Які зміни відбудуться у травні

Які зміни відбудуться у травні

Розберемо, чого чекати українцям у останній місяць весни.

Тарифи на комунальні послуги

Попри завершення опалювального сезону, із 1 травня не передбачається підвищення тарифів на комунальні послуги, як і обіцяли в Кабінеті міністрів України.

Зміни чекатимуть на жителів України згодом. Очікується, що з 1 липня в Україні почнуть діяти європейські підходи до визначення параметрів якості електроживлення, зокрема перехід на номінальну напругу 230/400В. А одне з ключових нововведень — встановлення чітких меж допустимого відхилення напруги: від 207 до 253В (±10% від номінального значення 230В).

Ці зміни мають позитивно вплинути на якість електропостачання. Стабільна напруга зменшить ризики пошкодження побутової техніки, чутливої до коливань, а також знизить потребу в додаткових засобах захисту, таких як стабілізатори.

Орієнтуємося на національний стандарт ДСТУ EN 50160:2023, який гармонізований з європейським EN 50160 методом перекладу з урахуванням року його первинного прийняття як національного підтвердження.

Згідно заяв Національного банку України, можливе поступове підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги в найближчі роки. Але точні строки та умови такого перегляду залишаються невизначеними.

Прогнозується, що протягом цього року тарифи на газ, тепло і гаряче водопостачання не змінюватимуться.

Субсидія

Із 1 травня до 30 вересня в Україні розраховується субсидія на неопалювальний сезон. Для більшості українців нічого не зміниться в наданні субсидій, оскільки Пенсійний фонд ще в жовтні минулого року автоматично перерахував їх розмір. Тобто, більшість громадян, які вже мають субсидію, отримають її перепризначення на неопалювальний сезон автоматично. Але якщо змінилися відомості про майновий стан або склад домогосподарства, необхідно протягом 30 днів повідомити про це Пенсійний фонд України.

Також окремо звернутися для призначення субсидії із заявою та декларацією до ПФУ потрібно, якщо: ви орендує житло, за яке сплачуєте комунальні послуги; у складі домогосподарства є ВПО; кількість тих, хто фактично проживає в житловому приміщенні, менша, ніж кількість зареєстрованих у ньому; ваше домогосподарство претендує на призначення житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива; на опалювальний період субсидію призначили в розмірі 0 гривень.

Подати документи до ПФУ можна одним зі способів:

  • поштою або особисто в одному з сервісних центрів ПФУ,
  • через портал електронних послуг (обрати опцію «Заява на житлову субсидію чи пільгу») або мобільний додаток ПФУ,
  • через портал «Дія» (ввівши у пошуку «Заява на субсидію»).
  • у ЦНАПі.
  • через уповноважених осіб сільської, селищної, міської ради.

У разі подання заяви протягом двох місяців з початку неопалювального сезону житлова субсидія призначається з початку такого сезону, але не раніше дня виникнення права на її отримання.

Стипендія для курсантів-військових

Цього місяця збільшується грошове забезпечення курсантів військових закладів вищої освіти:

  • стипендія курсантів зросте до близько 8 тисяч гривень;
  • відмінники випускного курсу та ті, хто проходить стажування, зможуть отримувати до 20 100 гривень (як військовослужбовці за контрактом).

Базова загальна військова підготовка для «обмежено придатних». Із 1 травня для українців, які раніше належали до категорії обмежено придатних, скорочується термін проходження базової загальної військової підготовки. Ці військові, згідно з рішенням ВЛК, мають проходити службу лише в тилових частинах. Зміни торкнуться як військовослужбовців, які щойно призвані на службу, так і тих, хто раніше проходив навчання на кафедрах військової підготовки або проходить її повторно.

Нові відстрочки в «Резерв+»

До 8 травня в застосунку «Резерв+» мають з’явитися два нових типи відстрочок для військовозобов’язаних:

  • перший тип відстрочок — для осіб з тимчасовою непридатністю до служби терміном від 6 до 12 місяців;
  • другий — для громадян, у яких чоловік або дружина перебуває на службі, а також є дитина віком до 18 років.

Основна сесія НМТ та реєстрація на додаткову

Уже 14 травня розпочнеться основна сесія національного мультимедійного тесту, яка триватиме до 25 червня. Ті з випускників, які з поважних причин не змогли взяти участь в основній сесії, мають змогу пройти тестування під час додаткової — з 14 до 25 липня, реєстрація на яку передбачена із 9 до 14.

Останній дзвоник

У 2025-му останній дзвоник у більшості шкіл пролунає 30 травня, хоча, згідно з постановою уряду, навчальний рік може тривати до 30 червня.

Біоетанол у бензині

У травні набуває чинності закон, який зобов’язує додавати рідке біопаливо (не менше 5%) до автомобільного бензину.

Із 1 травня українці почали заправляти авто не лише бензином, а ще й спиртом. Усі АЗС зобов’язані розбавляти пальне біоетанолом, що в більшості країн світу робиться вже давно. Серед причин такого кроку: екологія, енергобезпека, підтримка агросектору та наші зобов’язання в рамках вступу до ЄС.

Експерти вважать, що на першому етапі можливі проблеми з якістю пального, яке немає кому контролювати.

Біоетанол — це обезводнений етиловий спирт, який виробляється з рослинних матеріалів. В Україні завдяки наявності сировинної бази та спиртових заводів його найчастіше роблять із кукурудзи або цукрового буряку.

сьогодні, 14:26 | Полтавщина | Суспільство

Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.