Перейменувати Жовтневу — на Незалежності, Леніна — на Центральну…
…пропонують 11‑го серпня у Новосанжарській селищній раді на засіданні комісії з перейменування вулиць. Майже дві години тривають гарячі дискусії про те, які саме назви будуть винесені на громадське обговорення.
Жовтнева — на честь революції у Петербурзі чи осіннього місяця?
Починає засідання комісії її голова, заступник селищного мера Валентин Івашина. Він пояснює, що протягом 45 днів комісія приймала пропозиції як від громадських організацій, так і від мешканців тих новосанжарських вулиць, які очікує перейменування.
Після короткого вступу голова комісії пропонує перейти до розгляду пропозицій. Їх внесено по кілька практично по кожній вулиці. Зокрема, Жовтневу пропонують назвати вулицею Незалежності, Центральною або Трояндовою.
— А гроші під це перейменування є? — одразу обережно уточнює член комісії та депутат селищної ради Михайло Постольник.
— Одразу потрібні будуть кошти на таблички. Юридичним особам доведеться витратитися на переоформлення різних реєстрацій, для пересічних новосанжарців витрати будуть меншими і віддаленішими, — відповідає Валентин Івашина. І пропонує повернутися до пропозицій по вулиці Жовтневій.
Але тут слова прохає член комісії Дмитро Павлик.
— Я переговорив із 50–60‑ма жителями Жовтневої. І 90 відсотків з них переконані, що цю вулицю не має потреби перейменовувати. Адже у них вона асоціюється із жовтнем, із осінню, а не із радянською владою. Крім цього, майже всі люди говорять, що це перейменування не на часі. У державі потрібно встановити мир, підняти економіку, дати людям краще життя, а потім вже братися до зміни назв.
Одразу ж відповідає виступаючому секретар селищної ради Тетяна Шинкаренко. Вона розповідає, що зараз в Україні відкриті усі секретні архіви радянського періоду (у тому числі — КДБ). І за цими документами вулиця у період з 1931 по 1954 звалася вулицею Сталіна, а потім була перейменована «на честь річниці Великої Жовтневої революції».
— Тому зрозуміло, що до місяця жовтня її назва не має відношення, — резюмує Тетяна Миколаївна.
Засідання комісії триває майже годину, а власне до роботи вона так і не може приступити — тривають дискусії. Досить запально виступає член «Просвіти» бібліотекар ЦРБ Тамара Паттієва, яка гостро реагує на слова про невчасність перейменувань.
— Ми мали зробити це ще у 91‑му році! Подивіться, скільки міток наставив комуністичний режим у нашій країні: вулиці, площі, пам’ятники — усе носить радянські назви. Ми маємо виправити це і назвати ці вулиці на честь видатних українців чи подій, визначних для України!
Зрештою, десь із годинною затримкою члени комісії переходять до голосування за пропозиції. На вулиці Жовтневій голоси одразу розділяються. Три члени комісії голосують за нову запропоновану назву — вулиця Незалежності, ще три члени комісії пропонують лишити назву Жовтнева без зміни, двоє утримуються. Таким чином на обговорення громади виноситимуть обидва варіанти.
— Закон є — все рівно доведеться перейменовувати! — спокійно зауважує член комісії Анатолій Віблий.
Далі справа йде швидше, а рішення переважно приймаються більшістю голосів. Вулицю Леніна пропонують назвати Центральною, вулицю Панфілова — Григорія Сковороди, вулицю Комсомольську — Успенською (на честь храму, який був на ній у давнину), вулицю Піонерську — Маджарянською (за історичною назвою однієї із її частин — Маджар), вулицю Забедейка — Пам’яті (тому що проходить біля кладовища), вулицю Петровського — Свято-Троїцькою (також на честь церкви), вулицю Чапаєва — Якова Кухаренка (новосанжарського поета), вулицю Свердлова — Щастя, вулицю Фрунзе — Курортною та вулицю Халтуріна — Виноградною. Голоси знову розділяються при голосуванні по вулиці Котовського: три члени комісії підтримують пропозицію дати їй ім’я загиблого в АТО Олександра Мокляка, ще три голосують за варіант «Проїзна», двоє утримуються.
Більшості провулків члени комісії рекомендують дати нейтральні назви: Будьоного — Успенський, Леніна — Тихий, Чапаєва — Автомобільний, Червоноармійському — Вишневий, Жовтневому — Яблуневий, Піонерському — Ромашковий. І лише провулок Радянський одноголосно пропонують перейменувати на Максима Збицького — ще одного учасника АТО, життя якого обірвалося на Сході.
Після завершення обговорення та голосування по кожній пропозиції Валентин Івашина нагадує членам комісії та запрошеним, що ті назви, які будуть винесені на обговорення, мають виключно рекомендаційний характер. Тобто, мешканці Нових Санжар цілком можуть не підтримати запропоновані варіанти і висунути свої. Процес громадського обговорення триватиме не менше двох місяців і розпочнеться із опублікування нових варіантів назв вулиць у ЗМІ.