Ніколи такого не було – і знову
Тема ціни на газ добряче сколихнула суспільство. Щоб підігріти суспільство ще більше, сьогодні масово всіма месенджерами запустили фейкову розсилку, яка стала вірусною. Не дзвоніть і не пересилайте цю нісенітницю:
«Наберите 0800302299. это голосование против повышения цен на газ. Вам скажут,, ваш голос зараховано,,. Сообщите всем, это сейчас.»
Отож, чому інформації, яку розсилають у месенджерах, вірити не можна? Давайте спробуємо відповісти на кілька запитань:
- Хто автор? Невідомо.
- Яке джерело інформації? Невідомо.
- Звідки вона виникла? Невідомо.
- Коли вона виникла? Невідомо. Але зазначимо: виникла на емоційному фоні.
- Де ще можна перевірити інформацію? Ніде. На жодному із сайтів урядових структур немає цієї гарячої лінії. Взагалі.
- Висновок — вірити не можна.
Перейдемо до самого повідомлення, яке поширюють у чатах:
- Хто зафіксує ваш голос? Куди ви дзвоните? Невідомо.
- Гаряча лінія якої структури? Невідомо.
Якщо ви наберете цей номер, вам дійсно скажуть, що ваш голос враховано. Але не скажуть, за що саме враховано ваш голос. І не скажуть, хто його враховує.
Цей номер наразі належить телеканалу «Прямий». За ним голосують глядачі за ті чи інші питання. Тобто, це опитування телеканалу. Подібні речі роблять багато медіа — це маркетинговий хід, який дозволяє взаємодіяти з аудиторією, але не має нічого спільного з репрезентативністю.
Наприклад, сьогодні о 8:58 дзвінок на цей номер врахував би ваш голос за те, що ви не готові вакцинуватися китайським препаратом. А о 9:55 — що посилений карантин не впливає на ваше життя.
9 липня подібне повідомлення з цим же номером розсилали нібито для прийняття закону про мову https://cutt.ly/7jEtcHT. 2018 року людей закликали телефонувати за цим номером і голосувати «проти ЛГБТ в Україні».
Хай там як, опитування на телеканалі триває обмежений час і голосування за конкретне питання уже давно минуло.
Точно відомо одне — у кращому разі, ваш голос за цим номером телефону нічого не змінить. У гіршому — цю ситуацію можуть використати для інших інформаційних вкидів та запуску фейків.
Подібні речі «для розігріву» суспільства використовували 18-19 лютого 2020 року, мовляв, щоб не везли в Україну «людей з Китаю» — тоді номер телефону належав каналу Балашова 5.10. Пам’ятаєте, чим той розігрів разом із російськими вкидами закінчився? Отож.
Додати коментар