Сухинівська земельна головоломка
Є такий популярний і дотепний вислів, котрий звучить наступним чином: «Тут без пляшки не розберешся». Він пасує до ситуації, котра виникла із частиною сільськогосподарських угідь на території Сухинівської сільради.
Головоломка — завдання, для розв’язання якого, як правило, потрібна кмітливість, а не спеціальні знання високого рівня.
Явище, яке ми спостерігаємо протягом кількох місяців на території Сухинівської сільської ради, якнайкраще підпадає саме під визначення «головоломка». Ще із травня місяця поточного року частина тамтешніх земель, які десятиліттями були залужені і не мали повноцінного власника, фактично миттєво була роздана під особисті селянські господарства, отримала статус ріллі, була розорана і засіяна. Причому, весь процес обробітку землі розпочався ще до того, як власники, тобто місцеві жителі, отримали повний пакет документів на землю і заключили договори оренди. У результаті, зараз, під час збору врожаю, почалися «розбірки» з приводу того, кому ж той урожай належить. І, що найголовніше, хто ж розраховуватиметься із селянами-власниками за оренду.
Та про все по порядку. Нагадаємо, як все починалося. До речі, «ЕХО» із самого початку висвітлювало перебіг сухинівської земельної епопеї, надаючи можливість висловитися всім її учасникам. Про це йшлося в публікаціях «Чергова битва за землю: цього разу — Сухинівська», «Боротьба за сухинівську землю набирає обертів», «Битва за сухинівську землю: дубль другий», «На громадських активістів подали в суд».
Історія ця почалася ще на початку весни, а широкого розголосу набула наприкінці травня. Нагадаємо, що спочатку в Сухинівці з’явилася відома жителям Кобеляцького району бізнес-вумен Оксана Кузнєцова, як представник фірми «Форас-ленд», і запропонувала свої послуги з інвентаризації та оформлення кількох сотень гектарів землі на території сільради. Потрібно віддати належне Оксані Кузнецовій, технічну частину роботи вона провела блискавично і зі стовідсотковим результатом. Земля була інвентаризована, документи для приватизації під особисті селянські господарства підготовлені. Більше того, були внесені зміни і в категорійність землі. Колишні луки та пасовища буквально за місяць-другий перейшли в категорію ріллі. Потрібно відзначити, що для більшості звичайних громадян таке оперативне і ефективне вирішення всіх питань, пов’язаних із оформленням документів на землю, є недосяжною мрією. Навіть при наявності достатньої кількості грошей на послуги та залучення професійних землевпорядників, люди змушені займатися бюрократичною тяганиною роками, якщо не десятиліттями.
Ой, чиї то трактори, чиї то комбайни?
Землю оформили. Але не встигли сухиняни ще й документи на право власності на неї отримати, а в полі вже загуркотіли трактори. Неподілені гектари блискавично зорали і засіяли соняшником. Сіяла техніка товариства «Придніпровська долина». Дехто із жителів Сухинівки обурився подібним свавіллям і звернувся до правоохоронців. На поле виїжджали поліцейські, складали протоколи. А вже відома усім Оксана Кузнєцова заявила, що фірмачі блискавично приводять землю до ладу, згідно із програмою поліпшення її стану. Хоча будь-який агроном із справжнім, а не купленим дипломом, може пояснити, що соняшник після цілини навряд чи суттєво покращить родючість земельки.
Далі — більше і цікавіше. У Сухинівці з’явилися представники інших підприємств, котрі запропонували свої умови оренди землі. Так, представник товариства «МЕТЕКС-АГРО» Олег Мусійченко заявив про готовність платити 5 тисяч гривень за гектар і навіть видати аванс у сумі десять тисяч гривень.
У результаті, якщо в представників «Форас-ленд» і були плани орендного бліцкригу, то вони розбилися об суворі реалії конкурентної боротьби. Далеко не всі сухиняни погодилися віддати їм землю в оренду.
Частина людей заключили договори із тим же «МЕТЕКС-АГРО», частина — із місцевими фермерами, ще хтось вирішив господарювати самостійно.
Після цього пристрасті навколо сухинівської землі притихли. Та ось наприкінці вересня, точніше 24 числа цього місяця, знову почалися дзвінки на «102», виїзди патрульних поліцейських, «розбірки» навколо полів. Справа в тому, що на плантації соняшнику виїхали комбайни і почали його косити. Тут уже стурбувалися представники «МЕТЕКС-АГРО». Керуючий господарством Олег Мусійченко зазначив:
— Ми із людьми розрахувалися. У тому числі, і за оренду земельних ділянок, розташованих на полі, де косять соняшник. А зараз невідомі люди від невідомої фірми косять усе підряд. А хто буде із селянами за оренду розраховуватися. І косять і на тих ділянках, які ми орендуємо. Це або рейдерство, або самоуправство. По-іншому я це не назву.
Своє обурення висловив і місцевий житель Артур Ковач. Він говорить:
— Знову махлюють. Чи то Кузнєцова, чи хтось інший. Сіяла техніка «Придніпровської долини», зараз косять комбайни фірми «Аґроста». Хто платитиме людям, хто платитиме податки — незрозуміло.
Присутні на полі адвокати запевняли, що косовиця відбувається на законних підставах. І показували договори оренди, заключені з людьми. Але із цього все одно незрозуміло, на чиїй же землі жнивують, хто і в кого її орендує.
Про своє бачення ситуації розповів і засновник «МЕТЕКС-АГРО» Руслан Телятник. Він запевнив:
— Я повідомлений про ситуацію в Сухинівці. Я обов’язково приїду на місце подій і буду вимагати, аби правоохоронці дали їм належну оцінку. Ми — відома на Полтавщині компанія, яка займається виробництвом. Ми платимо податки, допомагаємо соціальній сфері сіл, де працюємо. І нікому не дозволимо займатися самоуправством. Не дозволимо і ображати, залишати без оплати чи взагалі без землі й місцевих жителів. Коли я остаточно розберуся в ситуації, то повідомлю про це громадськість через пресу.
У тому, що в ситуації розберуться юристи та власники підприємств, які орендують сухинівську землю, можна не сумніватися. А от хто представлятиме та захищатиме інтереси самих власників земельних наділів, питання залишається відкритим.
Додати коментар