«Допомога» для шахраїв: із людей переключилися на тваринок

«Допомога» для шахраїв: із людей переключилися на тваринок

Шахраї ледве не щодня змінюють тактику своїх дій та методи, за допомогою яких обдурюють довірливих українців. Тому знайомимо наших читачів із черговим шахрайським ноу-хау.

До редакції звернулися два адміни популярних у Кобеляцькій громаді Телеграм-каналів. Вони розповіли, що протягом останні двох-трьох тижнів різко активізувалися інтернет-шахраї. Вони намагаються, й інколи успішно, виманювати в людей гроші.

У основному в Кобеляках і громаді зараз найбільш розповсюджені дві схеми шахрайства.

Схема перша. Людей «розводять», використовуючи таку рису, як співчуття і бажання допомогти. Тобто, просять про допомогу. Але шахраї трішки змінили тематику. Якщо раніше вони просили грошей на лікування людей, то зараз перемкнулися на тварин. Напевне, зрозуміли, що українці стали обережнішими в моменти, коли їх прохають допомогти в лікуванні дитини чи пораненого солдата. Тому шахраї почали виманювати кошти нібито на лікування тварин.

Один із співрозмовників розповів:

— Розміщують фото тварини. Нібито її збила машина. Розміщують ще й фото клініки, де собачку чи кота лікують. Додають копії рахунків на оплату операції чи медикаментів. Ну й номер картки, на яку потрібно перевести благодійну пожертву. Все виглядає дуже достовірно. Але я вирішив перевірити. Тим більше, що в пості про допомогу було посилання на сторінку в Інстаграм. Заходжу на ту сторінку. Бачу, що це волонтер, яка постійно збирає кошти на лікування тварин. І бачу вказаний номер телефону. Дзвоню по цьому номеру. Дівчина-волонтер, яка взяла слухавку, із подивом дізнається, що на лікування собачки, про яку вона згадує, збирають кошти в Кобеляках. І каже, що то не її номер картки. Тобто, що роблять шахраї. Вони шукають реальних волонтерів, їх збори, і підставляють туди свою картку.

Адміністратор Телеграм-каналу радить справжнім волонтерам чи просто людям, які потрапили в скруту і просять про допомогу, ускладнювати завдання шахраям. Для цього можна на всю діагональ чи ширину фотографії додруковувати номер своєї банківської картки. У більшості випадків шахрай уже не буде «заморочуватись» і видаляти напис.

Як не потрапити. Перевірте інформацію: просіть повний пакет документів та звіти про отримані й витрачені кошти, пропускайте знімки і скани через пошук по фото в Google. Також можна дізнатися номер лікарні, у якій лікується людина, зателефонувати туди та перевірити, чи справді в них лікується такий пацієнт. Якщо збір ведуть від імені благодійного фонду, але варто знайти офіційні контакти та уточнити, чи справді організація має до цього відношення.

 

2. Квартирне питання. Здача в оренду житла нині є, напевне, найбільш популярною послугою. Через війну українці змушені покидати свої домівки і переїжджати в іншу місцевість. І при цьому люди шукають житло для себе. І будучи в стресовій ситуації, частенько потрапляють на гачок шахраїв, оплачуючи завдаток за неіснуючу квартиру. Зараз цей вид шахрайства набув «популярності» і в Кобеляках.

Причому, як і у випадку із виманюванням коштів, нібито на лікування людей чи тварин шахраї використовують фотографії із справжніх оголошень. Так, днями в одному з місцевих Телеграм-каналів було розміщене оголошення про здачу в оренду дуже гарної на вигляд квартири. І — на відносно невелику суму. Звичайно ж, пропонували внести невелику передоплату.

Під час елементарної перевірки, а ми  провели пошук по фото квартири в Гуглі, виявилося, що це житло дійсно здається. Але не в Кобеляках, а в передмісті Львова.

Як не потрапити. Ніколи не робіть передоплати за житло, якого ви в реальності не бачили. Перевіряйте фото через Гугл. Призначайте зустріч власнику. І вже після цього робіть передоплату.

А далі ми нагадаємо про схеми, які в Кобеляках ще не часто використовують. Але можете не сумніватися, що шахраї спробують і ці способи, щоб «розвести» довірливих людей на гроші.

3. Хибний покупець. При виставленні товару на «OLX» або інших інтернет-майданчиках для продажу речей вам телефонує потенційний покупець і ставить кілька запитань. Буває, що й на цій стадії можна викрити брехуна: складеться враження, що співрозмовник абсолютно не розуміється на тому, що хоче придбати. Потім починає розповідати, що живе далеко чи перебуває у від’їзді. І пропонує надіслати кур’єра чи таксиста, а оплату переведе на картку.

Потім йому, чомусь, стають потрібні не тільки номер вашої картки, а й дата видачі, ім’я, прізвище та код CVC. Пояснення, навіщо це, зазвичай незрозумілі.
Часто задається атмосфера поспіху та нервозності, бо поряд уже стоїть роздратований таксист чи кур’єр. Оволодівши тризначним кодом, шахраї можуть заплатити вашою карткою за покупки або переказати гроші на інший рахунок.

Як не потрапити. Нікому не називайте CVC та код із СМС. Для перекладу достатньо лише номера картки або навіть номер телефону. Якщо все-таки потрапили на вудку до шахраїв і повідомили їм усі дані, терміново телефонуйте в банк і блокуйте картку.

4. Ряджені газовики, ЖЕКівці та інші фахівці. Шахраї ходять по квартирах, представляючись працівниками служб, перевіряють плити, труби та комунікації, обов’язково знаходять поломку та пропонують встановити дороге обладнання.

Аферисти впливають на квартиранта психологічно: можуть давити, маніпулювати, залякувати. Запевняють, що без спеціального пристрою найближчим часом може статися витік газу, який загрожує вибухом та обвалом.

Згодом з’ясовується, що прилад абсолютно марний. І це ще відносно позитивний результат зустрічі з такими аферистами. У деяких випадках ситуація закінчується пограбуванням квартири.

Як не потрапити. Не відчиняйте двері, доки не дізнаєтеся, з якої організації працівники. Потім зателефонуйте до керуючої компанії або газової служби і уточніть, чи направляли до вашого будинку таких співробітників.

5. Злив фото. Дівчині в соцмережі пише незнайомець, який є адміністратором групи з «гарячими» фотографіями. Каже, що в запропоновані новини йому відправили пост про неї. Його автор стверджує, що вона не надто перебірлива у статевих зв’язках і взагалі жінка зі зниженою соціальною відповідальністю. Для правдоподібності шахрай показав скріншот тієї новини, на якому фотографія дівчини та пара невтішних епітетів.

Потім аферист пропонує видалити пост — звісно за винагороду. Жертва хоч і знає, що це брехня, але переживає за свою репутацію та переказує гроші.

Як не потрапити. На жаль, ніяк. Хіба що припинити користуватися соцмережами. Але якщо вас намагаються шантажувати таким чином, краще написати в підтримку і заблокувати аферистів. Або погрожуйте їм заявою в поліцію за наклеп і образи.

6. Вартість у рази вища за ринкову. На вулиці до жертви підходять промоутери та наполегливо запрошують, наприклад, на дегустацію чаю. Після частування пропонують купити продукт з великою знижкою, мовляв, така акція діє тільки сьогодні й тільки для Вас. Причому, суми не сказати, що маленькі — близько 500 гривень за пачку чаю.

Після відмови людей їх просять заплатити бодай трохи за дегустацію чаю. Тиснуть, що нібито менеджера оштрафують, якщо клієнт нічого не купить. Під час чаювання застосовують маніпуляції: говорять занадто багато і швидко, торкаються людини, часто називають її на ім’я. І за допомогою шантажу, погроз та скарг таки виманюють гроші в жертви.

Як не потрапити. Категорично відмовлятися від пропозицій вуличних «менеджерів». Тому що якщо вас усе ж таки заманять на якусь акцію або дегустацію, піти з повним гаманцем буде непросто. Шахраї добре володіють різними техніками маніпуляцій.


Автор: Підготував Ігор Філоненко
2 вересня, 20:28 | Полтавщина | Цікаве

Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.