко.
«А Гройсман сказав, що ліки будуть безкоштовні!»
Про проблеми, які виникли під час втілення програми у життя, журналістові розповідає завідувач центральної районної аптеки № 49 Валерій Нещадим. Перше, із чим одразу довелося зіткнутися фармацевтам, — відсутність переліку препаратів, які входять до програми. Перелік лікарських засобів був затверджений Міністерством лише 4‑го квітня, тобто, через чотири дні після початку дії програми. Друга проблема — частини препаратів із списку у 157 назв не було в аптечній мережі. Деяких, з різних причин, немає і досі. Утім, завідувач ЦРА запевняє, що ця проблема не є критичною.
— У переліку може бути п’ять чи десять препаратів від одного захворювання із однаковою діючою речовиною. Якщо одного і немає у наявності, то завжди є інший, який має аналогічну лікувальну дію. Зараз із переліку в 157 препаратів постійно в наявності є 50–60.
Аби уникнути плутанини та неузгодженості, фармацевти передають сімейним лікарям уточнені списки медичних препаратів, які є в аптеках. Тоді медики виписують хворому ті ліки, які він точно може отримати в аптеці.
Інша проблема — неузгодженість між реальністю і тим, що говорять із телевізора. У перші ж дні до аптек почали заходити відвідувачі з рецептами, які вимагали надати їм ліки безкоштовно. Між тим, далеко не всі препарати, які входять до програми «Доступні ліки», є безкоштовними.
— Таких препаратів у переліку лише 23. Це 18 препаратів від серцево‑судинних захворювань, два препарати від діабету та три препарати для лікування астми, — уточнює Валерій Нещадим. — За решту має доплатити сам хворий. При цьому відсоток доплати також різний: від 20 до 70 відсотків вартості препарату. Але люди заходять до аптеки і говорять: «А Гройсман сказав, що ліки будуть безкоштовні!». Доводиться кожному показувати списки, пояснювати.
За інформацією Новосанжарського центру ПМСД, станом на 16 травня на компенсацію вартості ліків у районі вже витратили 33 тисячі 589 гривень. На 2017 рік на програму «Доступні ліки» уряд виділив 500 мільйонів гривень.
Додати коментар