З початку війни культурні цінності евакуювали із 64 закладів культури

З початку війни культурні цінності евакуювали із 64 закладів культури

З початку повномасштабного вторгнення було проведено евакуаційні заходи з 63 закладів культури Запорізької, Дніпропетровської, Луганської, Миколаївської, Чернігівської, Полтавської, Одеської, Донецької, Херсонської, Харківської, Сумської областей та міста Києва.

Нещодавно евакуйовані музейні цінності ще з 4-х музеїв.

Про це 11 квітня повідомили Перший заступник Міністра культури та стратегічних комунікацій України Галина Григоренко та заступник Міністра Сергій Беляєв під час брифінгу в МКСК. 

Галина Григоренко наголосила, що процес евакуації музейних предметів визначений законодавством. Міністерство діє в рамках повноважень як відповідальний орган за евакуацію та зберігання цінностей музеїв та заповідників, які перебувають в управлінні МКСК, та координує евакуацію з усіх музеїв країни у співпраці з обласними військовими адміністраціями, місцевою владою та працівниками музеїв. 

«У постанові Кабінету Міністрів України №841 2013 року вказано, що відповідальними за збереження та евакуацію культурних цінностей є міністерство, обласні та Київська міська військові адміністрації, органи місцевого самоврядування, керівники підприємств, установ та організацій. Евакуація здійснюється в координації з Міністерством культури та стратегічних комунікацій України», – пояснила Перший заступник Міністра.

Координаційна роль МКСК у цьому процесі, передбачає, зокрема, видання наказу про евакуацію музейних цінностей на основі звернення органу управління музею.

Станом на сьогодні у рамках чергової хвилі евакуації планується перевезення музейних предметів ще із трьох закладів Сумської області. Визначено також безпечні місця для евакуації шести музеїв Чернігівської області. У Харківській області плануються заходи щодо убезпечення музейних предметів із 12 музеїв, це близько 42,5 тисяч експонатів. Майже 4000 обʼєктів вже готові до евакуації із Запорізької області.

За словами Галини Григоренко, окрім евакуації, для збереження музейних предметів організована передача їх на тимчасове зберігання іншим музеям у межах України. Процедура здійснюється за рішенням органу управління музею в порядку, визначеному Положенням про Музейний фонд. У такому випадку орган управління музею лише ставить МКСК до відома.

Як координуючий орган, Міністерство збирає інформацію від музеїв, розташованих в прифронтових областях щодо потреб у площах для збереження в евакуації музейних предметів. Зокрема Галина Григоренко наголосила, що наразі необхідно майже 19 000 куб.м. і 527 кв. м сховищ. При цьому, в тилових областях, які можуть прийняти евакуйовані предмети, вільними є 934 кв. м.

За словами заступника Міністра культури та стратегічних комунікацій України Сергія Бєляєва, «вивезення музейних колекцій має здійснюватися фахівцями у спеціальні приміщення, які відповідатимуть низці вимог: мати температурний режим, сигналізацію, умови збереження, особливі умови потрібні для зберігання виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, а також монети, зразки зброї».

Для вирішення проблеми гострого дефіциту площ МКСК продовжує співпрацювати з Фондом державного майна України, а також ініціює зміни до законодавства, аби музейні колекції можна було зберігати тимчасово за кордоном.


Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.