Коронавірус на порозі, штаб — у підпіллі

Коронавірус на порозі, штаб — у підпіллі

Редакція продовжує інформувати своїх читачів про ситуацію з поширенням потенційно небезпечної хвороби та заходи, які вживає або не вживає влада для боротьби з можливою епідемією.

Дізнатися про те, як у Кобеляцькому районі відбувається процес підготовки до боротьби з коронавірусом, ми намагалися ще минулого тижня. Про це йшлося в публікації під назвою «Коронавірус у Кобеляках: поки що «на розслабоні» (№11 (859) від 12.03. 2020).

Пізніше стало відомо, що в районі створений штаб, точніше, почала діяти місцева комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. Повідомлення про це з’явилося на сайті РДА 12 березня.

Минули вихідні. У понеділок вранці працівники редакції почали «діставати» штабістів питаннями щодо роботи комісії та інформування населення. Можливо, через це, а можливо, через збіг обставин, на тому ж сайті ближче до обідньої перерви з’явилися повідомлення від РДА та Держпродспоживслужби. Чиновники райдержадміністрації повідомили громадськість, що припиняють особистий прийом і спілкування населення з ними. Держпродспоживслужба фактично скопіювала і розмістила поради щодо профілактики коронавірусу до цього вже багаторазово розповсюджені в різних ЗМІ та соцмережах.

Заради справедливості потрібно згадати, що на пошту одного з авторів «ЕХО» Олександра Діденка ще минулого тижня надходило повідомлення від Держпродспоживслужби. Але воно виявилося «пустим», тобто ніякого тексту там не було.

Такий початок уже налаштовував на скепсис. Далі скептичні настрої лише зміцнювалися. Редакція намагалася вияснити, чи виділене з бюджету будь-якого рівня додаткове фінансування на заходи щодо профілактики і боротьби з коронавірусом. Якихось цифр, фактів, дат чи термінів нам так і не назвали.

Йдемо в поліклініку. По обіді пацієнтів там практично немає. Заступник головного лікаря Наталія Джевела розповіла, що зранку відвідувачів було багато. На жаль, люди поки що нехтують порадами не виходити з дому. Джевела, зітхнувши, сказала:

— Приходять у основному пацієнти із групи ризику, тобто люди похилого віку. Ми пояснюємо, що зараз їм краще залишатися вдома і без нагальної потреби в людних місцях не з’являтися. Але роз’яснення не діють.

Наталія Джевела підтвердила, що з усіма медиками проведений інструктаж, усі знають алгоритм своїх дій. А сімейні лікарі вестимуть прийом, у тому числі і пацієнтів з підозрою на коронавірус. Водночас медик визнала, що в них немає навіть достатньої кількості масок, не кажучи про дієвіші засоби захисту. Немає і деззасобів, а найголовніше — тестів, які визначають наявність у організмі саме коронавірусної інфекції.

У медиків, які надають екстрену допомогу, тобто в бригад «швидкої», ситуація трішки краща. Вони вже навіть користувалися захисними протичумними костюмами, виїжджаючи на виклик до людини, яка тільки-но повернулася з країни, де коронавірус уже «бушує».

Іван Супруненко, керівник районного відділення «швидкої допомоги», розказав:

— У нас є тисяча масок, є 14 респіраторів, спеціальні захисні окуляри і протичумні костюми. Усе можу показати, усе в наявності. На виклики до потенційних хворих на коронавірусну інфекцію ми виїжджати готові. І вже виїжджали. На щастя, підозра не підтвердилась.

Із головним лікарем ЦРЛ Володимиром Казиродом ми говорили по телефону. Він вчергове сказав, що медики готові, алгоритм дій знають. Йому було задане питання щодо наявності в лікарні запасу медикаментів, передусім антибіотиків, які необхідні для боротьби із пневмонією, котру викликає вірус і від якої помирають люди. Володимир Олексійович дипломатично відповів:

— На певний період часу в нас запас є. Зараз перед нами стоїть вимога мати запас на місяць. Розрахунки щодо необхідної суми грошей ми направили в РДА.

Казирод наголосив, що не має права розповідати про всі нюанси підготовки до боротьби з епідемією. Дивно, адже українське законодавство прямо забороняє приховувати інформацію, котра стосується безпеки для здоров’я людей.

Зв’язувалися ми і з керівниками навчальних закладів, що нині перебувають на карантині. Нам розповіли, що педагоги на роботу ходять, зарплата за ними зберігається. У закладах була проведена дезінфекція. Деззасоби педагоги купляли за власні кошти.

Можна вже задавати риторичні запитання. Головне з них — а навіщо взагалі потрібні всі оті РДА, райради, Держпродспоживслужби, які фактично не займаються абсолютно нічим, окрім копіювання і пересилання електронними системами наказів та інструкцій з обласного рівня. Те ж самісіньке могли б зробити і місцеві ЗМІ та групи в соцмережах, але безкоштовно, не отримуючи за це гроші з кишень платників податків. Єдине, у чому кобеляцькі чиновники були першими і кращими, так це в убезпеченні себе коханих від спілкування з потенційними хворими, тобто людьми, які де-факто платять їм зарплату.

Останній візит — у аптеку. Масок немає. Деззасобів немає, усе давно розкупили. Антибіотики ще є. Рахуємо. Вартість курсу лікування пневмонії в десять днів найдешевшим препаратом Цефртіаксон становить зараз 600 гривень. Підкреслюю — це вартість лише 20 ін’єкцій. Аналоги від іноземних виробників коштують приблизно удвічі дорожче.

Так що після того, як люди запаслися туалетним папером і продуктами, не зайвим буде подумати і про придбання антибіотиків. «Готовність» влади до епідемії спонукає саме до цього.

Далі поділимося інформацією, взятою виключно із офіційних джерел.

 

Офіційна інформація Міністерства охорони здоров’я

Як передається захворювання?

Наразі відомо, що COVID-19 передається краплинним та контактним шляхами.

Вірус не циркулює в повітрі, а передається від людини до людини.

Вірус не здатний переміщатись на далекі відстані. Він є тільки в крапельках, які людина видихає під час кашлю чи чхання. Відстань — це гарантія безпеки. Це фактор переривання епідемічного ланцюга. Тому заразитись неможливо навіть від інфікованої людини, якщо ви знаходитесь на відстані понад 1,5 метра.

Переважає контактний шлях зараження. Найчастіше вірус потрапляє на слизові оболонки носа, очей через руки або інші предмети (хустинку, рукавиці) після торкання до об’єктів (тварин, м’яса, риби, дверних ручок, поручнів), забруднених виділеннями з дихальних шляхів хворого чи інфікованого.

 

Чи можна заразитись від тварин?

Наразі немає офіційних підтверджень, що домашні тварини, наприклад, собаки або коти, можуть бути переносниками нового коронавірусу. Проте після контакту з домашніми тваринами рекомендуємо мити руки водою з милом. Це захистить вас від ризику поширень низки бактерій, якими людина може заразитися від домашніх тварин.

 

Чи передається вірус через фрукти?

Фрукти — непридатне середовище для тривалого виживання вірусу. Немає жодних даних про передачу вірусу через фрукти. Нагадуємо, що фрукти необхідно ретельно мити, але це стандартна рекомендація.

 

Скільки вірус живе на поверхнях? Чим можна вбити вірус?

Вірус може зберігати життєздатність на поверхнях від 3‑х годин до декількох днів. Конкретні терміни залежать від низки умов. Наприклад, тип поверхні, температура і вологість навколишнього середовища. Тому важливо дезінфікувати поверхні, ручки дверей, техніку тощо.

Чи безпечно отримувати посилки з країн, де зареєстровано випадки захворювань, спричинених новою коронавірусною інфекцією?

Так, цілком. Неможливо заразитися COVID-19 через посилку. ВООЗ не рекомендує жодних обмежень щодо торгівлі та переміщення товарів із КНР. Доставка поштових відправлень з КНР та в КНР здійснюється у штатному режимі.

Як відбувається діагностика? На початковій стадії захворювання, спричинене новим коронавірусом, має такі ж симптоми, як інші гострі респіраторні захворювання. Визначити можуть тільки спеціальні тести.

Симптоми. Кашель, біль у горлі, риніт, лихоманка та утруднене дихання. Сухий кашель, чхання, біль у грудях. У деяких випадках — діарея або кон’юнктивіт.

Ускладнення. У 80 % людей захворювання проходить у легкій формі. Новий штам коронавірусу може викликати тяжку форму пневмонії. У цьому його небезпека.

Вчасне діагностування. Якщо ви протягом останніх 14‑ти днів повернулись із країни, в якій зафіксовані випадки захворювань на COVID-19 або ж спілкувались з інфікованою людиною, зверніться до лікаря та повідомте йому про це.

 

Рецепт приготування антисептика

Оскільки традиційна антисептичні засоби, які продаються в аптеках, миттєво були розкуплені або продаються за «шаленими» цінами, редакція зважилася передрукувати рецепт деззасобу, який можна приготувати самостійно.

Для приготування 1 літру гелю потрібно:

  • 833 мл етилового спирту,
  • 41 мл пероксиду водню;
  • 15 мл гліцерину.

Складники слід розчинити із додаванням 100 мілілітрів кип’яченої чи дистильованої води. Розраховуйте потрібну кількість води відповідно того, який антисептик ви хочете отримати — гелевий чи у вигляді спрею. Для зручності антисептик можна розлити в місткості меншого об’єму.

 

Як користуватися антисептиком

  • Обробляйте руки 30 секунд. Це важливо, інакше небезпечні мікроби можуть вижити.
  • Під час використання антисептика нанесіть його на поверхню однієї руки, а потім розподіліть по всій поверхні обох рук. Важливо не витирати антисептик, поки руки не висохнуть.
  • Багато бруду збирається під нігтями, тож особливу увагу приділіть їхньому очищенню.
  • У разі частого користування антисептиком, застосовуйте крем для рук, аби уникнути сухості та тріщин шкіри.
  • Тримайте антисептик якомога далі від дітей, адже симпатичні баночки дуже притягують малечу, але спирт, який є в антисептику, дуже токсичний.
  • Антисептики на основі спирту можуть швидко зменшити кількість мікробів на руках у деяких ситуаціях, але вони не панацея від усіх видів мікробів. Для видалення деяких із них ефективніше вимити руки з милом.

 

Бережіть свою психіку: вірус вас мине, а нерви зіпсуєте назавжди

Коронавірус занурив світ у невизначеність, а потік новин про пандемію не вщухає. Усе це впливає на психічне здоров’я людей, особливо тих, хто страждає від тривожності чи обсесивно-компульсивного розладу (ОКР). Як ми можемо захистити свою психіку?

Непокоїтися через подібні новини — це природно, але багатьом людям це може погіршити наявні проблеми із психічним здоров’ям.

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) оприлюднила поради щодо захисту психіки під час спалаху коронавірусу.

Страх втратити контроль над ситуацією та нездатність терпіти невизначеність є загальною характеристикою багатьох тривожних розладів. Тож зрозуміло, що зараз багато людей, які на них страждають, стикаються із серйозними викликами.

Переживання щодо невідомого та очікування, що має щось статися, завжди провокують тривожність, а коронавірус вивів їх на новий рівень.

 

Обмежте доступ до новин

  • Обмежте читання та перегляд речей, які не покращують ваше самопочуття. Можливо, варто визначити конкретний час, коли читатимете новини
  • Навколо дуже багато дезінформації — довіряйте інформації лише з перевірених джерел, таких як урядові та офіційні веб-сайти служби охорони здоров’я
  • Робіть перерви в користуванні соцмережами
  • Заблокуйте ключові слова та акаунти в Twitter, які можуть бути тригерами, тобто факторами, що провокують психологічний розлад.
  • Вимкніть сповіщення у групах WhatsApp та приховуйте публікації в стрічці Facebook, якщо вони чинять на вас емоційний тиск.

Шукайте позитив у ситуації. Можливо, зараз якраз той сприятливий момент, щоб позбавитися залежності від соцмереж і жити в реальному світі.

 

Підтримуйте спілкування з іншими людьми

Кількість людей у самоізоляції найближчим часом зросте, тож варто переконатися, що у вас збережені номери телефонів та адреси електронної пошти важливих для вас людей.

Якщо ви перебуваєте у самоізоляції, знайдіть баланс між розпорядком та різноманітністю кожного дня.
Ці два-три тижні насправді можуть виявитися дуже продуктивними. Ви можете нарешті зробити справи, які собі запланували, або прочитати книгу, до якої не доходили руки.

 

Уникайте вигорання

Враховуючи, що попереду на нас чекають тижні й місяці пандемії коронавірусу, важливо дотримуватися режиму. Організація Mind рекомендує за можливості бувати на свіжому повітрі. Робіть фізичні вправи, добре харчуйтеся і пийте достатньо води.

AnxietyUK пропонує застосовувати наступну техніку для боротьби з тривожністю та переживаннями. (Від редакції: тут потрібно зауважити, що всі наведені нижче прийоми є звичною практикою для людей, котрі займаються медитацією. Вони дієві і перевірені тисячоліттями людського досвіду).

  • Визнайте: помічайте та визнавайте невпевненість, коли її відчуваєте.
  • Зробіть паузу: не реагуйте так, як зазвичай. Не реагуйте взагалі. Зробіть паузу і видихніть.
  • Зробіть крок назад: скажіть собі, що у вас говорять ваші переживання, і що ваше прагнення до визначеності не є ані корисним, ані потрібним. Це лише думки та почуття. Не вірте усьому, що ви думаєте. Думки — це не твердження чи факти.
  • Відпустіть: відпустіть думку чи почуття. Це минеться. Вам не потрібно реагувати на них. Ви можете уявити, як вони відпливають від вас у бульбашці чи хмаринці.
  • Дослідіть: зверніть увагу на теперішній момент, тому що зараз, у цей момент, усе добре. Зверніть увагу на своє дихання. Усвідомте землю під ногами. Озирніться навколо і відмічайте те, що бачите, чуєте, чого можете торкнутися, запах, який можете відчути. Саме зараз. Потім переведіть свою увагу на щось інше — на те, що вам потрібно зробити, на те, що ви робили, перш ніж помітили занепокоєння, або зробіть щось інше — приділяючи цьому максимальну увагу.

Автор: Ігор ФІЛОНЕНКО
19 березня 2020, 14:30 | Кобеляки | Спорт і здоров'я

1. Lion2020 / 20 березня 2020, 08:00 Цитувати
"Можна вже задавати риторичні запитання. Головне з них — а навіщо взагалі потрібні всі оті РДА, райради, Держпродспоживслужби, які фактично не займаються абсолютно нічим, окрім копіювання і пересилання електронними системами наказів та інструкцій з обласного рівня."

...а дійсно навіщо!?
2. Ltava / 20 березня 2020, 09:56 Цитувати
1.Lion2020
«"Можна вже задавати риторичні запитання. Головне з них — а навіщо взагалі потрібні всі оті РДА, райради, Держпродспоживслужби, які фактично не займаються абсолютно нічим, окрім копіювання і пересилання електронними системами наказів та інструкцій з обласного рівня."

...а дійсно навіщо!?
»

Влада взагалі потрібна якраз для таких випадків щоб бути організатором і координатором , на жаль в часи небезпеки наша влада не здатна до виконань своєї функції((

Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.