Щоб свята не закінчились неприємностями
Попереду практично двотижневий період веселих різдвяно-новорічних свят. У ці дні мало хто з українців зможе повністю утриматися від вживання алкогольних напоїв. Тому не буде зайвим вчергове нагадати, що і при вживанні спиртного є певні правила і норми. Головне з них — вчасно зупинитися.
Етиловий спирт проходить кілька етапів після потрапляння в наш організм.
Всмоктування — перший етап. Багато хто помилково вважає, що процес засвоєння алкоголю починається тільки в шлунку, але це не зовсім так. Насправді всмоктування алкоголю в кров починається ще в слизовій оболонці ротової порожнини, а потім уже відбувається в шлунку і тонкій кишці. Як правило, для цього достатньо 30 хвилин. Далі етиловий спирт починає розноситися по кровоносних судинах, а швидкість розподілу етанолу залежить від стану здоров’я людини. У здоровому організмі цей процес протікає набагато швидше.
Міцність алкогольного напою
Міцність алкогольного напою безпосередньо впливає на ступінь сп’яніння людини. Більш міцний коньяк буде виводитися з організму людини довше, ніж пиво або вино. Наприклад, при вживанні одного літра пива організм повністю очиститься протягом трьох-чотирьох годин. Для виведення одного літра шампанського знадобиться вже близько шістнадцяти годин.
Один літр лікеру не покине організм протягом доби коньяк знаходиться в організмі близько півтори доби, а горілка протягом двох діб. Наведені показники є середніми і можуть варіюватися.
Маса тіла і гендерна приналежність
Другий фактор, що впливає на виведення алкоголю з крові і сечі людини, — маса тіла і його гендерна приналежність. Тут все гранично просто: у жінок алкоголь виводиться довше, ніж у чоловіків. Чим більше людина важить, тим швидше організм звільняється від токсинів.
Кількість випитого спиртного
Кількість випитого спиртного безпосередньо впливає на ступінь сп’яніння і на швидкість виведення етанолу. Тут потрібно враховувати не тільки кількість напою, але і те, у який проміжок часу було випито ту чи іншу кількість. Якщо літр пива випити протягом декількох хвилин, це може привести до високої концентрації токсинів у рідинах нашого тіла, що сповільнить процес засвоєння етанолу. Тому, чим швидше ви спорожняєте ваш келих, тим довше спирт буде вивітрюватися з організму, а в деяких випадках може спостерігатися навіть отруєння токсинами.
Ще один важливий фактор — це їжа й інші напої, які вживаються разом з алкоголем. Велика кількість жирної їжі дозволить організму швидше впоратися з виведенням токсинів. Варто відзначити, що вміст алкоголю в крові і сечі прямо пропорційний кількості води в організмі людини. Тому вживання великої об’єму рідини допоможе швидше провести очищення.
Якщо людина вживає спиртні напої кілька разів на тиждень, існує небезпека, що організм не встигне повністю очиститися від попереднього прийому алкоголю. Зрозуміло, у такому випадку процес очищення займе набагато більше часу. Окремі молекули спирту можуть міститися в рідинах організму до одного тижня. Якщо вживання спиртного відбувається частіше, ніж один раз у тиждень, впоратися з такою дозою буде набагато складніше.
Стан здоров’я
Під загальним станом здоров’я слід розуміти стан окремих органів: печінки і нирок. Печінка і нирки приймають на себе основний удар, і в разі порушення функціонування одного з цих органів краще утриматися від надмірного вживання міцних алкогольних напоїв.
Цікаво, що в хронічних алкоголіків процес всмоктування і виведення алкоголю відбувається швидше, ніж у звичайних людей. Це пов’язано з умінням організму пристосовуватися до екстремальних ситуацій, і при регулярному вживанні алкоголю процес може прискоритися.
Оскільки пиво — один з найпоширеніших алкогольних напоїв, можна взяти до відома, скільки тримається пиво в організмі людини. Якщо чоловік вагою 80 кг вип’є пляшку пива, то через 3 години в крові вже практично не буде слідів етанолу. Також корисно буде знати і про те скільки тримається пиво в сечі. Якщо після вживання напою не спорожнити сечовий міхур кілька разів, процес виведення спирту може затягнутися. Навіть якщо в крові вже неможливо виявити етанол, наявність у сечі етілглюкуроніда буде прямим доказом вживання спиртного. Саме тому при відвідуванні нарколога найчастіше беруть аналіз сечі, а не тільки крові.
Як прискорити процес протверезіння
Є кілька методів, використовуючи які можна прискорити процес звільнення організму від етанолу:
- Найголовніше — це припинити вживати алкоголь, інакше всі інші спроби та методи втрачають сенс.
- Вживання великої кількості рідини. Чим більше рідини ви п’єте, тим швидше нирки будуть виводити рідину разом з етиловим спиртом. Можна викликати штучну блювоту, що допоможе вивести алкоголь, який знаходиться в шлунку і ще не встиг всмоктатися в кров.
- Можна випити кисіль, молоко або кисломолочні продукти. Ці напої створять обволікаючу плівку в шлунку, що сповільнить процес всмоктування етанолу в кров. Але якщо потрібно якомога швидше вивести алкоголь і позбутися від його слідів у сечі і крові, то краще утриматися від вживання цих напоїв.
- Невелике розумове навантаження змусить мозок активніше працювати і прискорить процес протверезіння. Це стосується і фізичного навантаження. Кращим варіантом буде піша прогулянка на свіжому повітрі. Якщо все йде набагато складніше і пересуватися вже небезпечно, можна просто посидіти під відкритим повітрям або в провітрюваному приміщенні. Не варто виходити на вулицю в морозну погоду в п’яному стані — це може привести до переохолодження.
- Солодкі фрукти (банани, яблука, полуниця, виноград) також допоможуть протверезіти.
- Прискорити метаболізм допоможе лазня або контрастний душ, але не варто обливатися крижаною водою, адже судини можуть не витримати такого стресу.
- Чим швидше організм виведе залишки спирту, тим швидше він зможе впоратися з етанолом, який вже потрапив у кров. Допоможе клізма, яка очистить пряму кишку від шкідливих токсинів і сивушних масел, які потрапили в організм разом з алкоголем.
«П’яна» їзда — це кримінал. Штраф — від 17 тисяч
Кримінальний кодекс доповнений статтею 286–1, відповідно до якої караються штрафом від 17 000 до 34 000 грн. з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років наступні порушення:
- керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції;
- передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані сп’яніння чи під впливом таких лікарських препаратів;
- відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку медичного освідування на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції;
- вживання водієм транспортного засобу після ДТП за його участю алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником), або після того, як транспортний засіб був зупинений на вимогу поліцейського, до проведення уповноваженою особою медичного освідування чи до прийняття рішення про звільнення від проведення такого медичного освідування.
Ті самі дії, вчинені повторно, — караються штрафом у розмірі до 51 000 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк від двох до трьох років.
Відзначимо, кримінальним проступком є передбачене КК діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше трьох тисяч НМДГ або інше покарання, не пов’язане з позбавленням волі.
Отже, святкуйте, веселіться, але і пам’ять не втрачайте.
Додати коментар