Олександр Спиця заявляє, що виборча комісія діяла в межах закону
Один із членів Кобеляцької територіальної виборчої комісії зробив заяву для преси, Олександр Спиця впевнений, що ні він, ні його колеги українських законів не порушували. І готовий доводити свою правоту в суді.
Зустріч із Олександром Спицею, членом Кобеляцької територіальної виборчої комісії, відбулася з його ініціативи. Олександр Іванович зателефонував до редакції і запропонував зустрітися. Мета — оприлюднити точку зору комісії на ситуацію, котра виникла під час першої після виборів сесії Кобеляцької громади.
Нагадаємо, що післявиборча сесія міської громади закінчилася скандалом. Точніше — демаршем більшої частини новообраних депутатів, котрі просто не прийшли на зібрання. І голова ТВК Лілія Песиголовець оголошувала результати виборів і вручала мандати лише міському голові Олександру Копельцю та восьми лояльним до нього обранцям.
У принципі, такого в історії кобеляцьких виборів ще не було. Редакція «ЕХО» повідомляла про згадані наступні за нею події в міськраді у публікаціях «Непозвоночні депутати не прийшли на неоголошену сесію», «Установча сесія Кобеляцької міськради: продовження. Але не завершення», «Чому важливо, аби міськрада розпочала роботу законно». А деякі фахівці в області місцевого самоврядування і права говорять, що через відсутність на першій сесії належної кількості депутатів у подальшому в судах можна буде оскаржити її рішення. Отже поставити під сумнів законність вступу на посаду і самого міського голови Олександра Копельця.
Олександр Спиця, телефонуючи до редакції, висловив готовність оприлюднити точку зору всієї комісії, як її повноважний представник.
Він сказав:
— Із самого початку роботи комісії я уповноважений працювати зі ЗМІ.
Звичайно ж, ми погодилися на зустріч і розмову. Адже представники комісії в обов’язковому порядку мають право на оприлюднення своєї позиції, інакше висвітлення ситуації буде аж ніяк не об’єктивним.
Зустріч відбулася. Вона була записана на відео. Сюжет розміщений на редакційному сайті. Ось, про що говорили.
«Я — людина Копельця»
Розпочав свою розповідь Олександр Спиця із для когось несподіваної, для когось очікуваної заяви.
Він сказав:
— Мене називають людиною Копельця в комісії (від автора: Олександр Копелець — кобеляцький міський голова). У мене перед виборами було дві пропозиції. Одна — від «Слуги народу» працювати в Полтавській комісії по виборах депутатів Полтавської районної ради. Друга — від партії «Довіра» йти працювати в міську комісію. У мене була розмова із цього приводу з Копельцем Олександром Олександровичем. І я йому поставив такі вимоги, щоб я працював у рамках закону. І він мене про це попрохав. Ми домовилися. Тепер з приводу того, що відбулося. Я говорив неодноразово і Решетилу (від автора: депутат Полтавської районної ради), і ще декому. Усе, що відбувалося на сесії, йшло не проти Копельця, а проти комісії. Усі ми знаємо, у що це вилилося. І на сесію не прийшли, і коли були зареєстровані депутати, то раптом почали забирати свої заяви. Уся ця колотнеча була кимось організована.
Від редакції: між тим, депутати, які не явилися на першу сесію, усі говорили про те, що не були належним чином поінформовані про її проведення. Жодного офіційного повідомлення в ЗМІ чи на офіційних сайтах в Інтернеті не було.
Із цього приводу Олександр Спиця пояснив:
— Коли ми зареєстрували 17 депутатів, то нову раду можна було вважати сформованою і ми мали її узаконити. Але чомусь 9 із 17‑ти зареєстрованих почали забирати заяви. Мотивація у всіх однакова — помилка в написанні назви партії. Казали, що через 15 хвилин принесуть назад. І так і не прийшли. Тоді було прийняте рішення. Я обдзвонив 7 депутатів. Ще до двох телефонувала Аліна Панасенко, член виборчої комісії. Я тим, із ким говорив, пропонував прийти на комісію і або написати заяви про відмову від реєстрації, або зареєструватися. І тоді ми проведемо сесію. Вони знали, що 12 листопада буде сесія. Яким чином їх про це повідомляти — це питання комісії. Якби ми написали на сайті, то сказали б, що не прочитали. Якщо є бажання не прийти, то причина знайдеться. У той же день 12 листопада в 9 годин ранку до нас прийшов Василь Кіптілий (від автора — депутат міськради від «Слуги народу»), привів за руку Тамару Гординську (теж депутат міськради). Я йому сказав, що буде сесія. Він мені прямо сказав, що вони ще будуть думати, чи приходити. Без 5 хвилин до десятої прийшов Анатолій Таранушич і подав заяву про реєстрацію. Йому теж було сказано про те, що сесія відбудеться. Так що депутати знали. Але чомусь не прийшли.
Хто їх рахує, тих депутатів
На зауваження з приводу того, що ТВК оприлюднила на сайті міськради повідомлення про проведення сесії вже «заднім числом» через п’ять годин після її проведення, Спиця пояснив наступне:
— Так, я визнаю, що так воно й було. Повторюю, яким чином ми повідомимо депутатів про сесію — це питання комісії. Але вже після всього, коли пішли інтерв’ю, хтось вирішив викласти повідомлення на сайт, таким чином перестрахуватися. Не потрібно було цього робити, це зіграло проти комісії.
З приводу відсутності на сесії необхідного для її проведення кворуму, Олександр Іванович сказав:
— Ми виконали свою місію. Ми зібрали обраних депутатів. Скільки їх прийшло чи не прийшло, ми не рахували. Там рішень ніяких не приймали. Ми оголосили про результати, повідомили депутатів, що вони обрані, а далі вже сесію вів міський голова. Якби ми чекали 20 днів, а потім ще 2 тижні, то нас би, навпаки, обвинуватили б у затягуванні часу. А потрібно кадрові питання приймати, бюджетні, коронавірус, знову ж.
Між тим, у Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні» є стаття 46 пункт 12. Там сказано, що сесія є повноважною. Якщо в її роботі беруть участь більше половини від діючого складу. У кобеляцькому випадку — це 14 депутатів. А на згаданій сесії були присутні лише вісім.
Із цього приводу член ТВК сказав наступне:
— Це вже про діючу сесію, де рішення приймаються. Ми ж рішення там не приймали, ми навіть депутатів не рахували. Тому вважаю, що комісія нічого не порушувала.
На підтвердження своїх слів Спиця надав відповідь із обласної прокуратури на листа, підписаного групою міських депутатів. За його словами, такі ж листи були направлені в ТВК, ЦВК та РНБО. Із прокуратури відповіли, що таким питаннями не займаються. Про реакцію інших органів поки що нічого не відомо.
І наостанок Олександр Спиця висловив готовність зустрітися в суді з депутатами, які спробують оскаржити правомірність проведення першої сесії Кобеляцької міськради. Він вважає, що в залі суду під присягою кобеляцькі обранці визнають той факт, що знали про проведення сесії і свідомо її проігнорували.
Редакція дала змогу висловитися всім сторонам конфліктної ситуації. Звичайно, було б добре отримати вердикт неупереджених фахівців‑юристів, ще краще — суду. Хоча… Істинність прислів’я про «закон, як дишло» в українських реаліях ще ніхто не відміняв.