Миколай приходить 23-го
Впевнений, що серед читачів «ЕХО» немає людини, яка б не знала, хто такий Святий Миколай. Цілком можливо, що не всі вивчали перипетії його просування по церковній лінії і не можуть точно сказати, коли і де він був священиком та єпископом.
Але всі знають красиву і добру легенду про те, що Святий Миколай дуже любить дітей і кожного року наділяє їх подарунками. Комусь — просто кладе під подушку, іншим — у шкарпетки.
Зараз в Україні між дорослими і нібито розумними людьми йде дискусія, яка інколи переростає в суперечку, коли ж відзначати Свято Миколи Чудотворця. Одні вважають, що потрібно дотримуватися календаря, який запровадив Юлій Цезар, інші — Папа Римський Григорій 13-й.
Як на мене, то ключове слово в усій цій катавасії із календарями і, як наслідок, церковними святами — «запровадив». У першому випадку мова про тоді ще римського консула і другому — про главу християн-католиків. Тобто були два дядьки, які, послухавши порад інших дядьків-астрономів, розробили річний календар.
Яким боком до цих астрономічно-політичних подій Святий Миколай, тим більше, Ісус, я, відверто кажучи, зрозуміти не можу. Але люди всерйоз сперечаються і сердяться один на одного, намагаючись довести опонентам, що «Миколая» — 19-го грудня. Або навпаки — 6-го.
А ось днями почув історію про те, що до однієї маленької жительки Кобеляцької громади Миколай не прийшов ні 19-го, ні 6-го. А прийшов він до неї 23-го грудня.
Живе в Кобеляках маленька дівчинка, назвемо її Оля. Вона виховується у неповній сім’ї. Мама Олі працює, але заробляє не надто багато.
І от шостого грудня до Олі не прийшов Миколай. Більшість її однокласників, прийшовши в школу, із захватом розповідали, що їм під подушку чи в шкарпетку поклав добрий дідусь. І лише Олі не було про що розповідати.
Одна з дівчаток спробувала втішити однокласницю, сказавши:
— Так Миколай, напевне, до тебе 19-го грудня прийде.
— Не прийде. Мама сказала, що цього року його не буде. Немає в нас грошей.
Діти, вони в більшості своїй розуміють, хто кладе їм під подушку подарунки. Або їм про це прямо кажуть дорослі. І, на жаль, декому з дітей доводиться чути, що подарунок від Миколая не завжди залежить від їх слухняності чи успіхів у навчанні.
Можна й слухатися, і бути відмінником. Але, коли у мами немає грошей...
Однокласниця Олі теж все розуміє. Вона, прийшовши додому, розповіла цю печальну історію батькам. І запропонувала:
— А можна я зберу Олі подарунок із тих речей, що в мене є?
Звичайно ж, батьки погодилися. Жінка, яка розповіла цю історію, уточнила:
— У нас троє дітей. І в них за ці святкові дні накопичилося чимало різних речей, котрі їм подарували. А мене особисто розчулило, коли донька вирішила віддати однокласниці і велику шоколадку, подаровану їй та сестричці.
Діти зібрали подарунки. Були там і велика шоколадка, і зошити, і авторучки, і ще чимало різного шкільного приладдя. Все це було дітьми ретельно упаковано. Одним словом, подарунковий набір від Миколая був готовий до вручення 19-го грудня.
Але Миколай не прийшов до Олі й 19-го. Точніше, він то прийшов, але дівчинка захворіла.
Оля прийшла в школу аж 23 грудня. Однокласниця примудрилася непомітно покласти подарунки їй в рюкзак. А потім, під час перерви, сказала:
— Ой, Оля, в тебе чомусь рюкзак розкритий.
Оля почала розкривати рюкзак і, звичайно ж, побачила подарунки...
Наступного дня Оля прийшла в школу в піднесеному настрої. У неї був новий зошит від Миколая, на всіх речах красувалися наліпки, тимчасові «татушки», або «перебивачки», як їх називають діти. Вони теж були в подарунковому наборі від доброго Миколая.
Оля з радістю розповідала однокласникам, як їла шоколадку і як зраділа візиту доброго чарівника її мама.
... Якщо бути педантичним до деталей, то потрібно зазначити, що день святого Миколая, який одні люди відзначають 6-го, а інші — 19-го грудня, згідно із даними з біографії грецького священика Миколи Мирлікійського, якого церква визнала святим, є днем його смерті.
А от 23 грудня, нібито, ніяк і не пов’язано з Миколою Мирлікійським. І визначних церковних свят, пов’язаних з цією датою, нібито немає.
Але Миколай таки приходить. Як прийшов до дівчинки Олі. Напевне, тому він і святий, і чудотворець, що до календарних дат не прив’язується.
Додати коментар