Що буде літом 2021–го
За кілька днів до початку нового 2021 року редакція спробувала дізнатися, якою буде погода навесні та влітку. Точніше, що прогнозують люди, які в силу професійних обов’язків чи маючи досвід спостережень, зважуються робити довгострокові погодні прогнози.
Для початку нагадаємо, що і народні прикмети, зокрема погодні умови на Покрову, і професійні синоптики говорили про те, що зима сезону 2020-21 років буде подібною до попередньої, тобто аномально теплою. Міцні морози якщо й будуть, то зовсім недовго, буквально кілька днів. Великих снігопадів синоптики теж не прогнозували. Натомість працівники Гідрометцентру попереджали про високу ймовірність крижаних дощів.
Наприкінці грудня ми вже можемо робити якісь попередні висновки щодо достовірності даних прогнозів. Потрібно констатувати, що поки що вони, прогнози, справджуються. Грудень був теплим. Снігу було мало. А кілька крижаних дощів, котрі спричинили ожеледицю, уже зафіксовані.
Якими будуть весна і літо
Поки навіть так звані народні прогнозисти дуже обережні у своїх передбаченнях на майбутні весну й літо. Не кажучи вже про представників офіційної науки, котрі не втомлюються підкреслювати, що людство на цей момент не має найдених механізмів і технологій для складення довгострокових прогнозів погоди.
Єдине виключення — невтомний Леонід Горбань, який ще в 2019 році взявся віщувати погоду на три роки наперед. Щоправда, у коментарях до його прогнозів, які з незрозумілих причин завзято друкують українські ЗМІ, все більше людей називають Горбаня шарлатаном. Редакція «ЕХО» теж розділяє подібні оцінки. Адже вже протягом кількох років ми перевіряємо відповідність віщувань Горбаня до реальних погодних умов. Висновок — вони не справджуються.
Тому зараз ми востаннє друкуємо прогноз Горбаня на літо. А для того, щоб освіжити пам’ять любителів цього псевдо прогнозиста, нагадуємо і про те, що він говорив про погоду вже майже минулого 2020 року.
Отже, цитуємо:
«2020-й буде більш помірним. Зима сніжна і морозна. Холод протримається до середини березня. Тільки в кінці квітня потеплішає. Літо тепле, а в серпні — спекотне. Осінь — холодна і сира. У жовтні і листопаді можливі морози», — додав він.
Горбань уточнив, що в 2021 році весна також буде холодною.
«Дерева будуть розпускатися пізно. Таке ж буде холодне літо з вітрами і дощами. Тільки в червні буде помірно тепло. Тому літо буде маловрожайне. Осінь теж холодна і з дощами. Зима буде довгою з міцними морозами», — підсумував він.
Думаю, що читачі ще не забули, якими насправді були весна, літо та осінь 2020 року. Літо, на противагу прогнозам Горбаня, було дуже жарке і сухе та продовжувалося до середини жовтня.
А ось що про погоду в 2021 році розповідає кіровоградський народний синоптик Станіслав Щедрін.
— Морозну зиму нам можна вже точно не чекати. До лютого не буде ні морозів, ні снігу, а лише така погода, яка наразі на вулиці. Весна в області буде рання та затяжна. Майже від самого її початку на території в нас будуть дощі, а все це через часті атмосферні повітряні маси.
Літо буде схожим на те, яке було і в цьому році. Здебільшого буде досить спекотно, але будуть і короткі періоди похолодання, які супроводжуватимуться дощами, особливо в першій половині літа. А от у другій половині людям слід очікувати на посуху. У цей період температура повітря буде здебільшого 35 градусів, але іноді підійматиметься вище.
Осінь у нас також буде тепла і, на відміну від весни, пізня. До 20 градусів тепла точно буде до середини жовтня. Також будуть і опади, а саме: локальні грози в першій половині вересня, а потім лише затяжні дощі.
Україна здвинулася на 400 кілометрів на Південь, тому ті, хто не любить холоди, може порадіти. Наприклад, зараз у нас погода, як в північних районах Туреччини».
Чому редакція навела прогноз кіровоградського синоптика? У основному через те, що кліматичні умови Кіровоградської області, про яку він говорить, майже ідентичні до Полтавщини та Дніпропетровщини.
Між тим, кобеляцькі народні синоптики, прогнозами яких ми користуємося, поки що дуже обережні у своїх висловлюваннях. Редакція, як правило, звертається до двох людей, не знайомих між собою. Їх об’єднує лише зайнятість у аграрному бізнесі. Обоє чоловіків не претендують на публічність, тому їх прізвищ ми не розголошуємо.
Один із них сказав:
— Про погоду навесні і влітку ще рано говорити. Єдине, що можна констатувати, — цьогорічна зима дуже схожа на минулорічну. Отже, уже можемо сподіватися на аналогічні минулим весну та літо. Тобто, весна затяжна і дощова, аж до середини червня, літо — спекотне і засушливе. Але можливі корективи. Подивимося ще за зимовими прикметами.
Другий місцевий прогнозист фактично повторив тезу про те, що визначати, якою буде погода навесні та влітку 2021 року, ще зарано.
Чоловік сказав:
— Головні дати, за якими наші предки-хлібороби визначали погоду, ще не настали. Мова про 7 та 14 січня і основна дата — Стрітення, 15 лютого. Ось доживемо до середини лютого, тоді й можна буде про щось говорити.
Цьогорічний грудень холодніший за попередній
Фахівці Кобеляцької метеостанції прогнозів не дають, вони лише констатують факти. Так от, згідно із їх даними, цьогорічний грудень також дещо тепліший за норму. Але до плюсових рекордів грудня 2019-го він явно не дотягує.
У минулому році метеорологічна зима в грудні так і не настала. Середньодобова температура першого зимового місяця становили 3,8 градуса із позначкою плюс. Схожий, але трішки холодніший, грудень був лише в далекому 1960 році.
Грудень 2020-го був таки зимовим місяцем. За кілька днів до його закінчення метеорологи говорять про загально добову температуру із мінусом. А перша декада цього місяця була навіть холоднішою за норму.
А ось щедрими опадами не радували аграріїв ні цьогорічний, ні минулий грудні. У минулому році випало 28,8 міліметра опадів за місяць, у поточному — 30.
Синоптики, а особливо аграрії, дуже сподіваються на те, що в січні та лютому в Україні засніжить. Адже поки що є всі підстави говорити про тривалу посуху.
Додати коментар