Черговий потоп: витівки природи чи людське свавілля?

Черговий потоп: витівки природи чи людське свавілля?

Днями редакція «ЕХО» повідомляла про проблему, із якою зіткнулися жителі сіл Яблуневе і Колісниківка. Після рясних дощів їх двори та городи залило водою. Через кілька днів щось схоже довелося пережити і деяким мешканцям села Дрижина Гребля.

Травень і червень 2019 року стали досить щедрими на опади. Дощі падали постійно і досить часто перетворювалися на потужні зливи. Інколи з хмар випадав і град. За повідомленнями фахівців кобеляцької метеостанції, лише за першу декаду червня, яка ще не закінчилась, вони зафіксували 24 мм опадів. Норма — 18 мм.

Рясні опади і помірна температура повітря в травні та на початку червня безумовно порадували хліборобів. Вони отримали дружні сходи всіх без виключення культур, які прекрасно розвиваються.

Але далеко не всім жителям сіл дощі принесли лише радість та надію на добрий урожай. Дехто із селян через постійний надлишок вологи навіть не може щось посіяти чи посадити на своїх городах.

При цьому, люди вважають, що причиною їх проблем є не так рясні опади, як свавілля інших людей, більш впливових і заможних.

 

Дощові води залили городи й луки

1 червня над Дрижиною Греблею пройшла потужна злива. Дощ супроводжувався градом. Та, по великому рахунку, рясні опали не наробили великої біди і не створили проблем для більшості мешканців села. Але не для всіх.

Жителька Дрижиної Греблі Тетяна Шовкопляс розповіла про те, що навіть на початку літа не може провести культивацію на своєму городі. Це неможливо зробити через те, що земля постійно перезволожена. Більше того, Тетяна Олександрівна боїться того, що її худоба, а жінка утримує сім корів і теличок, залишиться голодною. Адже вода заливає ще й луки, на яких Тетяна Шовкопляс випасає своїх корів та заготовляє сіно. Жінка говорить:

— Я живу в цій місцині вже сорок років. Такого ніколи не було. Вода, і тала, і дощова, проходила рівчаком і зникала в річці. А зараз вона затоплює городи й луки. Навіть у двори заходити почала.

81‑річна жінка, яка проживає поряд, також скаржиться на те, що дощові води заливають її обійстя.

Жінки говорять, що проблема з підтопленням виникла вже восени минулого року. А зараз лише загострилася. Причиною, на їх думку, стало проведення будівельних робіт на дамбі, що перегороджує річку Кобелячок.

Дамба була споруджена ще на початку 90-х років минулого століття. У листопаді 2019-го Зінаїда Норка, керівник місцевого сільськогосподарського підприємства, провела її реконструкцію. Дамбу розширили для того, щоб по ній могла проїхати потужна техніка, що належить Норці. Але виявилося, що чи то через недогляд та відсутність інженерних знань, чи свідомо робітники підняли рівень, на якому знаходяться труби для пропуску води. Звичайно ж, це призвело до того, що піднялася і вийшла з берегів вода в річці. І людські городи та луки, на яких пасеться худоба, виявилися затопленими.

Тетяна Шовкопляс бідкається:

— Зінаїді Антонівні, можливо, і зручно: тракторам і комбайнам тепер не потрібно на трасу виїжджати. А ось у мене — проблеми. Моя худоба годує мене і сім’ю. У мене на руках двоє інвалідів. Без кормів залишиться худоба, то й нам доведеться голодувати. Я ходила до Норки, пробувала обговорити проблему, але вона мене й слухати не хоче.

 

Посадовці зберігають спокій

Звичайно, було б добре почути і те, що думає з цього приводу і Зінаїда Норка, яка, до речі, є депутатом місцевої громади. Але спроби зустрітися з нею чи бодай додзвонитися виявилися безуспішними. За словами колег-депутатів та керівників громади, Зінаїда Антонівна перебуває на відпочинку. Можливо, і за кордоном.

Натомість удалося зустрітися і поговорити з Гамідом Курбаналієвим, який кілька десятиліть тому будував дамбу в Дрижиній Греблі. За словами чоловіка, це було ще за часів, коли на місцевих землях господарював колгосп. Дамбу будували для того, щоб по ній їздила техніка і ганяли череду корів. Звичайно ж, виготовленням якихось проектних документів та їх погодженням у контролюючих службах на початку 90‑х ніхто себе не утруднював.

Курбаналієв розповів:

— Ми поглибили дно річки до чотирьох метрів. Труби, по яких вода мала йти через дамбу, клали чітко по рівню поверхні води. Навіщо їх підняли зараз, сказати не можу. Зараз я там не був і дамбу не переробляв.

Секретар Бутенківської громади Лариса Молоканова, яка проживає в Дрижиній Греблі, розповідає, що раніше під час повеней вода переливалася через поверхню дамби через недостатню пропускну спроможність труб, у ній закопаних. На її думку, нинішня ситуація із затопленням лук виникла через занадто велику кількість опадів у травні.

Схожу думку має і голова ОТГ Микола Скрильник, із яким вдалося поговорити по телефону. Микола Володимирович пояснює:

— Я особисто таких дощів у травні не пам’ятаю. Як правило, у нас у цей час посуха, а в цьому році заливає. Що там говорити, якщо вода навіть у полях стоїть, не втає днями. Я пропоную вам приїхати в Дрижину Греблю через пару тижнів, коли дощі припиняться. Побачите, все увійде в норму. І на луках, і на городах вода зникне.

Ми обов’язково приїдемо в Дрижину Греблю в 20‑х числах червня. І перевіримо, чи правильним є припущення посадовців, чи таки має рацію Тамара Литвин. Якраз і Зінаїда Норка з відпочинку повернеться. Вислухаємо і її.









Автор: Ігор ФІЛОНЕНКО, «ЕХО»
7 червня 2019, 12:32 | Кобеляки | Надзвичайне

Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.