Монетизація пільг на проїзд: на папері діє, а на практиці — ні
У березні цього року в засобах масової інформації з’явилась інформація, що замість пільг на проїзд громадяни отримають кошти. Це стосується усіх видів транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутах. Тобто, замість безкоштовного проїзду громадянам видаватимуть гроші, якими вони розплачуватимуться у транспорті.
Минуло півроку, а механізм монетизації на практиці не почав діяти. При цьому громадяни пільгових категорій чекають, коли їм виплачуватимуть відповідні кошти, і постійно звертаються за роз’ясненнями в Управління соціального захисту населення.
Детально на питанні монетизації пільг на проїзд зупинилась Ірина Божко, начальник відділу ведення персоніфікованого обліку одержувачів пільг.
Вона розповіла, що з 14 березня Кабінет Міністрів постановою №197 затвердив «Порядок надання пільг у грошовій формі з оплати проїзду всіма видами транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутах». Цей Порядок визначає механізм надання пільг у готівковій формі з оплати проїзду за рахунок відповідних місцевих бюджетів у разі, якщо таке рішення прийняте органами місцевого самоврядування. Розмір компенсації має щорічно визначатися облдержадміністраціями.
— Голова ОДА своїм розпорядженням №450 затвердив розмір щомісячної готівкової виплати з оплати проїзду в 2018 році в сумі 105 гривень. Постановою Уряду визначено соціальний мінімум, який обов’язково має бути монетизований. Це — 30 поїздок на місяць різними видами транспорту, — пояснила представник Управління соцзахисту.
Дія цього Порядку поширюється на окремі категорії осіб, які мають право на пільги з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутах. Для громадян, які, згідно до законів, мають право на пільги з оплати проїзду, розмір щомісячної готівкової виплати збільшується на 20 відсотків (105 гривень +20 %).
— Щомісячна готівкова виплата особам з інвалідністю I групи або дітям з інвалідністю (крім дітей до шести років) здійснюється в подвійному розмірі (105 х 2 = 210), — говорить Ірина Божко. — Для осіб з інвалідністю I, II групи та дітей з інвалідністю (крім дітей до шести років), які навчаються в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти або проходять реабілітацію, розмір щомісячної готівкової виплати додатково збільшується удвічі (210 х 2 = 420).
Особам, які мають право на пільги, що передбачені кількома нормативно-правовими актами, призначається щомісячна готівкова виплата, відповідно до одного з нормативно-правових актів, більша за розміром. Розмір отриманої щомісячної готівкової виплати не враховується під час обчислення сукупного доходу сім’ї для всіх видів соціальної допомоги, що надаються відповідно до законодавства.
Зі слів начальника відділу ведення персоніфікованого обліку одержувачів пільг, у разі, якщо орган місцевого самоврядування не прийняв рішення про надання пільг у готівковій формі, їх продовжують надавати безготівково.
— Зараз в Україні налічується 19 категорій громадян, які мають право на безкоштовний проїзд у транспорті. Серед них — учасники бойових дій, пенсіонери, особи, які постраждали внаслідок ЧАЕС, люди з інвалідністю, діти з багатодітних сімей, — каже Ірина Божко. — У Кобеляцькому районі проживає понад 10 000 пільговиків, які, згідно з чинним законодавством, мають право на пільги з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування.
Законом України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України» від 20 грудня 2016 року №1789‑VIII у статті 102 Бюджетного кодексу України виключено норму щодо здійснення компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту. Відповідно до підпункту «г» пункту 3 частини першої статті 91 Бюджетного кодексу України (зі змінами), до видатків місцевих бюджетів належать видатки на компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
— На сьогоднішній день на рівні Полтавської області вирішено питання надання пільг з проїзду автомобільним транспортом на міжміських та міжобласних маршрутах загального користування (протяжність перевищує 50 кілометрів), шляхом відшкодування вартості квитків, — пояснила представник Управління соцзахисту. — У Кобеляцькому районі третій рік діє районна Програма відшкодування компенсації за перевезення окремих пільгових категорій громадян на приміських маршрутах загального користування автомобільним та залізничним транспортом. Пільгове перевезення автомобільним транспортом здійснює перевізник Олександр Хряпа за маршрутами: Кобеляки — Білики, Кобеляки — Жуки, Кобеляки — Чорбівка, Кобеляки — Бутенки, Кобеляки — Перегонівка, Кобеляки — Свічкареве, Кобеляки — Канави. Пільговики при пред’явленні перевізнику пільгового квитка або талону, виданого сільською радою, користуються безкоштовним проїздом на вказаних маршрутах. Управління соціального захисту населення на підставі розрахунків про фактично виконані обсяги перевезень пільгових категорій громадян, що надаються перевізником, щомісяця забезпечує відшкодування компенсаційних виплат за рахунок коштів зазначених сільських рад.
Ірина Божко наголосила, що завдяки монетизації пільг на проїзд, жителі, які не користувалися своїм правом безкоштовного проїзду на приміському, міжміському транспорті, зможуть замість цієї абстрактної пільги отримати реальні гроші. Монетизація усуває несправедливість нерівномірного доступу до вказаної пільги, а пільговики отримують можливість витратити гроші на свій розсуд. Органи місцевого самоврядування самостійно вирішують, яким чином надалі буде надаватися пільга на проїзд: чи буде встановлена фіксована сума компенсації, чи проїзд за посвідченнями.
Згідно Порядку, орган місцевого самоврядування у місячний строк після прийняття рішення щодо надання пільг у готівковій формі з оплати проїзду інформує про це Мінсоцполітики, яке складає перелік відповідних органів місцевого самоврядування і оприлюднює його на офіційному веб-сайті міністерства. Щомісячні готівкові виплати здійснюються управлінням соцзахисту районних держадміністрацій на підставі даних Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.
Р. S. Виходить, що Кабмін рішення прийняв, посадовці ОДА розмір компенсації призначили. Тільки от органи місцевого самоврядування, напевно, не в захваті від таких нововведень. Адже ці додаткові витрати лягають на їх бюджети. Тим більше, що доки вони не прийняли рішення про надання пільг у готівковій формі, їх продовжують надавати безготівково.
І доки не з’явиться механізму впливу на органи місцевого самоврядування, ні в Кобеляцькому районі, ні в Полтавській області пільговикам не почнуть видавати «живі» гроші на проїзд.