Короста повернулася
Медики відзначають, що на території Кобеляцької та Новосанжарської громад зафіксовані випадки вже призабутої корости, небезпечного інфекційного захворювання. Про це редакцію повідомила Валентина Семиног, керівник міжрайонного центру контролю та профілактики хвороб при МОЗ України.
Вона розповіла:
— Взагалі, випадки корости на території кількох громад, які ми обслуговуємо, є нечастими. Уже кілька років ми їх не фіксували. А тут одразу по шість випадків у Кобеляцькій та Новосанжарській громадах за травень. Є привід насторожитися.
Короста: симптоми і лікування
Короста — це акародерматит: контагіозне захворювання, яке викликають паразити. Збудник — коростяний кліщ Sarcoptes scabiei (старіша його назва — коростяний свербун). Зона ураження — шкіра.
Кліщі, що викликають коросту, поширені по всій земній кулі. Основна причина такої поширеності — на них не особливо впливають соціальні, економічні й кліматичні чинники. Але, у той же час, епідемічні спалахи хвороби, як правило, трапляються в регіонах, де переважає бідність, є проблеми із санітарією, водопостачанням або його якістю, відсутня просвітницька робота серед населення, а також існує висока щільність населення.
За статистикою, щороку в світі короста діагностується приблизно в 300 мільйонів людей різного віку.
Класифікація
Як такої загальноприйнятої типології корости не існує. Але, тим не менше, прийнято виділяти кілька основних форм її перебігу:
- класична короста (симптоматика — наявність свербіння, висипань і коростяних ходів);
- ускладнена форма (прогресує при занесенні інфекції в уражену область при розчісуванні);
- короста без виявлених ходів у шкірі.
Причини зараження
Усі причини корости криються в кліщі Sarcoptes scabiei, який має мікроскопічні розміри.
Механізм передачі
Охайність не є гарантованим захистом від корости. Але в разі зараження охайної людини, для захворювання характерна легша форма — одиничні висипання і невелике свербіння у фазу активності кліщів.
Основні способи зараження:
- прямий шкірний контакт з інфікованою людиною;
- побутовий шлях інфікування (найбільш малоймовірний: кліщ швидко гине поза тілом людини, а активність втрачає задовго до загибелі).
Місця, в яких поширення корости найбільш ймовірно, — дитячі садки, школи, спортивні секції, гуртожитки, готелі, хостели тощо.
Найбільш легко відбувається зараження між сексуальними партнерами.
Виникнення, перебіг і можливий результат
Щодо корости потрібно твердо засвоїти: всі її прояви (свербіж, висип тощо) — результат алергічної реакції організму на самого кліща, його укуси та продукти життєдіяльності.
Крім цього, є й інші особливості виникнення і перебігу корости, які необхідно знати (у т. ч. для своєчасного її виявлення і звернення за кваліфікованою допомогою):
- інкубаційний період при первинному зараженні триває від 3 до 10 днів, у деяких випадках (дуже рідко) — до 6 тижнів;
- чим більше паразитів проникло під шкіру спочатку, тим менш тривалим буде прихований період перебігу захворювання;
- при повторній інвазії паразита реакція імунної системи на подразник може виникнути вже через кілька годин;
- інтенсивність висипань не пов’язана з кількістю кліщів, але залежить від сили імунної відповіді на продукти їх життєдіяльності;
- якщо сильно розчісувати шкіру, до корости може приєднатися бактеріальна інфекція, яка значно ускладнить лікування;
- пік активності паразитів припадає на другу половину доби, тому в цей час свербіж загострюється, стає більш інтенсивним;
- кліщі розчиняють фібрилярний білок шкіри за допомогою протеази, яка міститься в їхній слині;
- ходи найлегше виявити на найбільш тонких ділянках шкіри — зона між пальцями і їх бокова поверхня, низ живота, кистьові та ліктьові згини, груди тощо.
При нормальному імунітеті адекватне лікування корости, отримане без затримки, дозволяє повністю усунути клінічні прояви та наслідки зараження з повним відновленням працездатності. Однак іноді, при неякісному лікуванні, спостерігаються описані нижче ускладнення корости, які можуть призвести до тяжких станів, аж до смерті хворого. Також несприятливий прогноз мають більшість хворих норвезькою коростою. При ній будь-яке відоме лікування малоефективне, тому захворювання часто закінчується смертю хворого, яка настає через загальну інтоксикацію, порушення серцевої діяльності й/або гостру ниркову недостатність.
Симптоми корости
У типових і нетипових форм корости є свої особливі прояви. Але при цьому лікарі виділяють ряд специфічних ознак інвазії.
Найбільш явні ознаки типової корости:
- папуло-везикульозні висипання;
- виразки (при розчісуванні);
- візуалізація коростяних ходів (можуть не виявлятися);
- сильний, іноді нестерпний, свербіж у вечірній і нічний періоди.
Зосередження висипань і ходів, властивих для корости, — це місця між і з боків пальців рук, з’єднання передпліччя та кисті, статеві органи (у представників чоловічої статі), груди, низ живота.
Окрім того, медики фіксують, що коронавірус нікуди не зник, хоча й не лютує. У Кобеляках звично багато випадків покусів бродячими тваринами — аж дев’ять, і одразу в чотирьох громадах зафіксовані поодинокі випадки вітряної віспи.
Додати коментар