Вірусолог Віталій Звєрєв: «Коронавірус тепер з нами назавжди. Як грип або застуда»
Самоізоляція триває вже не перший тиждень. Багато вже знемагають у замкнутому просторі. Мільйони людей турбуються про здоров’я близьких. Головне питання – коли все це скінчиться? Коли ми переможемо підступний коронавірус? Це питання Радіо «КП» задало академіку РАН, завідувачу кафедри мікробіології, вірусології, імунології сеченовського університету Віталію Звєрєву:
— Одна справа — перемогти вірус. Інша справа — що вірус залишиться в людській популяції, — відповів академік. — Справа в тому, що ніяких підстав немає вважати, що він якимось чином нашу людську популяцію покине. За весь цей час, що ми боролися з вірусними інфекціями, поки вдалося повністю знищити тільки одне вірусне захворювання — натуральну віспу. Для цього знадобилися зусилля всього світу, згода, хороша вакцина. Причому, до моменту ліквідації захворюваність уже була не загальна, тільки в окремих регіонах.
Так ось, та натуральна віспа, яка була, більше ніколи не повернеться. Тому що немає людей, які б нею хворіли в тій чи іншій формі. А що стосується коронавіруса, то повністю його знищити не вдасться ніяк, з огляду на те, що немає ні специфічних ліків, ні вакцини покищо.
Це як вірус герпесу або папіломи?
— Я б порівняв його навіть, може бути, з іншими респіраторними вірусами, з якими ми живемо всю історію людства. Це вірус грипу, аденовірус, це респіраторно-синцитіальний вірус, риновіруси. Чотири коронавіруси, які знаходяться зараз в людській популяції. Значить, їх зараз буде п’ять. Інша справа, що не треба цього боятися, не треба роздувати паніку. Тому що, звичайно, зараз мова йде про те, щоб впоратися з першим спалахом, який є, мінімізувати число людських втрат.
У США більшість тих, хто заразився, — афроамериканці. Чи не вийде так, що там, де проблеми з доступом до медицини, або медицина дорога, люди будуть просто викошені, як індіанці?
— Слава Богу, коронавірус — це не вірус натуральної віспи. Навіть не грип за своєю тяжкістю. Популяція не вимре. Популяція придбає до цього вірусу імунітет. У результаті, перехворіє відсотків сімдесят населення. У основному — в легкій формі. Деякі перенесуть це взагалі безсимптомно. Далі все буде залежати від того, який виробиться до цього захворювання імунітет. Чи буде він тривалий або короткий. Тоді можна буде прогнозувати інші спалахи. Але періодично люди будуть хворіти. Але не буде такої епідемії, як зараз. Головне — дати собі раду в поточному моменті.
У результаті перехворіємо всі?
— Не всі, а, як показує досвід інших інфекцій, відсотків 70 населення. Головне, щоб це було розтягнуто в часі, щоб медицина не захлинулася в кількості тих пацієнтів, яким потрібна така спеціалізована допомога.