Ендокринолога в Кобеляках немає, а методистів – кілька
До редакції звернулася жителька Кобеляк із проханням внести ясність по деяких питаннях надання медичної допомоги.
Людина розповіла свою історію і висловила незадоволення з приводу того, як в Кобеляках надають медичну допомогу. Далі - майже пряма мова:
– Мені довелося по стану здоров’я звернутися у лікарню. І одразу виникло кілька питань до медиків. Хочу, щоб ви їх задали. Не знаю, чи зважитеся таке опублікувати. Але сподіваюся. Отже, почну із першого. Мені було потрібно зробити певні аналізи. У лікарні сказали, що лаборантка у відпустці. І одразу направили «через дорогу», тобто в приватний заклад, де за аналізи довелося заплатити чималі для мене гроші. У зв’язку з цим, цікаво, які взагалі і де, в лікарні можна здати аналізи, щоб не платити за це гроші приватникам? Друге. Виявилося, що в Кобеляках немає ні лікаря-ендокринолога, ні кардіолога. Водночас є лікар-методист. Цікаво, чи не так. Чим взагалі займається цей методист. Наскільки я розумію, людей він не лікує. Третє. Чому в лікарні немає денного стаціонару? Багатьом людям було б зручно прийти і «прокапатися» чи отримати іншу допомогу. Можливо, запитань і забагато, але потрудіться передати їх медикам. Впевнена, що теми важливі, і їх розкриття цікавить не лише мене, а багатьох жителів нашого міста і всієї громади.
Оскільки питанні дійсно важливі, то редакція одразу переадресувала їх двом головним лікарям - Володимиру Казироду та Сергію Хорішку.
Розмовляли ми по телефону. Спочатку додвонилися до Казирода, тому починаємо із відповідей Володимира Олексійовича.
Він розповів:
– Почну із штатного розпису фахівців. Так, у нас в міській лікарні немає ні лікаря-ендокринолога, ні кардіолога. Швидше за все й не буде. Справа в тому, що в затверджених Національною службою охорони здоров’я пакетах надання послуг немає переліку таких фахівців. Тобто, якщо в навіть такі лікарі прибудуть, держава не платитиме за допомогу, яку вони можуть надавати. Як діяти хворим? Алгоритм наступний: людина звертається до сімейного лікаря, а той при підозрі на діабет чи проблеми із серцем направлятиме пацієнта у медичні заклади обласного рівня. Зауважу, що ендокринологів у таких лікарнях, як наша, немає по всій Україні. Не я це придумав, і це не мої забаганки.
А от лікарі методисти є. Вони займаються звітністю. Скажу більше, у нас в лікарні є цілий інформаційно-аналітичний відділ. Це - на додаток до методистів. Там фахівці із комп’ютерної справи опрацьовують величезну кількість інформації. Розумію, що це може комусь із потенційних пацієнтів не подобатися. Але такими є реалії.
Третє. Щодо денного стаціонару. Згідно із вимогами діючого законодавства відкрити його просто неможливо. Адже «прокапатися», або отримати ін’єкцію пацієнт, згідно із законом, може виключно в стаціонарі під наглядом лікаря. Прийшов, «прокапався», пішов - такого немає.
Щодо лабораторних досліджень. Думаю, що людина зверталася не до нас в лікарню, а в ЦПМСД. У них має бути перелік клінічних досліджень, які вони проводять. Вони можуть і з нами договір заключити на проведення певних аналізів. Але такого договору поки що немає.
Головний лікар Кобеляцького ЦПМСД Сергій Хорішко доповнив:
– Лікар-методист є і у нас в штаті. Так, цей фахівець займається збором і підготовкою різного роду звітності. Ендокринологів і кардіологів в «первинній» ланці медицини не передбачено. У нас працюють виключно сімейні лікарі. Відкриття денного стаціонару в ЦПМСД неможливо. Адже ми маємо призначати виключно таблетизовані препарати. Ін’єкції - у невідкладних випадках або в стаціонарному відділенні лікарні. Щодо аналізів, то ми проводимо загальний аналіз крові, аналіз крові на вміст глюкози, на вміст холестерину і загальний аналіз сечі, а також швидкі тести на гепатити В і С, ВІЛ-інфекцію, тест на вагітність і так званий тропоніновий тест, тобто виявлення інфаркту міокарда.
Отже, судячи із відповідей обох головних лікарів, ендокринолога і кардіолога в Кобеляках не буде ніколи. Як і денного стаціонару. Ну, хіба що медицину в Україні перереформують.
А от з приводу, м’яко кажучи, «скромного» переліку аналізів, які безкоштовно можна зробити в Кобеляках, то, відверто кажучи, дивує відсутність відповідного договору між міською лікарнею і міським же ЦПМСД.
З цього приводу редакція звернулася до заступниці міського голови Олени Стаднікової. Ми й питання задали і передали інформацію про незадоволення, що виникає у жителів громади у зв’язку із такою ситуацією.
Коментар Олени Стаднікової
Олена Володимирівна визнала, що проблемне питання для неї є новим. І пообіцяла оперативно розібратися в ситуації.
Буквально через декілька хвилин, Олена Стаднікова перетелефонувала до редакції і повідомила наступне:
– Дійсно, кобеляцька міська лікарня спроможна робити певні лабораторні дослідження при тому ж цукровому діабеті. Але, дійсно немає договору між лікарнею і ЦПМСД. Як мені пояснили лікарі – справа в грошах. Тобто, ЦПМСД має за такі дослідження платити лікарні. А в них нібито не вистачає для цього коштів. Я одразу дала завдання головним лікарям підготувати інформацію щодо необхідної суми грошей. Думаю, що сума виявиться посильною для міського бюджету і ми направимо ці гроші на медицину.
Погоджуюся, що недобре, коли люди змушені йти і платити приватним клінікам за послуги, які могли б отримати безкоштовно. Та ще й гроші ці не залишаться в громаді, а «підуть» в Харків чи інше місто.
Обіцяю, що отримавши детальну інформацію від медиків, повідомлю про результат громадськість. І, повторюся, якщо сума виявиться посильною для міського бюджету, то ми профінансуємо медицину додатково.
Додати коментар