Про садок дбайте, але бджіл не вбивайте

Про садок дбайте, але бджіл не вбивайте

Як і очікувалося, квітневі морози не змогли знищити весь цвіт фруктових дерев та ягідних кущів. Серйозно постраждали лише абрикоси. А це означає, що роботи по догляду за садом продовжуються. Зокрема, продовжується і захист від шкідників та хвороб. У тому числі, і в період цвітіння. І ось тут потрібно подумати не лише про захист саду чи городу, а й про збереження бджіл.

Одразу потрібно акцентувати. Абсолютно безпечних для бджіл пестицидів не існує в природі. Усі вони в більшій чи меншій мірі шкодять корисним комахам. Тому не можна повністю довіряти рекламі виробників засобів захисту рослин, тим більше — продавцям у спеціалізованих магазинах. Недаремно ж усі виробники в інструкціях до препаратів застерігають, що обробляти садки навіть «безпечними» препаратами потрібно виключно ввечері або рано вранці, до початку масового льоту бджіл.

Більше того, не потрібно тішити себе ілюзіями про безпечність для довкілля так званих біопрепаратів. Той же самий інсектицид Актофіт є біопрепаратом. Але він убиває бджіл.

Для прикладу — відома смертельна для людини отрута кураре, по суті, є біопрепаратом. Але він убиває людей.

Між тим, необхідність у обробці садів у період цвітіння існує. Особливо — від хвороб. Адже такі грибкові захворювання, як моніліоз чи плодові гнилі, потрапляють у рослини в основному через квітку.

Тому нижче ми назвемо найбільш безпечні хімічні засоби захисту рослин, які можна застосовувати в період цвітіння. Але знову ж — ввечері або рано вранці.

Із перевірених і дієвих фунгіцидів, тобто засобів від хвороб, на першому місці, напевне, стоїть Сігнум. Його застосовують від досить широкого спектру хвороб у дозі 12 грамів на 10 літрів води.

Перелік інсектицидів, тобто засобів від шкідників, ширший. Але неофіційним лідером по безпечності для бджіл та ефективності від такого шкідника, як Оленка волохата, яка поїдає цвіт, є піретроїд Маврік.

1. Моспілан

інсектицид компанії Самміт-Агро. Діюча речовина — ацетаміприд. Широко відомий та дієвий препарат. Його використовують для захисту яблуні, ріпаку, зернових культур, цукрових буряків, соняшнику, люцерни, томатів та огірків у парниках, картоплі. У світі широко використовується для боротьби зі шкідниками ще й на томатах та огірках відкритого ґрунту, цибулі, перцю, цитрусових культурах, вишні, сливі, персиках, винограді, квітах, груші, тютюні та ін. Захисна дія — до 2–3‑х тижнів.

2. Асистент

Інсектицид від компанії Агрохімічні технології. Діюча речовина — ацетаміприд 200 г/кг. Препарат Асистент є генеричним аналогом Моспілану. Інсектицид безпечний для бджіл, джмелів та корисної ентомофауни в рекомендованих дозах. Дуже цікавий з погляду ціни — дешевше оригінального Моспілана в декілька разів зі збереженням ефективності дії.

3. Біскайя

Інсектицид компанії Байєр. Діюча речовина — тіаклоприд, 240 г/л. Препарат Біскайя — унікальний системний інсектицид контактної та кишкової дії. Широко використовується для захисту полів ярого та озимого ріпаку, картоплі. Зареєстрований для авіаційної обробки.

4. Вирій

Інсектицид компанії Франдеса. Діюча речовина — тіаклоприд, 245 г/л. Мабуть, єдиний аналог препарату Біскайя на теренах України. Характеризується швидкою дією, тривалим періодом захисту, безпечністю для комах-запилювачів. Можна застосовувати на ріпак, картоплю, яблуню, листяні та хвойні саджанці.

5. Кораген

Інсектицид компанії ФМС. Діюча речовина — хлорантраніліпрол, 200 г/л. Препарат високоефективний проти лускокрилих шкідників на кукурудзі, яблуні, виноградниках, томатах, сої, соняшнику та колорадського жука на картоплі. Кораген гнучкий у часі застосування та дієвий навіть при підвищених температурах повітря. Безпечний для корисної ентомофауни.

6. Каліпсо

Інсектицид компанії Байєр. Діюча речовина тіаклоприд, 480 г/л. Має тривалий періодом захисту. Використовують Каліпсо на яблунях, картоплі, ріпаках, кісточкових та суниці. За правильного дозування, препарат безпечний для бджіл, що дає змогу проводити обприскування під час цвітіння.

7. Аполло

Акарицид компанії Адама. Діюча речовина — клофентезин, 500 г/р. Препарат безпечний для бджіл, корисних комах, таких як золотоочки, софійки, енкарзії. Інсектицид Аполло не втрачає ефективність навіть за підвищених температур, має подовжений період захисної дії. Аполло рекомендується застосовувати для захисту посівів сої, садів, виноградників, суниці та хмільників від кліщів.

8. Маврік

Інсектицид компанії Адама. Діюча речовина — тау-флувалінат, 240 г/л. Високоефективний інсектицид проти широкого спектру шкідників. Найкращий препарат у боротьбі з ріпаковим квіткоїдом та оленкою волохатою. Безпечний для бджіл та ентомофагів. Наші клієнти використовують Маврік навіть для лікування бджіл від варроатозу. Препарат зареєстрований для застосування на ріпаку, в садах, пшениці та цукровому буряку.

9. Дімілін

Інсектицид компанії Аріста (новостворена UPL). Діюча речовина — дифлубензурон, 50 г/кг. Дімілін має новий механізм дії, адже належить до групи регуляторів росту комах. Цікавий препарат тим, що його використання не залежить від температури повітря, малотоксичний для теплокровних, швидко розпадається у воді та ґрунті. Препарат ефективний проти популяцій шкідників, стійких до інших хімічних груп інсектицидів. Активна післядія Діміліну триває близько 3–4 тижнів, що зазвичай перекриває льот метеликів однієї генерації. Препарат зареєстрований для застосування на яблуні, капусті, печерицях, лісових хвойних та листових насадженнях, кукурудзі, соняшнику та люцерні.

Отже, обробляйте, захищайте, отримуйте урожай. Але не забувайте і про інших. Жити хочуть і бджоли, і пасічники.


Автор: Ігор Філоненко
27 квітня, 19:47 | Полтавщина | Цікаве

Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.