Чому вимерзла полуниця і що робити далі?

Чому вимерзла полуниця і що робити далі?

У цьому році багато садівників-аматорів з подивом і жахом виявили, що всі полуничні кущі на їх грядках загинули. Більшість вважають, що причиною такого явища стали зимові холоди. Насправді ж, причина криється в іншому.

Взимку не було настільки суворих морозів, які б неминуче призвели до вимерзання кореневої системи суниці садової, яку в Україні звикли називати полуницею або й взагалі — клубникою.

Насправді ж, така рослина, як клубника, в Україні не росте. У нас на городах і в садках росте, якщо говорити літературною мовою, полуниця, якщо ж зовсім правильно, то суниця садова (Fragaria × ananassa Duchesne). Інша правильна назва —  суниця ананасна.

Та, зрештою, не будемо зациклюватися на правильності біологічного терміну, що називає рослину, ягодами  якої полюбляють ласувати українці.

Зараз більше зосередимося на тому, чому ж після зими 2024-25 років суниця загинула.

А загинула вона через цілий комплекс причин. Головний фактор — не зимові морози, а серпнева спека і посуха, що панували в нашому регіоні влітку минулого року.

Адже ні для кого не є секретом, що більшістю садоводів після збору ягоди практично забувають про свою суницю. У кращому випадку — обріжуть зайві вусики та пару разів поллють. А це — груба помилка.

Взагалі, для суниці садової саме серпень є найважливішим місяцем року. Саме в перших числах серпня настають ідеальні, з точки зору біології цієї рослини, терміни для її висаджування. Якщо ви посадите суницю в період із 1 до 10 серпня, то в наступному році, при належному догляді звичайно, матимете максимально можливий урожай. При висадці в інші терміни — восени або навесні, у поточному році максимального урожаю вже не отримаєте. Щоправда, можна купити саджанці суниці фріго класу А+ і, посадивши їх у березні чи на початку квітня, через 60 днів теж отримати максимум із куща. Але в Україні таких саджанців не вирощує ніхто, адже це досить складна і дороговартісна технологія, яка потребує наявності величезних холодильних камер, де зберігаються заморожені з листопада саджанці. А рослини голландської чи італійської селекції з іноземних розплідників коштують від 20 гривень за штуку і в роздріб їх не продають.

Та повернемося до серпня, як вирішального в розвитку суниці місяця. Саме в цей місяць ваша суниця активно закладає плодову бруньку, котра має щедро віддячити урожаєм в наступному році. І, якщо рослину не поливати в цей період, то бруньки вона закладе мало.

У минулому році в липні та серпні в Україні встановилася аномальна спека та посуха. І кущі суниці без поливу сильно ослабли. Осінні дощі пішли пізно і їх було замало, щоб у достатній мірі наситити ґрунт  вологою. А потім до цієї засухи додалися ще й лютневі морози, які ще додатково висушили землю і коріння. І в кінцевому результаті дуже багато кущів суниці загинули.

І ще два принципових моменти, про які забувають, не знають або ігнорують при вирощуванні суниці садової.

Момент перший. Суниця — рослина багаторічна. І рости на одному місці вона може і 10 років. Але повноцінний урожай більшість сортів дають лише протягом двох, максимум трьох сезонів.

Ідеальний, але практично нездійсненний варіант — вирощувати суницю один рік. У серпні посадили, зібрали врожай, викорчували і посадили нові кущі.
Або — якимось дивом купили в березні-квітні саджанці фріго класу А+, через 60 днів зібрали врожай і знову викорчували кущі, щоб наступної весни купити нові.

Але ці два варіанти — із розряду фантастики.  Адже вони досить дорогі й потребують багато зусиль і чіткої дисципліни в дотриманні оптимальних термінів висадки. Хоча мають і плюси. Окрім повноцінного урожаю, це мінімізація використання хімічних засобів захисту рослин. Адже за один сезон суниця ще не встигає «підхопити» чи накопичити «болячки».

Тому розглянемо більш реальні варіанти вирощування суниці, як дво- або трирічної культури.

Якщо ви садите зараз, навесні 2025 року, то в поточному сезоні отримуєте слабенький сигнальний урожай. У наступному році у вас буде щедре повноцінне плодоношення. У 2027-му збираєте третій, уже гірший урожай і видаляєте кущі.

Якщо садите в серпні, то в 2026 і 2027 роках отримуєте два дуже хороших урожаї. А потім — видаляєте кущі.

Момент другий. Попередники. Дуже часто люди садять суницю після картоплі. Викопали бульби, земля звільнилася, і виникає думка посадити на цьому місці суничку. Так робити не можна. Картопля і помідори є найгіршими попередниками для суниці. Краще садіть після цибулі або часнику.


Автор: Ігор Філоненко
30 березня, 16:12 | Полтавщина | Цікаве

Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.