Яких змін чекати українцям у наступному році
У 2019 році зміни торкнуться фактично кожної сфери життя наших громадян. Про основні читайте в цьому матеріалі.
Зарплати та пенсії
Мінімальна зарплата в Україні з 1 січня зросте на 450 гривень — із 3723 до 4170, середня загальна — із 9218 до 10 100. Прожитковий мінімум встановиться на рівні 1853 гривні.
З наступного року має запрацювати накопичувальна пенсійна система. Мінімальна пенсія з 1 січня підвищиться на 172 гривні до 1 669 гривень для осіб старше 65 років і стажем роботи не менше 30 років для жінок і 35 — для чоловіків. Також відбудеться підвищення мінімальної пенсії за віком для інших пенсіонерів: з 1 липня — до 1564 гривень і з 1 грудня — до 1638.
Також у 2019 році буде здійснено перший автоматичний перерахунок пенсій в рамках пенсійної реформи.
З 1 січня заплановано підвищення пенсій військовим пенсіонерам на 25 відсотків, а в березні відбудеться перерахунок усіх виплат пенсіонерам в Україні.
Страховий стаж для виходу на пенсію має становити 26 років.
Зарплати поліцейських та рятувальників з 1 січня 2019 року зростуть на 30 %. Мінімальна зарплата рятувальника становитиме 9 000 гривень, поліцейського — 9 200. Також вводиться в дію механізм компенсації поліцейським за винайм житла. У районному центрі компенсація за оренду житла становитиме від 1 900 до 2 900 гривень, а в обласному центрі — від 2 900 до 4300. Крім цього, з наступного року буде введено в дію механізм фінансового лізингу, яким передбачено, що з другого року служби молодий патрульний поліцейський має право укласти договір іпотеки на 20 років на придбання власного житла.
Комуналка, податки та штрафи
З наступного року розпочнеться монетизація житлових субсидій, яка проходитиме в три етапи. Так, щоб отримати субсидію, починаючи з наступного року доведеться відкривати рахунок в «Ощадбанку». Саме на нього буде приходити сума, яку будуть переводити на комуналку. Усі розрахунки будуть проходити без субсидіанта, пільговики отримуватимуть повідомлення про розмір обов’язкового платежу. У кінці опалювального сезону різницю між сумою, яку виділили на комуналку, і тим, що насправді витратили субсидіанти, віддадуть пільговикам. Їх можна буде витратити на власний розсуд.
У 2019‑му вводиться пеня за кожен день прострочення після кінцевої дати оплати за послуги житлово‑комунального господарства. У рік максимальна сума пені становить 3,65 %.
Із 1 січня Державна фіскальна служба планує змінити подання звітності і сплати місцевих податків. Це пов’язано з введенням єдиного рахунку для сплати податків, який буде відкритий в казначействі.
В Україні запрацюють нові покарання за булінг. Штрафи складуть від 850 до 3400 гривень.
Цигарки з початку року подорожчають на 20 відсотків, а у липні — ще на 9. У загальному пачка цигарок коштуватиме 45–50 гривень.
Підприємствам збільшують плату за викиди СО2 з 41 копійки до 10 гривень за тонну.
Соціальна допомога
Із наступного року впровадять новий вид соціальної допомоги для осіб, які доглядають за дітьми з важкими захворюваннями, але яким ще не встановили інвалідність.
Запрацює послуга «муніципальної няні». Нею можуть скористатися родини з дітьми до трьох років у випадку, якщо обидва батьки виходять на роботу.
Мінімальний розмір допомоги безробітним у 2019‑му зросте з 544 до 610 гривень, максимальний — із 610 до 1630.
Державна служба зайнятості планує впровадити інститут «кар’єрного радника», співробітник центру зайнятості, котрий працюватиме з особами, які шукають роботу, здійснює супровід людей з метою їх подальшого працевлаштування.
Курс долара
У бюджеті на 2019 рік прогнозований курс долара триматиметься на рівні 29,4 гривні.
Освіта
Права учнів, студентів, освітян і науковців захищатиме освітній омбудсмен.
У 2019‑му вступників до медичних та педагогічних вишів, які бажають працювати в селах, буде зараховано в першу чергу.
Для кількох спеціальностей підняли прохідний бал, який необхідно набрати при складанні зовнішнього незалежного оцінювання. Аби вступити на спеціальності «Право», «Публічне управління та адміністрування» та «Міжнародні відносини», потрібно набрати не менше 130 балів.
У 2019‑му студенти закладів вищої освіти І-ІІ рівнів акредитації та учні закладів професійно-технічної освіти проходитимуть обов’язкове ЗНО не лише з української мови, але й з математики або історії України, на вибір самих випускників.
Міністерство освіти та науки України планує запровадити механізм «гроші ходять за вчителем»: коли педагог сам може обрати, де підвищити кваліфікацію, а держава за це заплатить.
Медицина
Із 1 липня наступного року запрацює друга ланка медреформи — безкоштовна діагностика. Для пацієнтів, які уклали договори з лікарями, безкоштовними будуть більше 30 послуг. Сімейні лікарі зможуть відправляти пацієнтів на безкоштовну діагностику і лікування.
З 1 січня аналізи і дослідження, на які пацієнтів направлятимуть сімейні лікарі, будуть безкоштовними.
У 2019‑му в Україні реформують систему швидкої допомоги, переоснастять автівки швидкої і внесуть зміни в роботу диспетчерської служби.
З 1 квітня програма «Доступні ліки» переходить під контроль Національної служби здоров’я.
Транспорт і дороги
Власників авто на іноземних номерах почнуть штрафувати за нерозмитнені авто з травня 2019‑го.
Із наступного року фото- і відеофіксація порушень дорожного руху запрацює у повному обсязі.
Територіальні автомобільні дороги передадуть на баланс обладміністрацій.
Укрзалізниця в 2019‑му планує підвищити тарифи на вантажні і пасажирські перевезення в межах України на 12,4 відсотка.
З 1 січня візи в Україну подорожчають. Тарифна ставка консульського збору за оформлення електронних віз на в’їзд в Україну зросте до 85 доларів. Також у 2019‑му вводять оформлення електронних віз (e-Віза) для в’їзду в Україну для громадян 52 держав.
Телебачення, магазини
У новому році введуть нові обмеження на безподаткові міжнародні поштові та експрес-відправлення. З 1 липня ліміт безмитних посилок з-за кордону для фізичних осіб знижують з 150 євро до 100.
У 2019‑му кабельне телебачення може подорожчати на 15–40 відсотків.
В Україні посилять норми маркування харчових продуктів. Виробники будуть вказувати на упаковках інформацію про алергени або чи піддавався продукт заморожуванню чи розморожуванню.
Додати коментар