Непомітні герої-рятівники
Саме так можна назвати донорів, людей, які здають власну кров заради порятунку інших. У Кобеляцькому районі таких непомітних рятівників близько двохсот.
Розповідає Вікторія Омеляненко, старша медична сестра Кобеляцької ЦРЛ:
— Місяць тому у нас в лікарні був екстрений випадок. Приймали важкі пологи. У їх процесі була виявлена складна патологія. На жаль, у більшості випадків такі пологи закінчуються летальним наслідком. За весь рік в Україні лише п’ять разів вдавалося врятувати маму і немовля. Два із них — у Кобеляках. Цього разу теж все закінчилося добре. Прекрасно спрацювали кобеляцькі медики, потім — фахівці з Полтави, далі — з Києва. Тобто, головна заслуга у порятунку одразу двох людей — кваліфікована і вчасна допомога медиків. Але є ще один фактор. Це — наявність донорської крові. Без неї не допомогли б ні фахівці, ні медикаменти, ні сучасне обладнання. У нас в лікарні є так званий екстрений список. Це — перелік людей, до яких ми телефонуємо у будь-який час доби і прохаємо здати кров. Так було і місяць тому. Донори прибули в лікарню і виконали свою почесну місію. Вони наряду з медиками є справжніми рятівниками. Вони можуть сміливо стверджувати, що живуть на цьому світі не лише для себе, а й для інших.
Узагалі ж, за словами Вікторії Омеляненко, ситуація з донорським рухом далека від ідеальної. Раніше держава вмішувалася у цей процес. Керівники різних установ і закладів отримували своєрідну «рознарядку» і мобілізовували своїх підлеглих на здачу крові. Зараз цього немає. Ніхто нікого не примушує бути донором. Матеріальне заохочення як таке теж практично відсутнє. Донорам платять по 65 гривень за 470 мілілітрів зданої крові. Крім того, люди, які здали кров, отримують право на два дні відпустки. Але достатнім у матеріальному плані таке заохочення назвати важко.
Тому вся організаційна і пропагандистська робота лягає на плечі самих медиків. Вони обдзвонюють потенційних донорів, агітують їх здавати кров, ведуть спеціальні списки, у тому числі і «екстрені». У Кобеляках цим опікується в основному медсестра поліклінічного відділення Ірина Бабич. Зараз в її списку близько двохсот чоловік, із них — п’ята частина самі медики. Такої кількості донорів недостатньо, аби хоча б виконати план зі здачі донорської крові, який існує. За минулий рік жителі району здали 80 літрів крові, при плані — 458.
Узагалі, кожна здорова людина може здавати кров через два місяці. Зараз забір відбувається щоквартально. Востаннє кров здавали у серпні поточного року. Наступна здача — 26 грудня.
Вікторія Омеляненко розповіла, що зараз медики використовують кров, яка була здана ще у травні. Чому так? Справа в тому, що плазма крові проходить шестимісячний карантин і потрійну перевірку. Адже не всі хвороби можна виявити одразу, деякі з них проявляють себе у крові протягом місяців.
Хто може бути донором
Донором може стати кожен громадянин України, якому виповнилося 18 років та який пройшов необхідне медичне обстеження і в якого немає протипоказань.
Користь донорства і пільги для донорів
Якщо уважно продивитися і проаналізувати цей список, то стає зрозуміло, що в Україні не так і багато людей, які не мають протипоказань для того, аби стати донором. Це теж один із факторів, які впливають на феномен дефіциту крові. У серпні на обласній станції переливання крові залишалося лише 450 мілілітрів плазми дефіцитної першої групи.
Медики постійно наголошують на тому, що для здорової людини здача крові — користь для організму. Вона сприяє покращенню кровотворення, виводить з організму надлишок заліза, який породжує онкологічні та серцеві патології. Донорство стимулює відновлення організму, його імунну систему, зменшує навантаження на печінку, селезінку, покращує роботу серця.
Донори, які одноразово здали кров у кількості 40 разових максимально допустимих доз, набувають статусу Почесного донора України. Зараз у Кобеляцькому районі 43 почесні донори.
Основні протипоказання:
- захворювання на СНІД, ВІЛінфекції, гепатити;
- наркоманія;
- злоякісні новоутворення, хвороби центральної нервової системи, психічні хвороби;
- захворювання сполучної тканини та ендокринної системи;
- хвороби органів дихання;
- виразка шлунку;
- виразка та 12‑ти палої кишки;
- захворювання нирок;
- захворювання шкіри (псоріаз, червоний вовчак), грибкові захворювання шкіри;
- остеомієліт.
Існує і цілий ряд тимчасових протипоказань:
- період вагітності та лактації;
- післяопераційний період (1 рік);
- нанесення татуювань, пірсинг (1 рік);
- перебування у закордонному відрядженні тривалістю більше 2‑х місяців (звільняються на 6 місяців);
- перебування в зоні епідемій (три роки);
- контакт із хворими на гепатит А (3 місяці);
- контакт із хворими на гепатити В, С (1 рік);
- вегетосудинна дистонія (1 місяць після нормалізації стану);
- перенесення інфекційних захворювань (місяць після одужання);
- гострі та хронічні процеси у стадії загострення;
- алергічні захворювання;
- після щеплень;
- період менструацій (5 днів після закінчення);
- вживання алкоголю (48 годин).
Пільги для почесних донорів:
- безоплатне позачергове зубопротезування в загальнодержавних і комунальних медичних закладах (за винятком дорогоцінних металів);
- пільгове придбання ліків із 50-відсотковою знижкою за рецептами;
- безоплатне забезпечення донорською кров’ю та її препаратами для особистого лікування;
- першочергове придбання за місцем роботи путівок на санаторно-курортне лікування;
- позачергове забезпечення протезами;
- використанні чергової відпустки у зручний для них час;
- отримання пільгових позик на будівництво індивідуального житла;
- отримання надбавки до пенсії у розмірі 10 відсотків від затвердженого прожиткового мінімуму.
Для того, щоб здати кров, необхідно до цього підготуватися. Список рекомендацій такий же, як і для всіх людей, які піклуються про своє здоров’я постійно. Бажано, щоб за два дні до здачі крові не навантажувати себе важкою працею, не вживати жирну та смажену їжу і алкоголь. Останній пункт буде досить складно виконати саме у грудні. Адже здача крові в Кобеляках запланована на 26 грудня. У цей час якраз триває період передноворічних корпоративів.
Усі, хто бажає долучитися до почесної місії порятунку інших людей, уже зараз можуть телефонувати до Ірини Бабич за номером (066)842-59-29 і дізнаватись про деталі здачі крові.
Рятівником життя може стати практично кожен.
Додати коментар