16 липня: черга біля ТЦК не зникла
16 липня 2024 року — це останній день, відведений державою військовозобов’язаним чоловікам для того, щоб вони оновили свої облікові дані. Після цього всіх, хто не пройшов обов’язкову процедуру, почнуть штрафувати.
Тут потрібно нагадати, що оновити свої дані в ТЦК повинні й жінки віком від 18 до 60 років, придатні до служби за станом здоров’я, котрі мають освіту медика або фармацевта.
Хто мав оновлювати дані до 16 липня:
- військовозобов’язані чоловіки віком від 18 до 60 років;
- призовники й резервісти;
- заброньовані особи;
- особи, які мають відстрочку;
- військовозобов’язані жінки.
Станом на 16 липня 2024 року біля Кобеляцького підрозділу Полтавського ТЦК і СП вишикувалася черга з кількох десятків чоловіків. Ця картина стала вже звичною з кінця травня, коли, згідно із законодавством, почався процес оновлення даних всіх військовозобов’язаних.
У деякі дні в черзі стояли по 50–60 чоловіків. Частина з них очікували прийому прямо на вулиці, ті, хто прийшов чи приїхав раніше, стояли на території ТЦК.
Керівник третього (Кобеляцького) відділу Полтавського районного ТЦК і СП Віталій Кгаєвський відмовився публічно коментувати процес проходження оновлення військово‑облікових даних жителями Кобеляцької громади та називати будь-які цифри.
Віталій Валерійович пояснив:
— Я — людина військова. Тому дію суворо в межах своєї компетенції. Я не уповноважений надавати коментарі, тим більше озвучувати цифри. Дані про процес оновлення даних досить регулярно озвучує Міністерство оборони. Там є цифри. Прошу із розумінням поставитися до моєї відмови щось коментувати.
Що відомо точно, так це той факт, що Кобеляцький відділ ТЦК, як і більшість усіх інших цивільних об’єктів, розташованих на території Кобеляк, регулярно відключають від електропостачання. А це дуже утруднювало і утруднює роботу співробітників ТЦК і лише збільшує тривалість процесу. А звідси, як наслідок, і великі черги.
З цього приводу Валерій Кгаєвський пояснив:
— Кілька місяців тому в Полтавську військову адміністрацію був направлений лист із проханням віднести нас до критичної інфраструктури і не відключати від електропостачання. Наскільки мені відомо, просила про це і Кобеляцька міськрада. Але нічого за кілька місяців не змінилося. Нас як відключали, так і відключають. Так, у нас є генератор. Але ми використовуємо його у виключних випадках. Справа в тому, що далеко не кожен генератор можна використовувати саме для наших потреб. Є певні технічні моменти, є програми із зашифрованими даними, тому будь-який побутовий генератор нас не задовольнить.
Про те, що буде після 16 липня, чи почнуть чоловіків, які не оновили свої дані штрафувати, чи з’являться на вулицях Кобеляк і Біликів патрулі, які всіх перевірятимуть, Віталій Кгаєвський говорити теж не став.
Без оновлених даних за кордон не випустять
Юристи пояснили, чого чекати після 16 липня. Чоловікам, які оновили дані в ТЦК, ЦНАПі або застосунку «Резерв+», почнуть приходити повістки на ВВК за вказаною адресою проживання. Такі повістки прийдуть не всім, адже дані актуалізували понад 3 мільйони осіб, а потреба в мобілізації набагато нижча.
Призовники, які оновили дані, можуть пред’явити електронний документ під час перевірки поліцейськими або співробітниками ТЦК.
Виїзд за кордон із 17 липня для військовозобов’язаних дозволений тільки за умови оновлення даних. Тобто, якщо чоловік має підстави для виїзду, але не актуалізував дані — прикордонники його не пропустять. Жінкам-медикам краще також мати при собі такий документ.
Що буде, якщо не оновити дані в ТЦК
Юристи попереджають — сховатися в такому разі не вийде: «Чи варто розраховувати, що якщо ви не оновили дані, то про вас ТЦК нічого не знає або просто забуде? Звісно, ні! Ті чоловіки, які не оновили свої дані, будуть викликатися до ТЦК за місцем прописки. І тут на допомогу працівникам ТЦК прийдуть дані демографічного реєстру або реєстру фізичних осіб платників податків, до яких вони мають доступ».
Якщо ж у чоловіка взагалі немає місця прописки, то повістку можуть вручити на роботі, на вулиці, на блокпості тощо.
Якщо ви не оновили дані, то відомості про вас передадуть до єдиної інформаційної системи МВС. Після цього ви потрапите в розшук і надалі поліція зможе силоміць доставити вас до ТЦК для оновлення даних.
Що буде, якщо не брати повістку
Повістка на проходження ВЛК після оновлення даних приходить на вказану призовником домашню адресу або рекомендованим листом на пошту. Вона вважається врученою, навіть якщо чоловік відмовився її отримувати або його не було вдома. Громадянину дається 14 днів від дати відправлення повістки на те, щоб з’явитися в ТЦК.
Якщо повістку проігнорувати, то її повернуть у ТЦК і поліція отримує право адміністративно затримати громадянина. Якщо за 5 днів не вийде знайти порушника, то ТЦК ще раз надішле рекомендований лист про вручення повістки.
У разі повторного ігнорування повістки військкомат протягом 10 днів може через суд обмежити військовозобов’язаного в праві водити автомобіль. І це не єдина проблема порушника. Поліцейські отримають право силоміць доставити його в ТЦК.
Що буде, якщо не платити штраф ТЦК
Штраф за не оновлення даних у ТЦК становить від 17 до 25 тисяч гривень. Побачити, чи нараховано вам штраф, можна через застосунок «Дія». Оплата штрафу не звільняє від обов’язку прийти до військкомату. Призовник однаково має прийти в ТЦК — і якщо він цього не зробить, то штрафи будуть накопичуватися.
Ухилянта додадуть до реєстру боржників, якщо він не сплачуватиме штрафи. З нього примусово стягнуть борг за рахунок банківських рахунків. А якщо цих грошей буде недостатньо для оплати штрафу, то у боржника заарештують житло і за кошти з його продажу анулюють борг. Арешт майна у воєнний час можливий, якщо розмір боргу сягнув 160 тисяч гривень і більше.
Список тих, кого не оштрафують за неоновлення даних у ТЦК, дуже короткий. Для цього призовнику потрібно довести, що до 16 липня він не міг виконати цю вимогу — наприклад, через тривалу хворобу. Кожен такий випадок розглядається індивідуально.
Додати коментар