Кобелячани, хворі на діабет, не отримають безкоштовного інсуліну
Про це повідомляють працівники Кобеляцького ПМСД. Діабетики з більшості інших населених пунктів, як і раніше, отримуватимуть життєво важливий препарат на безоплатній основі.
Як відомо, протягом багатьох років в Україні хворі на цукровий діабет першого типу отримували необхідний для нормального життя штучно синтезований інсулін безкоштовно. У основному, гроші на придбання ліків виділялися із державного бюджету. Але державних коштів для повного забезпечення інсуліном усіх хворих майже завжди не вистачало. У таких випадках додаткове фінансування на придбання ліків проводилося із бюджетів інших рівнів. У Полтавській області проблем із забезпеченням людей інсуліном практично ніколи не виникало. Програму із закупівлі препаратів щедро фінансувала обласна рада.
Але в останні роки ситуація погіршилася. І дефіцит коштів для придбання інсуліну були змушені компенсувати із місцевих бюджетів. У випадку з Кобеляцьким районом, кошти виділяли з районного та сільських бюджетів. Кобеляцька міськрада жодного разу не давала грошей для придбання інсуліну.
І ось виникла явна загроза того, що жителі міста Кобеляки, які страждають від цукрового діабету першого типу, будуть змушені купляти потрібний їм інсулін за власні кошти. А це досить серйозні витрати. У місяць хворому доведеться викласти із власного гаманця від 1500 до 2 тисяч гривень.
Любов Коломієць, керівник центру первинної медико-санітарної допомоги, підтвердила ймовірність того, що люди із кобеляцькою пропискою не отримуватимуть безкоштовний інсулін.
Медик пояснила:
— Грошей, виділених із державного бюджету, не вистачає для придбання необхідної для всіх хворих кількості інсуліну. Така ситуація складається вже другий рік поспіль. Для прикладу, річна потреба грошей для придбання інсуліну в цьому році становить 1 мільйон 700 тисяч гривень. Надійшли із держави 1 мільйон 91 тисяча. Дефіцит покривають своїми грошима сільські ради. Кобеляки для своїх хворих грошей не виділяли ніколи. Хоча ми регулярно звертаємося із відповідними проханнями до міського голови Олександра Копельця. У минулому році ситуацію вдалося виправити за рахунок грошей, виділених із районного бюджету. Зараз там просто немає коштів. Ми знову написали в міськраду. Просили 594 тисячі гривень. Взагалі, потреба в грошах для придбання інсуліну саме для мешканців Кобеляк становить 907 тисяч 798 гривень. Із них державних коштів лише 312 тисяч 840 гривень. Нам вчергове відмовили. Тепер є ризик, що із жовтня місяця кобелячани залишаться без безкоштовного інсуліну. Таких хворих — 79 чоловік. Погана ситуація і в Жуківській сіль раді. Із кращого боку можу виділити керівників та депутатів Чорбівської, Озерської, Комендантівської, Бродщинської, Підгорянської, Лебединської, Золотарівської, Шенгурівської, Вільховатської, Червоноквітівської, Марківської, Сухинівської, Лучківської, Василівської, Канавської, Григоробригадирівської сільрад, Білицької селищної ради, Бутенківської ОТГ. Одним словом, гроші для своїх хворих виділяють майже всі. Регулярно відмовляються це робити лише Кобеляки.
Любов Коломієць заспокоїла батьків, чиї діти хворіють на цукровий діабет. Для них інсуліну вистачить.
Між тим, один із медиків не «на камеру» додав:
— Тут двояка ситуація. От у минулому році Копелець не дав грошей на інсулін. Інші — дали. І тут додаткові кошти виділили з району. І хто виграв? Копелець — молодець. А інші втратили кошти, які можна було використати на інші потреби. Так може статися і в цьому році. Скажімо, виділять додаткові кошти із державного бюджету.
А якщо не виділять? Тоді у кобелячан, які хворіють на цукровий діабет, залишається кілька варіантів пошуку виходу із ситуації. Перший — купляти інсулін самостійно. Препарат доведеться замовляти, адже в місцевих аптеках його не продають.
Варіант другий. Терміново міняти прописку із кобеляцької на сільську. Але ж тоді по справедливості і податки потрібно платити в сільський бюджет.
Варіант третій. Помирати від ускладнень.
Варіант четвертий, фантастичний. Вимагати від депутатів і міського голови виділення коштів на інсулін.
Для прикладу: утримання футбольної команди обходиться міському бюджету в ті ж півмільйона гривень.