100 мільйонів на розчищення Орелі
Саме таку суму планують витратити на те, щоб провести розчищення та поглиблення русла, а також інші гідротехнічні роботи.
Як відомо, річка Оріль простягається на 384 кілометри і впадає у Дніпро між Ворсклою і Самарою. Крім Дніпропетровщини, протікає Харківською та Полтавською областями. Річка живить 28 приток довжиною більше 10 кілометрів.
Не так уже й давно Оріль, яка тече і по території Кобеляцького та Царичанського районів, вважалася однією з найчистіших малих річок України. Але з часом, у основному через господарську діяльність людей, водойма втратила свій статус. Оріль не лише стала бруднішою, а й різко обміліла. Про те, що річку необхідно терміново рятувати, протягом багатьох років попереджали громадські активісти та професійні екологи. Але грошей на проведення відповідних робіт не було.
Нарешті, у 2018 році «крига скресла». Обласна влада Дніпропетровщини запланувала протягом кількох років провести гідротехнічні роботи одразу на кількох місцевих водоймах. Серед них і Оріль.
Під час прес-конференції з цього питання директор департаменту екології та природних ресурсів ДніпроОДА Руслан Стрілець пояснив:
— Розчищення Орілі є нагальним питанням. По всій її довжині мешканці для власних потреб встановили гати, греблі, копані пересипні дамби. Це призвело до замулення, зменшення проточності, а в деяких місцях і пересихання водного об’єкта. ДніпроОДА має плани щодо відновлення гідрологічного режиму річки. Треба укріпити береги, вичистити мул і зарості очерету. Сподіваємося, проблеми, які дошкуляли десятиліттями, найближчим часом втратять актуальність.
Регіональний офіс водних ресурсів у Дніпропетровській області Держводагентства 14 березня за результатами тендеру замовив ТОВ «Гранд-Строй-Альянс» розчистку русла річки Оріль за 98,12 мільйона гривень. Про це повідомляється у системі «Прозорро».
Згідно з тендерною документацією, роботи проводитимуть на 14 ділянках в районі селищ Сорочине, Плавещина, Проточі, Могилів, Єгорине, Китайгород і Царичанка. Загалом очищення річки охопить два райони області — Царичанський та Петриківський. Роботи охоплять ділянку довжиною у 16,1 кілометра.
Протягом 21 місяця робіт підрядник має провести розчищення нинішнього русла та старого русла річки Оріль. Разом із очищенням русел, проводитимуться і роботи з укріплення берегів та влаштування перемичок та перекатів.
Планується загалом розробити 316 тисяч кубічних метрів ґрунту, влаштувати 19 піщаних перекатів та провести кам’яне укріплення на 6200 кубічних метрів.
До кінця 2020 року мають відновити гідрологічний режим і санітарний стан старого русла річки Оріль у Царичанському та Петриківському районах. Роботи з розчищення русла на 80 % від загальної вартості підряду виконає субпідрядник ТОВ «СМД-Інвест».
Найбільша сума в 12,36 мільйона гривень піде на полiетиленовi труби для холодної води РЕ 100 SDR-26 (0,6 МПа) 315 х12,1 мм по 1 178 гривень за метр. Однак не відомо, чи входить сюди доставка і ПДВ.
Ціна угоди на 0,1 відсотка нижча від очікуваної вартості закупівлі у 98,20 мільйона гривень.
ТОВ «Дніпропетровська будівельна компанія «Гідромеханізація» вимагало від замовника зняти дискримінаційне обмеження досвіду 2017–2018 роками, бо мало аналогічний договір із Дніпровською міськрадою за 2015 рік. Однак замовник не побачив тут дискримінації та відмовився змінювати тендерну документацію. Фірма не скаржилась в АМКУ.
За підсумками аукціону, ТОВ «Фастгідроресурс» запропонувало найнижчу ціну в 70,75 мільйона гривень. Зокрема, у нього вищезгадані труби РЕ 100 SDR-26 (0,6 МПа) 315 х12,1 мм коштували 800 гривень за метр без доставки і ПДВ, що дешевше і від ринкової ціни, і від ціни «Гранд-Строй-Альянсу», якщо відняти від них 20 відсотків податку. Однак цю кампанію було відхилено через відсутність банківської гарантії, антикорупційної програми, дозволу на небезпечні роботи та інших документів, а також гарантійний строк у рік замість необхідних десяти років та неповні дані про досвід, працівників і техніку.
Благо для річки чи гігантський корупційний проект?
Між тим, далеко не всі у Дніпрі та Царичанці сприймають плани обласної влади, як однозначний позитив. Частина фахівців говорить, що запланований проект у разі його втілення в життя принесе лише шкоду довкіллю. І взагалі, роботи із розчищенню Орелі є нічим іншим, як черговою корупційною оборудкою, на якій наживуться кілька чиновників та бізнесменів.
Зокрема, дуже критично до запропонованого проекту ставиться Григорій Давиденко, відомий у Царичанському районі та за його межами громадський активіст, який опікується питаннями збереження довкілля. Він вважає задум ні чим іншим, як черговою спробою «заробити» на добутому піску та мільйонних «відкатах» для чиновників. Говорить, що насторожує вже сама сума робіт, які планують виконати. Надто вона велика.
Досить гучну заяву на сторінках преси зробив і колишній директор Державного регіонального проектно-вишукувального інституту «Дніпродіпроводгосп» Володимир Гринюк:
— Це не проект відновлення гідрологічного режиму Орелі, а заплановане божевілля. Працює одна команда, крадуть державні гроші. За цим стоять певні чиновники облдержадміністрації, зокрема, департаменту екології та природних ресурсів, Регіонального офісу водних ресурсів Дніпропетровщини, а роботи виконує неспеціалізована криворізька фірма. Визнаний фахівець нашого інституту, завідувач гідрологічного відділу Віктор Дем’янов, кілька разів давав негативні висновки на схожі проекти. Але вони виконані! Тому я торік написав заяву і пішов з посади директора інституту, на якій відпрацював 25 років. Не хочу бути втягнутим у розкрадання народних грошей. Це навіть не корупція, це — злочин.
Місцевий депутат Юрій Мусійчук теж вважає, що запланований проект зашкодить довкіллю. На його думку (цитата):
— …це буде каскад боліт. Ліву притоку Орелі Прядівку перегородили не 19, як заплановано тут, а 32 рази — вода стала зеленою, кілька разів був замор риби. Дніпро загачений, перетворився на калюжі, вода цвіте, навіть купатися людям заборонено. Влаштовувати перекати на Орелі планують з вийнятого ґрунту, а це — дрібний річковий пісок — його чим хоч укріпляй, вода знесе! Дивіться, заплановано вийняти із дна річки майже третину мільйонів кубів піску — можливо, за чиїмось замовленням? Це ж гігантські кошти!
Григорій Давиденко повідомив, що 24 квітня, о 10‑й годині ранку, в Могилеві відбудуться чергові громадські слухання з приводу проекту із розчищення Орелі і запросив усіх небайдужих людей взяти участь у заході, а фахівців — пояснити громадськості, що ж має відбутися.