Кілька речень про екологію мозку
«Людям досить дати хоч якусь би не було соломинку, навіть наймиршавішу, що обіцяє їм легкі, але при тому радикальні зміни — і вони схопляться за неї так сильно, що навіть не зуміють зрозуміти, як жорстоко їх тільки що обдурили».
Ця цитата взята із книги американського автора Патріка Дж. Холла «Аскетизм». Можу порадити почитати. Нічого нового, але це краще, аніж жерти курей, качок і свиней, сидячи перед екраном монітора, а саме цим зараз зайняті мільйони українців. Єдине, що не сподобалося в книзі — велика кількість ненормативної лексики.
А згадати про книгу і автора примусили кілька випадків із реального життя, про які розповіли близькі люди. Випадок перший — із власного життя. Знайома кокетливо скаржиться:
— Ой, знову заходять ці празники. Як вижити, навіть не знаю. Це ж знову за стіл, з-за столу. І так два тижні.
Випадок другий. Знайома жінка поскаржилася на те, що шестирічна донька влаштувала вдома істерику із погрозами задушити матір. Заспокоїлася лише після того, як прийшов сусід і покликав дівчинку погратися зі своїм сином. Що сталося з донькою, батьки так і не зрозуміли. При цьому, вони не звертають уваги на те, що дитина більшу частину свого життя сидить за комп’ютером чи планшетом.
Випадок третій. Молода пара купила собі телевізор. Із отих, зараз модних, що вішають на стінку. А потім їх хлопчик, прекрасна, активна, здорова дитина, ледве не знавіснів. Він не хотів гратися, гуляти. Він хотів лише дивитися телевізор. Слава Богу, у молодих людей вистачило знань і природного розуму, щоб швидко зрозуміти причину такої агресії в дитини і виправити ситуацію, відлучивши сина від телевізора.
А тепер цитата:
“Коли не витрачати час, гроші і сили на непотрібні речі, непотрібних людей і здійснення непотрібних цілей, жити стає якось простіше, легше і довше. Не потрібно нудитися в депресії від того, що ти досі не став значущою фігурою у сфері бізнесу. Немає необхідності порівнювати обсяг свого біцепса і довжину пеніса з тими ж частинами тіла інших чоловіків. Тобі не хочеться вставити силіконові кулі в бюст або закачати гель в губи. Ти задоволений своїм старим телефоном і не збираєшся міняти його на дорогий і сучасний. Коротше кажучи, ти — просто нічний кошмар для стада і для тих, хто його старанно годує.
Нехай навіть природні схильності й уміння у всіх людей різняться, саме ми самі вибираємо, ким ми будемо — левами чи парнокопитними в незліченному стаді. Зрозуміло, бути як всі — це неймовірно зручно. Тобі не потрібно нічого винаходити — кретини вже запропонували тобі готовий план життя: міняй старі речі на сучасні і наймодніші, купуй якомога більше дорогого непотребу, старайся здаватися не тим, ким ти є, щоб тобі всі заздрили. І ще не забудь зареєструватися в усіх можливих соціальних мережах, щоб вивалити якомога більше барвистих брехливих фотографій на заздрість усім.”
А ще люди зараз дружно скаржаться на різке погіршення власного і своїх дітей здоров’я. І при цьому не менш дружно звинувачують у цих проблемах екологію, погані продукти та інші речі.
Насправді ж, причина зовсім не у забрудненні природи. Причина — у забрудненні мозку. Переварені шлунком жири, білки і вуглеводи не так прямо впливають на мозок, а з ним і на весь організм, як отрута з телевізора та комп’ютера. А споживши оте рекламне гімно, люди йдуть і купляють гімно в супермаркеті, а після цього біжать до аптеки, щоб витратити свої гроші на нове гімно. Аптекарі вже й підготувалися до цього, продаючи готові постсвяткові набори із мінеральної води, антипохмільних та інших ліків. А в Інтернеті друкують сотні статей про те, як вийти із похмілля та зберегти фігуру. Хоча єдина дієва порада звучить приблизно так — не жріть і вимкніть телевізор. А також спробуйте хоча б місяць прожити без соцмереж. Далі цитата.
— Соціальні мережі — це таке шалене, неймовірне навантаження для мізків, тому що ви не просто засвоюєте друковану інформацію, як якщо б ви читали, скажімо, книгу. Ви перевантажуєте мозок масою відеообразів, яскравими фотографіями, неусвідомленою фільтрацією отриманої інформації. Мозок, б… ь, не може зрозуміти сам по собі, що йому слід засвоїти і запам’ятати, а що — ні. Не існує такої кнопки, щоб відключити зайві відділи півкуль і просто перегорнути сто тисяч фото, не навантажуючи свої мізки. Мислення буде працювати в повну силу, коли ви навіть просто гортає стрічку новин в соціальних мережах. Якщо мозок отримує інформацію, він не здатний її ігнорувати — тому людина і є найрозвиненішою істотою на планеті.
Набагато раніше про це сказав геніальний Булгаков словами Преображенського. Це я про розруху в головах згадую.
Знаю, що багато людей, прочитавши статтю, поскаржаться на відсутність вибору. Це — брехня, не дуріть самі себе, вас і так дурять.
Приклад із реального життя. Наша сім’я витратила на новорічне застілля не більше двохсот гривень. І ні в кого нічого не боліло.