У атовців — проблеми із отриманням землі
Ходять чутки про те, що учасники АТО по кілька місяців, а то й років не можуть отримати землю. Зокрема, у Кобеляках дехто із колишніх солдатів скаржиться, що вже протягом року чекає обіцяні два гектари землі на території Бродщинської сільської ради. Днями у селі мала відбутися акція, під час якої учасники АТО повинні були вимагати пояснень від місцевої влади та одного з орендарів.
Нам про проблему розповіли так. Нібито ще рік тому керівник ПСП «Колос» Вячеслав Нестеренко, який обробляє землю на території Бродщинської сільської ради, пообіцяв місцевим жителям, тим, хто брав участь в антитерористичній операції на сході України, що розірве вже діючі договори оренди і перезаключить їх із колишніми військовослужбовцями. І навіть допоможе їм із оформленням документації. Минув рік, але землю атовці так і не отримали. І почали говорити, що Нестеренко відмовився виконувати свою обіцянку. Натомість сільський голова Наталія Довга зараз нібито шукає вільні земельні ділянки на території села. Якщо знайде, то атовці отримають по 20–30 «сотих».
Наталія Довга, з якою ми зв’язалися телефоном, спростувала цю інформацію як недостовірну. І запропонувала:
— У вівторок 3 жовтня відбудеться зустріч із уповноваженим представником атовців. Вона пройде в кабінеті керівника районного підрозділу Держгеокадастру Юрія Калюжного. Там буду і я, і Вячеслав Нестеренко. Приходьте і почуєте, що відбувається насправді.
Зустріч відбулася. Учасників АТО представляв Федір Галкін. З’ясувалося, що на отримання землі на території Бродщинської сільради претендують 26 учасників АТО. Практично всі вони або постійно проживають, або зареєстровані в тамтешній сільраді. Рік тому Вячеслав Нестеренко пообіцяв хлопцям, що достроково розірве договори оренди землі, заключені з райдержадміністрацією, і допоможе її отримати атовцям. Нестеренко зробив усі необхідні для цього кроки. Але далі процес зупинився на рівні обласного управління Держгеокадастру. Адже саме полтавські чиновники розпоряджаються бродщинською і всією іншою землею за межами населених пунктів.
Зараз уже навіть термін дії тих договорів закінчився. І Нестеренко знову висловив готовність допомогти атовцям отримати ту землю. Витрати на оформлення аграрій бере на себе. Та виникають нові проблеми. По-перше, учасники АТО хочуть отримати саме по два гектари. А за межами села «звільнилися» лише 22 гектари. Це — менше ніж по гектару на людину.
Земля ще є. Та вже на території самого села. Наталія Довга, яка разом з депутатами нею розпоряджаються, готова допомагати атовцям отримати ще 20 гектарів. У результаті кожен учасник АТО розпоряджатиметься ділянкою розміром від 1,5 до 1,6 гектара. Сільський голова висловила готовність зібрати позачергову сесію і винести на неї це питання. Але попередила, що остаточне рішення прийматимуть депутати. А вони можуть і не дати землі на території села. Адже в Бродщині є кілька десятків людей, які чекають саме на цю землю по п’ять років. Хоча Довга висловила сподівання, що депутати з розумінням поставляться до ситуації і приймуть рішення на користь атовців.
Федір Галкін уважно вислухав пропозиції. І поцікавився, чому ж їм пропонують не два гектари, а менше. На що керівник районного управління Держгеокадастру Юрій Калюжний запропонував ознайомитися з документами із інших сільрад. Там учасники АТО отримували по гектару землі, інколи навіть менше. Він запевнив:
— Можете у будь-який момент прийти і перевірити цю інформацію. Думаю, що варіант, який вам пропонують у Бродщині, є дуже хорошим. Вільної орної землі в Кобеляцькому районі, як і по Полтавській області та й по всій Україні, практично не залишилося. Є резерв у вигляді земель колективної власності. Їх обіцяють віддати у розпорядження місцевої влади. Але Верховна Рада ніяк не прийме відповідний закон.
На цьому зустріч закінчилася. Федір Галкін пообіцяв поінформувати атовців про пропозицію Наталії Довгої та Вячеслава Нестеренка. Якщо вони погодяться, то наступне слово буде за сільськими депутатами. Але й це ще не все. Остаточне рішення прийматимуть у обласному управлінні Держгеокадастру.