Написано «приватна власність»? Викликайте поліцію!
Справа в тому, що ставки не можуть перебувати в приватному володінні на законних підставах. Їх можна взяти лише в оренду. І на території Кобеляцької та Білицької громад є лише один ставок, на який є всі необхідні документи.
До редакції зателефонував житель Білицької громади. І попрохав:
— Розберіться, будь-ласка, і напишіть про ситуацію із ставками на території Кобеляцької та Білицької громад. Який у них правовий статус? А то деякі земляки, із тих, хто заможніший, кажуть, що взяли водойми в оренду, запустили туди рибу і пробують інших людей і до берега не пускати. Як на мене — це незаконно.
Ні ставок, ні інші водні об’єкти приватизувати не можна. Їх можна тільки взяти в оренду. Про це йдеться в статті 59 Земельного кодексу України. Вона передбачає, що органи місцевої виконавчої влади або місцевого самоврядування можуть здати в оренду ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, а також озера, водосховища, болота та острови — для сінокосіння, рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей. Якщо ж ідеться про ставки, що знаходяться в басейнах річок загальнодержавного значення, то їх можуть надавати водокористувачам лише для риборозведення, виробництва сільськогосподарської і промислової продукції, у лікувальних та оздоровчих цілях. А за табличку про те, що ставок знаходиться у приватній власності, орендаря можуть притягнути до адміністративної відповідальності.
Договір оренди підписує орендар та відповідний орган виконавчої влади чи місцевого самоврядування. Відтак, договір оренди реєструють у територіальному органі Держземагентства — міському або районному управлінні земельних ресурсів.
Отже, в пакеті орендаря водойми, окрім договору оренди, має бути кадастровий план земельної ділянки; розпорядження голови райдержадміністрації або рішення сільради про надання в оренду водного об’єкта; акт винесення меж водного об’єкта та земельної ділянки в натуру; акт прийому-передачі водного об’єкта в оренду; паспорт водного об’єкта (ставка).
Виникає запитання: якщо ставок був громадським, а потім на правах оренди відійшов якомусь громадянину, чи означає це, що громада села чи туристи вже обмежені в користуванні цією водоймою? Як вони можуть дізнатися, що їм дозволено, а що — ні?
Умови договору оренди мають бути оприлюднені. Відповідно до українського законодавства, рішення органів місцевого самоврядування, що стосуються обмеження прав громадян, повинні бути публічними, тобто опубліковані в пресі та вивішені (проілюстровані) в доступному для жителів села місці. Випадок оренди ставка — саме такий. Можна зробити витяг з договору, повісити його на дошці оголошень, яка є біля кожної сільради, і обов’язково — біля самого ставка. Словом, якщо орендарі ховають договір оренди, то місцеві мешканці мають повне право проігнорувати усні заяви орендарів про якісь обмеження чи заборони.
Вільний доступ до ставка — обов’язок орендаря
Чи може бути записано в договорі оренди, що до ставка немає вільного доступу? Чи може орендар обгородити ставок парканом і впускати на прибережну територію тільки на власний розсуд? Ні. Однозначно має зберігатися вільний доступ до водойми для купання та напування худоби. Отже, ніякого паркану не може бути. Зазвичай органи місцевого самоврядування зобов’язують орендарів визначити на водоймі місця для відпочинку і купання людей та любительського лову риби, закріпити їх відповідними знаками, організувати безпечний відпочинок людей на водоймі, провести обстеження територій відпочинку із залученням відповідних служб МНС, облаштувати та створити сезонні рятувальні пости, вести догляд та утримання місць відпочинку людей в належному санітарному стані, забезпечити доступ громадян з обмеженими фізичними можливостями. Усе це відображається в договорі.
Легальна оренда — лише в Лебединому
Також редакція спробувала дізнатися в кобеляцьких та білицьких чиновників, які ж ставки на території двох громад паспортизовані і орендуються. Як виявилося, таких об’єктів зовсім мало. Якщо бути точним, то паспортизованим є лише один ставок — той, що поряд із селом Лебедине. У свій час його легалізацією займався нинішній заступник кобеляцького міського голови Михайло Брейко. Всі інші водойми — навіть не мають паспортів. Отже й не можуть бути здані в легальну оренду.
Також є документи на водойму, що поряд із селом Кишеньки, де риборозведенням займається приватний підприємець Галас.
Усі інші громадяни не мають права навіть називатися орендарями ставків. І якщо вони туди запустили рибу і не дозволяють рибалити іншим, то це лише привід для втручання правоохоронців.
P.S. Коли матеріал уже був готовий до друку, заступник білицького селищного голови Ігор Федь уточнив, що є відповідні дозвільні документи і на оренду ставків поряд із селом Жуки.
Додати коментар