Чи варто панікувати, якщо в квітні підмерзла картопля

Чи варто панікувати, якщо в квітні підмерзла картопля

Заморозки в кінці квітня пошкодили  сходи картоплі в тих господарів, хто посадив її у березні. Але фахівці радять не робити із цього трагедії, особливо стосовно картоплі. Водночас городникам, які посадили картоплю пізніше, ця інформація теж буде цікава, зважаючи на ймовірні морози в травні.

Якщо підмерзання відбулось на початку вегетації, коли рослина  висотою до 10 сантиметрів, немає нічого страшного. Приморозки на більших рослинах призведуть до втрат близько 5%. Але травмоване листя буде вікном до інфекцій, тож рослини варто обробити контактним або контактно-трансламінарно-системним фунгіцидом, радить менеджер з технічної підтримки однієї з найбільших компаній у сфері захисту рослин «Адама Україна» Олег Тарасенко:

«Якщо підмерзання відбулось на початку вегетації, коли рослина  висотою до 10 см, немає нічого страшного, а навпаки, цей стрес вплине на ранню ініціалізацію і викидання столонів. Для тих, хто вирощує надранню картоплю, це навіть добре. Ріст надземної вегетативної частини буде проходити з одночасним ростом бульб.

Якщо підмерзання буде в більш пізній період, коли рослина вище 10 см, тоді це явище може навпаки подовжити вегетацію і дещо знизити урожайність, оскільки рослині необхідний час для відновлення наземної частини. З пазух листків буде відбуватися відростання стебел з більшою кількістю листків, але меншою площею окремого листка. У загальному площа відновиться до тієї, яка не була під підмерзанням. Час і енергія на відновлення знизить урожайність до 5%, хоча фермер може це і не помітити.

Для того, аби запобігти потраплянню в травмовану морозом рослину інфекції, фахівець радить  обробити надземну частину контактним фунгіцидом Банджо, або контактно-трансламінарно-системним Арева Голд для обеззараження».

Доктор сільськогосподарський наук, селекціонер Зеновій Сич теж радить не панікувати завчасно. Науковець стверджує:

«Для бульби є небезпечною навіть температура в нуль градусів. Але якщо культура тільки почала сходити, то нічого страшного. Зелені листочки, які пошкоджені заморозком, «відійдуть», коли настане стабільне тепло. Але треба такій хворій картоплі трішки допомогти. Забезпечте бульбі поливання, вона не повинна відчувати посуху. Ще один дієвий метод «реанімації» — внести під картоплю калійні й азотні добрива, які продають у будь-якому спеціалізованому магазині. Або ж можна приготувати таку підживку самотужки. П’ять добрих пучків кропиви намочіть у п’яти-шести літрах води. Через тиждень цим настоєм варто підживити підмерзлі кущики картоплі.  І обов’язково виполюйте бур’яни, аби вони не відбирали сили в бульби. Якщо картопля перебувала вже у фазі цвітіння, бутонізації і  вона, скажімо, вимерзла під самий корінь, то тут справи геть кепські. Ми з колегами десятки разів проводили досліди й дійшли висновку, що доброго врожаю з такої бульби не отримаєш. У таких випадках раджу пересадити картоплю».

За словами Зеновія Сича, щоби заморозки навесні менше пошкоджували картоплю, варто дотримуватись кількох правил.

По-перше, ділянку з бульбою можна вкривати нетканим синтетичним матеріалом — агроволокном. Але тим, що має щільність не менше, як 30 г/м2. Таке укриття пом’якшує добові перепади температури і вирівнює рівень вологості. У результаті, рослини, що з’являються, не піддаються заморозкам. Під агроволокном відбувається інтенсивний і рівномірний ріст, що забезпечує високий та стабільний урожай бульб.

Ще один метод захисту від короткочасного приморозку — підгортання картоплі. Практикуємо цей спосіб і на сіяних помідорах, кавунах, кабачках, огірках.

Також помітний китайський досвід. Для цього беремо сухе сіно, бо солома слабше утримує тепло. Під час загрози заморозку пучком сухого сіна накриваємо рослини, навіть можна їх пригнути, нічого страшного не станеться. А опісля присипаємо пригоршнею ґрунту. Бульба під сіном витримує заморозки навіть дві-чотири доби.


Автор: Підготував Ігор Філоненко

Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.