Любителі екзотичних павловній повинні подумати

Любителі екзотичних павловній повинні подумати

Кілька років тому в Україні почали завзято рекламувати і продавати саджанці дерева під назвою павловнія. Реклумають і до сьогодні. Але любителі екзотики повинні знати, що посадка павловній в Україні віднедавна заборонена.

Це дерево привезли в Україну з Південно-Східної Азії. У дикій природі воно росте в Японії, Китаї, Лаосі, В’єтнамі.

Підприємливі продавці обіцяли і обіцяють довірливим покупцям, що павловнія є дуже швидкоростучим деревом, і, вирощуючи його, можна запросто вирішити свої проблеми із забезпеченням дровами.

Автор цієї статті вже кілька років спілкується із людьми, які посадили павловнії. За цей час дерева мали б досягти висоти від трьох до шести метрів. Але в жодному випадку «швидкоростучі» диво-дерева не досягли навіть двометрової висоти.

А днями в Україні був прийнятий документ, яким взагалі заборонено висаджувати це та деякі інші види дерев. Щоправда, спилювати вже посаджені не обов’язково. Відповідальності за це немає. Хоча, швидше за все, легковажні власники і самі викорчують цю екзотику, або вона вимерзне після 20-градусних морозів.

Нижче повідомляємо, коли і яким документом введена заборона на висаджування павловній.

Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець своїм наказом затвердив перелік чужорідних видів дерев, заборонених у відтворенні лісів (наказ № 695/39751).

До Переліку увійшли 13 видів: айлант найвищий, аралія маньчжурська, в’яз низький, гледичія колюча, горіх чорний, дуб червоний, каркас західний, клен ясенелистий, маслинка вузьколиста, павловнія (види та гібриди), робінія звичайна, черемха пізня, ясен пенсільванський.

Відтепер ці види заборонено використовувати для створення та відновлення лісів та полезахисних смуг в Україні. Водночас висаджені до набуття Переліком чинності дерева зі списку не будуть вирубуватися.

Чужорідні види дерев здатні змінити або знищити цілі екосистеми. Не маючи природних ворогів на нових територіях, інвазійні види швидко розмножуються, захоплюють простір та витісняють місцеві види із природних ландшафтів.

До 2021 року в Україні був відсутній всебічний підхід до розв’язання цього питання. За ініціативи Міндовкілля, були оновлені Правила відтворення лісів, ухвалена Державна стратегія управління лісами України до 2035 року і Стратегія біобезпеки та біологічного захисту, які, серед іншого, забороняють використання чужорідних видів дерев.

Перелік інвазійних видів розробила створена Міндовкіллям міжвідомча робоча група. До її складу увійшли представники Міндовкілля, спеціалісти Національної академії наук України, Національної академії аграрних наук, НУБіП України, Національного лісотехнічного університету України, Держлісагентства та провідні експерти природоохоронних організацій.

«Три мільйони гектарів лісів в Україні постраждали через російську агресію та потребують відновлення. Затвердження Переліку інвазійних видів — це історичний природоохоронний крок, який дозволить відновити в Україні стійкі до кліматичних змін ліси з високими захисними властивостями та без агресивних видів-чужинців», — зазначив Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець.


Автор: Ігор ФІЛОНЕНКО, «ЕХО»
15 травня 2023, 19:06 | Полтавщина | Суспільство

Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.