Дешеві ліки мають насторожувати
Якщо ви бачите рекламний слоган «Ліки від виробника» або знаходите потрібний препарат по дуже низькій та привабливій ціні — не поспішайте радіти та відкривати гаманець. Можливо, вас просто обманюють.
Зокрема, із таким застереженням звертаються до усіх своїх покупців у аптеці громадської організації інвалідів «Клото» фірми «Едельвейс». Пояснюють: роблять це не просто так, а щоб захистити мешканців району від купівлі підробок та неякісних ліків.
Завідувач аптеки Олександр Янко пояснює, що у роботі фармацевтів є певні правила, яких дотримуються і у «Едельвейсі», і у державній аптеці № 49, котрі обслуговують більшість населення райцентру та району.
— Але останнім часом з’являється некоректна, на наш погляд, реклама інших аптечних закладів, яка є не зовсім правдивою, — розповідає Олександр Семенович. — Зокрема, у такій рекламі часто пишуть: «Ліки — лише від виробника». Але ж і ми, і Валерій Нещадим, який завідує аптекою № 49, чудово знаємо, що значна частина необхідних медичних препаратів виробляються за кордоном. Тому купувати їх просто у виробника практично неможливо. Та й на вітчизняних фармацевтичних підприємствах купити ліки напряму немає можливості. Ми не можемо, наприклад, поїхати на «Дарницю» і купити там сто упаковок якогось препарату — вони просто не працюють із такими малими об’ємами!
Ліки на заводах, вітчизняних та іноземних, закуповують великі оптові бази. І вже там купують препарати практично всі аптеки. Тому слоган «Ліки — лише від виробника» має не привабити, а, скоріше, насторожити клієнта.
Інше питання — ціна на препарат. Звичайно, для пересічного жителя району бажано, щоб потрібні ліки коштували якомога дешевше. І це цілком зрозуміло. Але аптекарі зауважують: у даному випадку дешевше не означає краще та безпечніше. Скоріше, навпаки.
— Згідно Постанови Кабміну від 1-го січня аптечна націнка на препарати не повинна перевищувати 25 %. І ми усі повинні її дотримуватись. Тому і у нас, і у аптеці № 49 ціни практично однакові. Можуть різнитися, але несуттєво. Покупця, звичайно ж, має насторожити велика різниця в ціні у сторону «плюс». Але ще більше його має насторожувати «мінус», — наголошує Олександр Янко. — Ми купуємо ліки лише у підприємств, які мають ліцензію МОЗ. Ставимо на них свою націнку і реалізовуємо. Але якщо у нас препарат коштує 10 гривень, а у іншому місці, приміром, 4 гривні, то це повинно насторожити покупця. Адже якщо відмінусувати націнку, ціна препарату буде нижчою його собівартості. А такого просто не може бути! Отже, вам, скоріш за все, намагаються продати неліцензовану підробку. Ми обов’язково видаємо своїм клієнтам чеки на придбані ліки. І так само роблять наші колеги з державної аптеки. Але ми все одно повісили у торговому залі нагадування для наших покупців, щоб вони вимагали чек скрізь, де б не купували ліки.
Отже, виходить, що для аптечних закладів слоган «У нас — найнижчі ціни!» також не дуже підходить. Принаймні, у «Едельвейсі» пояснюють: вони не можуть піти на зниження ціни, навіть якби й захотіли. Адже на підприємстві працюють 11 офіційних працівників (6 з них — інваліди). Кожному з них потрібно виплачувати заробітну плату та гарантувати соціальний пакет. Плюс до того ж у аптеці вже більше десяти років діє 5-відсоткова знижка на препарати для усіх інвалідів та пенсіонерів.
— Тому штучно знижувати ціну можуть собі дозволити лише приватники, які економлять або виплачуючи своїм працівникам зарплату у конвертах, або дістають ліки по сумнівних каналах, — переконані аптекарі.
За прогнозом Мінохорони здоров’я, на початок лютого очікується ріст застудних захворювань. І частині мешканців району, так чи інакше, доведеться поспішати у аптеку за ліками. Де саме їх купувати — кожен вирішує сам. Але будьте уважні, обираючи потрібний вам препарат. Обов’язково вимагайте чек і не полінуйтесь дізнатись ціну на ці ліки у іншій аптеці. Адже краще один раз перестрахуватися, ніж розплачуватись за економію власним здоров’ям.