Куди звертатися, якщо сусід застосовує пестициди в селі
До редакції звернувся житель Кобеляцької громади. Він попрохав дати роз’яснення щодо алгоритму дій у разі, якщо поряд із його подвір’ям застосовують хімічні засоби захисту рослин або, як їх ще називають, пестициди.
Чоловік розповів:
— Живу на околиці села. Поряд — поле, яке обробляє місцевий фермер. І от зараз немає мені спокою. Він і вдень, і вночі обробляє своє поле різною отрутою. Від запаху в мене болить голова. Чи є якісь правила, якась управа на таких фермерів? І, головне, до кого звертатися із скаргою?
Редакція вивчила ситуацію, точніше — ті правила, якими регламентується застосування пестицидів поряд і в населених пунктах.
Дійсно, такі правила є. Дійсно, є, до кого звертатися.
Керівник Кобеляцького підрозділу Держпродспоживслужби Сергій Куземко підтвердив, що в таких випадках необхідно приходити у ввірену йому службу, писати заяву і далі діяти згідно з отриманими рекомендаціями.
А ось, що говорить із цього приводу закон.
Відповідно Державних санітарних правил ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві», затверджених наказом Міністерство охорони здоров’я України, забороняється:
- Застосування пестицидів для захисту зелених насаджень на територіях лікувально-профілактичних і дитячих установ, спортивних майданчиків, підприємств харчової промисловості, а також усередині густонаселених житлових кварталів.
- Застосування пестицидів для захисту зелених насаджень у межах населеного пункту дозволяється тільки з 22:00 до 07:00 ранку, а за межами населеного пункту всі роботи з пестицидами слід проводити в ранкові (до 10) і вечірні (18-22) години при мінімальних висхідних повітряних потоках. Роботи необхідно проводити в безвітряну погоду. При швидкості вітру більше 4 м/с обприскування не допускається.
- Перед проведенням обробок об'єктів, розташованих у межі або поблизу населених пунктів, необхідно встановити попереджувальні знаки та оповістити людей про майбутні роботи і строки, протягом яких забороняється перебування людей у обробленій зоні (за два дні до початку захисних хімічних заходів повідомляти сільські ради, пасічників та інших зацікавлених осіб). У період проведення робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи. Місцеве населення повинно бути проінформоване про час і місце запланованих обробок шляхом оголошення по радіо, встановлення попереджувальних написів. Відповідно до судової практики можна стверджувати, що належним повідомленням у випадках використання пестицидів господарствами буде публікація відповідного оголошення у місцевих газетах. У разі, якщо пестициди було застосовано, але населення та власників суміжних сільськогосподарських угідь попереджено не було та у зв’язку з цим останнім було завдано збитків, потерпілі мають повне право звертатися до суду.
- У масштабі населеного пункту забороняється повсюдна, одночасна обробка рослин однотипним препаратом, яка може обумовити масове надходження в атмосферне повітря населених пунктів аерозолю та парів токсиканта. Такі ситуації регулюються календарним графіком робіт, чергуванням асортименту препаратів у період інтенсивних обробок.
Тобто, є і контролююча застосування пестицидів служба, є і порядок використання різної отрути. Але, якщо чесно, то втішити чоловіка, який звернувся в редакцію, ми не можемо. Адже далі — головне, тобто відповідальність фермера чи іншого аграрія, який порушив закон. А вона, та відповідальність, просто смішна.
Читаємо далі разом:
«Відповідно до статті 83 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі — КУпАП) на винну особу може накладатися адміністративне стягнення за порушення правил застосування, зберігання, транспортування, знешкодження, ліквідації та захоронення пестицидів і агрохімікатів, токсичних хімічних речовин та інших препаратів у вигляді накладення штрафу на громадян від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб — від семи до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян».
Ну й давайте будемо чесними. Кого зараз злякає штраф у сумі 170 гривень максимум? І це ж ще потрібно довести провину громадянина, який порушив закон.
А потім, щоб відшкодувати можливі збитки, доведеться ще й судитися. Так, у разі, якщо на винуватця вже наклали штраф, постраждалий виграє суд. Але ж це не одного дня справа.
Тому, якщо зовсім відверто, то найкращим виходом із подібної ситуації станом на зараз є дотримання принципу добросусідських відносин. Простими словами — домовитися по-людськи, щоб і посіви були захищені, і люди не страждали.
Додати коментар